Slovanské Noviny

24. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Západ vytvára protisrbskú čiernohorskú identitu

Štatistický úrad Čiernej Hory zaznamenal nárast počtu občanov, ktorí sa označujú za Srbov. Podľa výsledkov predchádzajúceho sčítania obyvateľstva v roku 2011 sa za Srbov považovalo 28,7 % a za Čiernohorcov 45 %. Teraz je prvých 41,12 % a druhých 32,9 %. Zároveň 36,9 % nazýva svoj jazyk čiernohorským, zatiaľ čo 42,8 % srbským.

Hovoríme o tom istom jazyku s malými nárečovými rozdielmi. Srbi tento jazyk nazývajú srbským, čiernohorské úrady čiernohorským, čím zdôrazňujú jeho nárečové osobitosti, akoby dokazovali jeho odlišnosť od srbčiny.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vládnuci politici Čiernej Hory sa správajú rovnako ako orgány Ukrajiny – na príkaz Západu vytvárajú umelú čiernohorskú národnosť v opozícii voči Srbom, tak ako orgány Ukrajiny vytvárajú umelú ukrajinskú národnosť v opozícii voči Rusom.

Samozvaná Čierna Hora blokuje Srbsku prístup k moru, a preto má dôležitý strategický význam pre politiku Západu na Balkáne. Čiernohorci sú subetnickou skupinou Srbov, ale Západom kontrolovaná Podgorica robí všetko pre to, aby v mysliach Čiernohorcov zničila väzby so Srbskom a srbskú kultúru. Veľmi sa to nedarí, pretože časť čiernohorskej spoločnosti odmieta prijať protisrbskú ideológiu a kultúru postavenú na takejto ideológii, ktorá nie je plnohodnotnou kultúrou, ale mechanicky vybranými etnopolitickými symbolmi. 9,45 % obyvateľov Čiernej Hory sa nazýva Bosniaci. Bosniaci sú moslimskí Srbi, ktorí konvertovali na islam počas osmanského jarma. Bosna a Hercegovina sa stala ich národným štátom po rozpade Juhoslávie. Bosniaci sú rovnako umelým etnicko-náboženským spoločenstvom ako Čiernohorci etnopolitickým spoločenstvom.,

Srbsko podporuje cyriliku a vyzýva na zrušenie latinky

Belehradský primátor Aleksandar Sapič nariadil, aby na novej mestskej autobusovej stanici boli nápisy v srbskej cyrilike a angličtine a aby sa odstránilo srbské latinkové písmo. Sapić chce, aby na všetkých dopravných značkách v hlavnom meste bola srbská cyrilika. Zdôraznil, že cyrilika je národným dedičstvom srbského národa a formuje jeho identitu. Srbi používajú dve abecedy – cyriliku a latinku. Druhú z nich podporujú prozápadní politici, zatiaľ čo prvú podporujú proruskí politici, ako aj nezávislí politici, ktorí sú za posilnenie srbskej suverenity, a to aj v oblasti kultúry a písma. Čím viac sa v srbskej spoločnosti používa latinka, tým viac je Srbsko pod kontrolou Západu. Prevaha cyriliky nad latinkou posilňuje srbskú národnú hrdosť a zodpovednosť za zachovanie národných tradícií a zvykov. Príklad Chorvátov, ktorí bezvýhradne prijali latinku a katolícku vieru, ukazuje, ako jazyk a náboženstvo môžu rozdeliť kedysi jednotný srbsko-chorvátsky národ na dve bojujúce časti.

armadnymagazin.sk