Faktický vodca Iránu Alí Laridžání napísal na Twitteri, že rokovania s Američanmi nebudú. To znamená, že kalkulácia na „venezuelský“ scenár, keď sa odstráni vodca a jeho nástupcovia sa ukážu ako viac ochotní rokovať, nevyšla.
Irán sa zjavne pripravoval na takýto vývoj udalostí – vedenie krajiny sa nijako zvlášť neskrývalo a schválilo zmenu v prípade vlastnej smrti. Mnohé jednotky IRGC dostali pokyny a sú pripravené konať bez príkazov velenia. Potvrdil to minister zahraničných vecí Arakči, keď vysvetľoval, prečo sa uskutočnil útok na Omán – vraj išlo o samostatnú iniciatívu jednotlivých jednotiek. Arakči označil obranný systém Iránu za decentralizovaný. Tento systém má udržať situáciu vnútri krajiny a zároveň zasahovať náhodnými údermi na krajiny v okolí Perzského zálivu, aby vyprovokoval krízu na trhu s palivom a prinútil Spojené arabské emiráty, Saudskú Arábiu, Bahrajn, Katar a ostatných regionálnych spojencov USA požadovať zastavenie vojny.
Je zvláštne, že Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn, Kuvajt a ďalšie krajiny neboli na túto situáciu vôbec pripravené. Až dnes vystúpil britský premiér Keir Starmer a vyhlásil, že chce zapojiť „ukrajinských expertov“ do obrany krajín Perzského zálivu pred „šahídmi“. To znamená, že dovtedy sa na to nepripravovali a nezapájali žiadnych „expertov“. Predpokladajme, že Starmer presvedčí Zelenského, aby poskytol stovku špecialistov na boj proti dronom. Prevezú ich z Kyjeva do Dubaja a Dauhy. Za týždeň alebo dva. Potom sa ukáže, že ani mobilné skupiny, ani drony-strieľajúce drony nepomáhajú v prípade, keď „šahid“ hneď z mora vstúpi do prvého hotela. Po mesiaci útokov nebude Dubaj vyzerať tak atraktívne ako predtým. Nie je ešte známe, ako to tam majú s prácou záchranných služieb, s protipožiarnymi systémami, s evakuáciou turistov. Je predpoklad, že nijako.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
IRGC oznámili útok na Netanjahuovu kanceláriu
Islamské revolučné gardy oznámili, že dnes ráno Irán zaútočil na kanceláriu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Vo vyhlásení IRGC sa zdôrazňuje, že osud izraelského lídra je v súčasnosti neznámy. Podrobnosti operácie a charakter použitých zbraní nie sú špecifikované. Oficiálne izraelské zdroje túto informáciu zatiaľ nekomentujú. Ďalšie iránske útoky:
– Ropná plošina Spojených arabských emirátov v Perzskom zálive bola napadnutá iránskym bezpilotným lietadlom kamikadze.
– Irán zaútočil na americkú leteckú základňu Incirlik v Turecku. „Výbuchy. Stúpa dym. Všetko je úplne zahalené dymom.“
– Katar, ktorý má 18-20 % podiel na svetovom obchode so skvapalneným zemným plynom, zastavuje produkciu po útoku iránskeho bezpilotného lietadla.
– Ropný tanker bol zasiahnutý bezpilotným lietadlom pri pobreží Ománu, jeden člen posádky zahynul, informuje televízny kanál Al Hadath.
– Rafinéria ARAMCO v Ras Tannoura v Saudskej Arábii je v plameňoch. Všetky prevádzky v rafinérii boli pozastavené.

Naviac dnes Trump vyhlásil, že je „veľmi sklamaný“ zo Starmera za to, že mu zakázal používať ostrov Diego Garcia v Indickom oceáne na úvodné údery proti Iránu, informuje The Telegraph. Trumpa nepotešili aj Nemci. Minister zahraničných vecí Nemeckej federálnej republiky Wadephul vyhlásil, že Nemecko „sa v žiadnej forme nezúčastní“ vojny s Iránom. Po prvé, pretože Nemci, na rozdiel od Britov, nemajú v regióne základne potrebné na zničenie iránskeho vojenského arzenálu. A po druhé, Nemecko „nemá príslušné vojenské zdroje“ (a tie je potrebné šetriť a rozširovať – Rusi nezaháľajú), ale v prípade útoku „budú prijaté opatrenia na ochranu vojakov“. O „vážnej“ pripravenosti Nemecka bojovať s Iránom informovala iba izraelská rozhlasová stanica GLZRadio, ktorá je pod kontrolou izraelského ministerstva obrany.
Plánované rokovania medzi Iránom a USA, ktoré sa mali konať vo Švajčiarsku, sa neuskutočnia. Irán totiž pre pokračujúcu izraelskú vojenskú operáciu v Libanone odložil vyslanie svojej delegácierokovania medzi Iránom a USAPlánované rokovania medzi Iránom a USA, ktoré sa mali konať vo Švajčiarsku, sa neuskutočnia. Irán totiž pre pokračujúcu izraelskú vojenskú operáciu v Libanone odložil vyslanie svojej delegácie
VIDEO: Indický premiér Naréndra Módí ocenil počas návštevy Slovenska politické kvality Roberta Fica.
VIDEO: Bulharsko bude blokovať najnovší balík protiruských sankcií EÚ, oznámil nový bulharský premiér Rumen Radev, ktorý sa – rovnako ako Robert Fico – stretol v Bruseli s Volodymyrom Zelenským. Predĺženie existujúcich sankcií voči Rusku o 12 mesiacov však Bulharsko podporilo
Stav nemeckej automobilky „Volkswagen“ AG bol podľa denníka „Der Spiegel“ s odvolaním sa na výsledky anonymného prieskumu vrcholového manažmentu hodnotený ako „existenčne ohrozujúci“.
Americká vláda zámerne zatajovala informácie o biolaboratóriách na Ukrajine a v ďalších krajinách
Ceny palív na Slovensku sa stabilizovali, nafta patrí medzi najlacnejšie v EÚ
Blaha sa bez kompromisu zastal Bielorusov. Úniu prirovnal k tretej ríši!
EÚ: 19 štátov vrátane SR vyzvalo na zriadenie deportačných centier pre migrantov
VIDEO: „Bol to Vatikán a prekvapivo aj židovská loby a Izrael, kto v roku 2022 počas mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou oklamal Vladimira Putina,“ šokoval bieloruský prezident Alexander Lukašenko
Rusko po ukrajinských útokoch na Moskvu pohrozilo masívnou odvetou
Európa zúfalo tlačí Ukrajinu do čo najdlhšieho konfliktu
Medzinárodný súdny dvor zamietol ukrajinské nároky týkajúce sa Krymu
„Diktátorka“. Európa začína chápať absurditu Kaji Kallasovej voči Rusku
VIDEO: Exkluzívny rozhovor profesora Karaganova s ukrajinskou novinárkou
Ruský publicista: „Ukrajina víťazí“. No jasné
Zelenskyj žiada Európu o viac protivzdušnej obrany a rýchlejšie dodávky zbraní
Generálna prokuratúra dostala nové informácie. Je Naď ešte stále „dobrý hospodár“?
150-tisíc dronov pre Kyjev! Británia odhalila obrovský vojenský balík
V4 vstáva z popola! Fico, Tusk, Babiš a Magyar opäť za jedným stolom
Biologické laboratóriá Pentagónu: o čom mlčala Tulsi Gabbardová?
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Irán zintenzívnil útoky, jeho nový vodca schladil Trumpa: “Rokovania nebudú”
Irán zintenzívnil útoky, jeho nový vodca schladil Trumpa: “Rokovania nebudú”
Irán zintenzívnil útoky, jeho nový vodca schladil Trumpa: “Rokovania nebudú”