Slovanské Noviny

27. marca 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Zelenskyj bude opäť diktovať európskym lídrom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na decembrovom stretnutí s európskymi partnermi plánuje otvoriť otázku prizvania Ukrajiny do NATO. Zároveň sa bude venovať téme bezpečnostných záruk, kým k prizvaniu dôjde, uviedol v utorok zástupca vedúceho úradu prezidenta Ukrajiny Ihor Žovkva. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Ukrajina oznámila plánované stretnutie v pondelok a uviedla, že pomôže koordinovať spoločný postoj a zabezpečí, aby mal Kyjev silnú pozíciu pre prípadné rokovania a bojové operácie. „Jednou z tém programu stretnutia bude určite získanie ponuky na členstvo v NATO a otázka bezpečnostných záruk pre Ukrajinu až do jej vstupu do Aliancie,“ upresnil Žovkva. Podľa jeho vyjadrenia sa bude rokovať aj o vojenskej pomoci Ukrajine.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tieto záležitosti sa preberali aj na trojstrannom víkendovom stretnutí Zelenského s novozvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži.

„Je absolútne zrejmé, že členstvo Ukrajiny v NATO je zatiaľ nedosiahnuteľné pre pokračujúcu ruskú agresiu voči Ukrajine… A preto dnes… potrebujeme primerané záruky našej bezpečnosti pred tým, ako vstúpime do NATO,“ dodal Žovkva.


hlavnydennik.sk