Slovanské Noviny

30. marca 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Životný štýl otca ovplyvňuje BUDÚCE DETI

Je známe, že životný štýl matky, najmä počas tehotenstva, priamo ovplyvňuje zdravie detí.

Otcovským vplyvom sa vedci menej zaoberali, no v posledných rokoch množstvo nahromadených údajov narástlo a teraz sú si biológovia istí, že spôsob života, zvyky a psychický stav otca ovplyvňujú aj deti.

Závislosť vysvetľuje epigenetika – veda, ktorá študuje zmeny v génovej aktivite, pri ktorej štruktúra DNA zostáva rovnaká. Zárodočné bunky oboch rodičov môžu obsahovať normálny genóm, ale nesú epigenetické zmeny, ktoré nie sú vždy prospešné. Takže dieťa sa môže narodiť s poruchami fetálneho alkoholového spektra, aj keď matka nikdy nepila alkohol – „vďaka“ sklonom otca.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Prekvapivo, niektoré faktory závisia od podmienok života muža v čase, keď bolo nepravdepodobné, že by myslel na otcovstvo – pred pubertou, v detstve. Okrem toho sa epigenetické faktory dedia skôr počas niekoľkých generácií ako jednej. A to nie je vždy na škodu: ak bol napríklad otec alebo starý otec v detstve podvyživený, potomok má nižšiu predispozíciu na ochorenia srdcovo-cievneho systému a cukrovku.

Medzi ďalšie otcovské vlastnosti, ktoré silne ovplyvňujú potomstvo, patria:

• vek otca (čím starší, tým je u detí vyššie riziko vzniku schizofrénie, prejavov autistického spektra a vrodených chýb); • obezita u otca (spojená so zvýšenou veľkosťou tukových buniek dieťaťa); • psychický stres, ktorým trpí otec (vedci ho spájajú s poruchami správania u detí).

Epigenetické zmeny sa realizujú najmä tromi mechanizmami:  metyláciou DNA, modifikáciou proteínov bunkového jadra – histónov a expresiou mikroRNA. K modifikácii histónu dochádza v štádiu tvorby spermií; tretí mechanizmus, expresia mikroRNA, funguje sám osebe a v kombinácii s predchádzajúcimi dvoma a mení mechanizmy génovej expresie.

Výskumníci sú zatiaľ pri formulovaní záverov veľmi opatrní: je potrebné podrobnejšie študovať mechanizmy prenosu epigenetických zmien a získať viac štatistických výsledkov. 

Jedno je jasné: keď má človek deti, odovzdáva im nielen svoje gény, ale aj zvyky a skúsenosti, pamäť svojich buniek. Rozhodnutia, ktoré robíme každý deň, a okolnosti, ktoré nás ovplyvňujú, formujú nielen každého jednotlivca, ale aj ďalšie generácie – a funguje to rovnako dobre pre budúcich otcov ako aj pre matky.

Slovanské Noviny