rekvapivá cesta ukrajinského vodcu do saudskoarabskej Džiddy na pobreží Červeného mora je prvou cestou ukrajinského prezidenta na Blízky východ od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyčítal niektorým arabským lídrom počas svojho prejavu na summite Ligy arabských štátov (LAŠ) v saudskoarabskej Džidde, že ignorujú hrôzy ruskej vojenskej invázie do jeho krajiny. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
„Žiaľ, vo svete i tu medzi vami sú takí, ktorí zatvárajú oči“ pred väznením a nelegálnymi anexiami, povedal Zelenskyj účastníkom summitu.
Prekvapivá cesta Zelenského do saudskoarabskej Džiddy na pobreží Červeného mora je prvou cestou ukrajinského prezidenta na Blízky východ od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Jeden z predstaviteľov LAŠ pre AFP uviedol, že Zelenského na summit pozvala Saudská Arábia, a nie liga samotná. Saudskoarabskí predstavitelia to bezprostredne nekomentovali.
Zelenskyj ďalej poukázal na to, ako vojna na Ukrajine ovplyvnila moslimov na Krymskom polostrove, ktorý Moskva nelegálne anektovala v roku 2014.
„Krym ako prvý trpel v dôsledku ruskej okupácie a doteraz sú represiám na okupovanom Kryme najväčšmi vystavení moslimovia,“ upozornil.
Zelenskyj sa tiež poďakoval saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi za podporu územnej celistvosti Ukrajiny.
Ukrajinský prezident priletel do Saudskej Arábie na palube francúzskeho vládneho lietadla z Poľska, uviedol francúzsky veľvyslanec v Saudskej Arábii na sociálnej sieti Twitter. Tým istým lietadlom neskôr podľa agentúry Reuters odletí do Japonska. Tam sa podľa viacerých zdrojov zúčastní na summite krajín skupiny G7, ktorý sa v dňoch 19. – 21. mája koná v Hirošime.
Saudská Arábia vyhlásila neutralitu k rusko-ukrajinskému konfliktu
Saudská Arábia v piatok oficiálne vyhlásila svoju neutralitu ohľadne rusko-ukrajinského konfliktu. Saudskoarabský minister zahraničných vecí Fajsal bin Farhán Saúd podľa agentúry Reuters po vystúpení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na summite Ligy arabských štátov (LAŠ) v Džidde spresnil, že ide o „aktívnu neutralitu“. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry Reuters.
Britský denník The Guardian upozorňuje, že pre Zelenského ide o priaznivé vyhlásenie, keďže vlani sa vzťahy medzi Ruskom a Saudskou Arábiou zdali byť najlepšie v histórii. Saudská Arábia na jeseň sprostredkovala výmenu približne 300 zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou vrátane niekoľkých cudzincov bojujúcich na strane Kyjeva a ukrajinských veliteľov z Mariupola.
Na summite LAŠ v saudskoarabskej Džidde vystúpil priamo aj Zelenskyj a niektorým arabským lídrom vyčítal, že ignorujú hrôzy ruskej invázie na Ukrajinu. Jeden z predstaviteľov LAŠ pre AFP uviedol, že Zelenského na summit pozvala Saudská Arábia, a nie liga samotná. Saudskoarabskí predstavitelia to bezprostredne nekomentovali.
6. január – Malý Vodokres
Český premiér obvinil ukrajinského veľvyslanca z porušenia etikety
CIA manipuluje Trumpa proti Putinovi
VIDEO: „Americký útok proti inému členskému štátu NATO by znamenal koniec všetkého,“ vyhlásila dánska premiérka Mette Frederiksenová v reakcii na snahy Donalda Trumpa anektovať Grónsko k Spojeným štátom
Fínsko tvrdí, že von der Leyenová buduje Štvrtú ríšu
Babišova vláda schválila svoje programové vyhlásenie
VIDEO: Harabin radí Ficovi využiť situáciu a zbaviť sa amerického Westinghousu za 15 miliárd
Maduro bol privedený na súd s putami na nohách: “Som prezident Venezuely. Považujem sa za vojnového zajatca”
Dĺžka života ukrajinského pešiaka v sektoroch frontu, kde operujú ruské bombardéry Su-34, nepresahuje 4 hodiny
„Zvrhnutie Madura má celej Latinskej Amerike ukázať, kto je pánom v regióne“
Donald Trump robí USA medvediu službu
Európska komisia chce miliardami eur podporiť mimovládky, ktoré by mali ideologicky po všetkých smeroch programovať obyvateľov Európskej únie. Cieľom je, aby Európania „viac oceňovali rozmanitosť“
Riaditeľ Siemens Slovensko: Green Deal je ekonomická samovražda, ničí európsky priemysel
V. A. Nebenzja na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN ohľadne Venezuely
Venezuela vyhlásila všeobecnú mobilizáciu a stanné právo
VIDEO: Dejiny sa opakujú ako tragédia a fraška.
Pozývame vás na Podduklianskú parádu
Nevyhrážajte sa! Odkázal Trumpovi kolumbijský prezident
Americký Senát v najbližších dňoch bude hlasovať o rezolúcii, ktorá Trumpovi zviaže ruky voči Venezuele. A je pravdepodobné, že bude prijatá.
Výpadek proudu v Berlíně: Místní se bojí odejít z vymrzlých bytů, aby jim je Arabové nevyrabovali
zo sekcie
Zelenskyj v saudskoarabskej Džidde zaútočil na arabských lídrov, že si zatvárajú oči pred ruskou inváziu a anexiami. Saudská Arábia oficiálne vyhlásila neutrálny postoj k rusko-ukrajinskému konfliktu
Zelenskyj v saudskoarabskej Džidde zaútočil na arabských lídrov, že si zatvárajú oči pred ruskou inváziu a anexiami. Saudská Arábia oficiálne vyhlásila neutrálny postoj k rusko-ukrajinskému konfliktu
Zelenskyj v saudskoarabskej Džidde zaútočil na arabských lídrov, že si zatvárajú oči pred ruskou inváziu a anexiami. Saudská Arábia oficiálne vyhlásila neutrálny postoj k rusko-ukrajinskému konfliktu