Slovanské Noviny

17. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Dnes sú ekologické metódy boja proti škodcom a chorobám čoraz žiadanejšie. Chemikálie nielen zabíjajú choroby a škodcov, ale škodia aj ľuďom.

Prečo ich teda používať tam, kde si môžete dopestovať zeleninu a ovocie bez použitia chémie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <
  • Tabak, Machorka – tabak sedliacky: Používa sa proti voškám, strapkám, mladým húseniciam listonohým, molicám kapustovým, cibuľovým muškám, priadky morušovej, krížovcom, sviluškám, slimákom a iným škodcom. Používajú sa listy, stonky rastliny a prach získaný sušením tabaku. Na 10 litrov vody sa dávkuje 400 g rozdrvenej suroviny alebo prachu, ktoré sa lúhujú 2 dni a nakoniec sa prefiltrujú. Pred postrekom 2x zrieďte a pridajte 40 g mydla na 10 litrov. Strieka sa s intervalom 5 – 8 dní 2 – 3 krát.

Ošetrenie tabakovým prachom je účinné proti hlineným blchám na zeleninových plodinách, proti cibuľovým muchám, najlepšie v zmesi s vápnom alebo popolom (1 : 1). Spotreba zmesi: 10 – 20 g/m².

Tabakový prach sa používa aj na zadymenie skleníkov proti voškám, strapkám a moliciam (5 – 10 g na 1 m³), v záhrade proti molici jabloňovej, ovocnej, voškám. Proti moliam sa fumigácia vykonáva počas leta motýľov, proti mere jabloňovej – po odkvitnutí jablone. Malé kôpky slamy, odpadu, konárov sa umiestnia v uličkách záhrady, jedna na 100 m². Na vrch sa nalejú 2 – 4 kg tabakového prachu a zapália sa. Fumigácia trvá minimálne 30 minút (zvyčajne do 2 hodín).

  • Výluh z púpavy sa používa proti voškám, roztočíkom a iným. Vezmite 300 g rozdrvených listov alebo 200 g koreňov púpavy. Lúhujte 3 hodiny v teplej vode v nádobe s objemom 10 litrov. Použite ihneď. Tento výluh sa strieka prvýkrát počas pučania pukov a druhýkrát po odkvitnutí.
  • Zmiešaný výluh púpavy na vošky a roztoče: 400 g púpavy, 200 g mletého cesnaku, 1 polievková lyžica horčice, 1 polievková lyžica feferónky. Zalejte vodou, nechajte lúhovať 5 hodín, preceďte, dolejte do 10 litrov. Aplikácia sa vykonáva 2 – 3 krát v intervale 10 dní.
  • Výluh z kôry pomarančov a mandaríniek proti voškám: Zalejte1 kg suchej kôry s 10 litrami teplej vody. Dajte na teplé miesto na 4 dni. Výluh sa neriedi.
  • Cibuľový výluh proti húseniciam, voškám, malinovému chrobákovi: Cibuľu nakrájajte nadrobno – 10 g na 1 liter. Alebo cibuľové šupky 10 g na 1 liter. Lúhujte 7 hodín, preceďte a ošetrite rastliny.
  • Rajčinový výluh proti húseniciam: Narezať listy a korene paradajok – 4 kg. Zaliať vodou a variť 30 minút na miernom ohni. Precediť, 3x zriediť, pridať 40 g mydla a aplikovať na rastliny.
  • Výluh ihličia z borovice proti voškám a iným: 2 kg ihličia lúhovať 7 dní v 8 litroch vody. Precediť a pred použitím 10-krát zriediť.
  • Výluh z koncentrátu ihličia proti húseniciam: Naliať 4 polievkové lyžice koncentrátu do vedra, dobre premiešať. Aplikácia sa vykonáva najmenej 4 krát. Tento roztok môžete zmiešať s tekutými hnojivami na výživu rastlín.
  • Výluh z cesnaku proti fytoftóre, húseniciam, voškám: 250 g rozdrvených strúčikov cesnaku lúhovať 5 dní v uzavretej nádobe a v tme. Precediť a pred postrekom zriediť výsledný výluh v 10 litroch vody.
  • Výluh cesnaku proti kliešťom, voškám a iným: Nakrájať 200 g cesnaku, zaliať 10 litrami vody. Lúhovať 1 deň a pred spracovaním pridať do výluhu 40 g mydla. Mydlo vopred rozpustiť.
  • Výluh cesnaku proti fytoftóre: Na 1 vedro vody vziať 30 – 60 g nasekaného cesnaku. Lúhovať 1 – 2 dni, precediť, striekať rastliny paradajok, keď sa zakladajú plody.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.