Francúzsky mikrobiológ profesor Luc Montagnier bol ba začiatku pandémie nového koronavírusu jednou z prvých známych osobností, ktoré tento patogén označili za umelo vytvorený.
Spoluobjaviteľ vírusu HIV a nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu Luc Montagnier zomrel v utorok vo veku 89 rokov v nemocnici v Neuilly-sur-Seine na okraji Paríža.
TASR o tom informuje na základe správy francúzskeho denníka La Croix, ktorému to potvrdil starosta Jean-Christophe Fromantin.
Montagnier dostal Nobelovu cenu spolu Françoise Barré-Sinoussiovou v roku 2008 za spoločnú prácu v Pasteurovom inštitúte v Paríži na izolovaní vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV). Ich práca bola kľúčová pre vývoj testov a antiretrovirálnych liekov proti tomuto patogénu. Syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) sa dostal do pozornosti verejnosti v roku 1981, keď lekári spozorovali nezvyčajné úmrtia medzi mladými homosexuálnymi mužmi v Kalifornii a New Yorku.
Montagnier v snahe izolovať pôvodcu tohto ochorenia súperil s americkým vedcom Robertom Gallom. Napokon sa za spoluobjaviteľov vírusu HIV považujú obaja, i keď tomuto uznaniu predchádzali právne a dokonca aj diplomatické spory medzi Francúzskom a Spojenými štátmi, pripomína agentúra AFP.
V posledných rokoch sa Montagnier stával čoraz väčším kritikom očkovania a bol aj odporcom vakcinácie proti ochoreniu COVID-19. Na začiatku pandémie nového koronavírusu bol jednou z prvých známych osobností, ktoré tento patogén označili za umelo vytvorený. K tejto teórii poskytol aj forenzný dôkaz. Spolupracoval s advokátskou kanceláriou Weis & Partners na jednom z podaní na Medzinárodný trestný súd v Haagu.
Montagnier ďalej upozorňoval, že vakcíny proti koronavírusu spôsobia vznik ďalších variantov. Väčšina vedeckej komunity ho za tieto vyjadrenia kritizovala. Médiá bývalého hlavného prúdu a ich alternatívni odborníci ho kritizovali za to, že svoj štatút nositeľa Nobelovej ceny využil na „šírenie nebezpečných zdravotných informácií“.
Narodil sa v malej obci Chabris, asi 160 km východne od Paríža. Od roku 1955 bol asistentom na parížskej univerzite, v roku 1960 nastúpil do Národného centra pre vedecký výskum (CNRS), absolvoval niekoľko študijných pobytov vo Veľkej Británii a po návrate založil oddelenie vírusovej onkológie na Pasteurovom ústave. V roku 1983 so svojimi dvoma spolupracovníkmi objavili vírus HIV, ktorý sa ukázal byť pôvodcom ochorenia AIDS a vytvorili sérologický test na túto chorobu. Roku 1986 objavili v západnej Afrike druhý, veľmi odlišný vírus, súvisiaci s AIDS. V rokoch 1991-1997 bol Montagnier riaditeľom novozaloženého oddelenia pre výskum AIDS v CNRS av rokoch 1997-2001 bol profesorom na New York University. Profesor Luc Montagnier bol ženatý s Dorotheou Ackermanovou.V roku 2009 bol vyznamenaný Rádom čestnej légie, Rádom za zásluhy, bol zvolený za člena Národnej lekárskej akadémie a Francúzskej akadémie vied.
Ceny profesora Luca Montagniera: (Strieborná medaila Národního centra vedeckého výzkumu (1973), Laskerova-DeBakeyova cena za klinický medicínský výzkum (1986), Scheeleova cena (1986), Körberova európská vedecká cena (1986), Cena princeznej z Astúrie za technický a vedecký výskum 2000, Ocenenie za klinický lekársky výskum Lasker-DeBakey 1986, Medzinárodná cena Gairdner Foundation 1987, cena Louisa-Jeanteta za medicínu 1988, Japonská 1988, Cena Alberta Laskera za základný lekársky výskum, čestný doktor Univerzity svätého Jozefa 2011, Čestný doktor Univerzity v Bologni 1989, čestný doktor Bar-Ilan University 2011, Čestný doktor Univerzity v Liège, Solúne, Montreale, Aténach, Bukurešti a iné).
Česť jeho pamiatke! Zapíše sa do dejín ako slobodný, čestný a nebojácny vedec a človek s veľkým Č.
Zdroj: ta3.com / InfoVojna / Advokátska kancelária Weis & Partners
Česť jeho pamiatke a poklona jeho nebojácnosti….Bohužiaľ, v dnešnej dobe akosi často čítame o nevysvetliteľných a dosť častých náhodných ´úmrtiach významných ľudí, ktorí si dovolili mať iný názor, ako prevažná väčšina……..