Slovanské Noviny

4. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rozhodnutie šéfa WHO prichádza v čase, keď sa núdzový výbor rozdelil v otázke, či má organizáciu spustiť najvyšší poplach.

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila prepuknutie opičích kiahní za mimoriadnu situáciu v oblasti verejného zdravia medzinárodného významu, čo je najvyšší stupeň pohotovosti zdravotníckeho orgánu.

Sobotňajšie rozhodnutie šéfa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebereyesusa prišlo v čase, keď núdzový výbor organizácie nebol schopný dosiahnuť konsenzus o tom, či prepuknutie choroby predstavuje takú globálnu núdzovú situáciu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Máme ohnisko, ktoré sa rýchlo rozšírilo po celom svete prostredníctvom nových spôsobov prenosu, ktorému príliš málo rozumieme a ktoré spĺňa kritériá medzinárodných zdravotných predpisov

povedal Tedros.

Núdzový výbor bol rozdelený na deväť členov proti vyhláseniu epidémie za celosvetovú núdzovú situáciu v oblasti verejného zdravia medzinárodného významu a šesť za, povedal Tedros.

„Deväť a šesť je veľmi, veľmi blízko. Ale zároveň tam nebol konsenzus,“ povedal Tedros. „Samozrejme, keďže úlohou výboru je radiť, musel som potom pôsobiť ako nerozhodný,“ cituje portál POLITICO.

Nevysvetliteľný nárast v EÚ

Najnovšie údaje ukazujú, že počas vypuknutia nákazy bolo WHO hlásených viac ako 16 000 prípadov opičích kiahní, čo spôsobilo, že zdravotníci sa snažili zabezpečiť dávky vakcíny. Európska komisia zabezpečila pre túto chorobu viac ako 160 000 vakcín, pričom komisárka EÚ pre zdravie Stella Kyriakides tento týždeň uviedla, že ju znepokojuje zvyšujúci sa počet prípadov, ktorý za týždeň v EÚ vzrástol o takmer 50 percent.

V piatok Európska agentúra pre lieky odporučila, aby sa licencia na vakcínu proti kiahňam Imvanex rozšírila aj na opičie kiahne. Vakcína Bavarian Nordic bola schválená na prevenciu kiahní v roku 2013, pričom odporúčanie agentúry EMA pripravilo pôdu pre rozsiahlejšie zavedenie vakcíny v EÚ.

Opičie kiahne sú endemické vo viacerých afrických krajinách a medzi ľuďmi sa prenášajú prostredníctvom úzkeho kontaktu s infikovanou osobou. Súčasná globálna epidémia však vyvolala obavy z toho, že sa vírus usadí mimo kontinentu.

Opičie kiahne sa vymykajú kontrole a môžu sa stať endemickým mimo Afriky“ napísal v piatok na Twitteri Lawrence Gostin, riaditeľ O’Neill Institute for National and Global Health Law.

Vírus opičích kiahní sa zvyčajne prejavuje horúčkou, vyrážkou a opuchnutými lymfatickými uzlinami.

Súčasná globálna epidémia je nezvyčajná, pretože sa vyskytuje vo viacerých krajinách bez cestovateľských spojení do oblastí, kde je vírus endemický.

Opičími kiahňami sa môže nakaziť ktokoľvek, ale počas súčasného prepuknutia boli prípady väčšinou identifikované u mužov, ktorí majú sex s mužmi, pričom infekcie sa prenášajú úzkym kontaktom počas sexu.

Vedúci programu WHO pre mimoriadne situácie v oblasti zdravia, Mike Ryanvyzval krajiny, aby brali epidémiu opičích kiahní vážne, bez ohľadu na to, koho postihne. Varoval tiež, že deklarácia by sa nemala používať ako spôsob vykonávania donucovacieho dohľadu nad skupinami najviac postihnutými vírusom.

Experti boli proti núdzovému stavu

Tedros vypracoval súbor odporúčaní pre krajiny v závislosti od toho, ako sa epidémia vyvíja v ich regiónoch. Odporúčania zahŕňajú zintenzívnenie dohľadu a opatrení v oblasti verejného zdravia; urýchlenie výskumu používania vakcín a liečby; a poradenstvo v oblasti medzinárodného cestovania.

V sobotu bola zverejnená aj správa núdzového výboru, ktorý nedosiahol konsenzus, a odhalila hlavné dôvody, pre ktoré sú viacerí experti proti vyhláseniu medzinárodného stavu núdze v oblasti verejného zdravia. 

Dôvodom bolo, že hodnotenie globálneho rizika zostalo nezmenené; najväčšie bremeno epidémie je v Európe a Amerike, pričom na niektorých miestach sú skoré známky stabilizácie prípadov; väčšina prípadov je u mužov, ktorí majú sex s mužmi; a závažnosť ochorenia je nízka.

Zatiaľ čo mnohí globálni zdravotnícki experti uvítali Tedrosovo rozhodnutie urobiť nezvyčajný krok vyhlásiť núdzový stav vzhľadom na odlišné rady od vedcov, ktorí mu radili, zdôraznila sa aj skutočnosť, že vírus sa šíril v Afrike desaťročia bez väčšej pozornosti.

„Keďže prípady opičích kiahní neustále pribúdajú a šíria sa do ďalších krajín, čelíme teraz dvojitej výzve: endemickej chorobe v Afrike, ktorá bola desaťročia zanedbávaná, a novej epidémii postihujúcej marginalizované komunity,“ povedala Josie Goldingová, vedúca epidémie a epidemiológie vo Wellcome Trust.

„Vlády to musia brať vážnejšie a spolupracovať na medzinárodnej úrovni, aby dostali túto epidémiu pod kontrolu.“

Jimmy Whitworth, emeritný profesor na London School of Hygiene and Tropical Medicine, povedal, že dúfa, že zvýšená pozornosť opičím kiahňam „vedie k väčšiemu zameraniu sa na kontrolu v Afrike, prirodzenom domove tohto vírusu, kde sa počet prípadov sa posledných 20 rokov zvyšuje“

Rovnako ako v prípade vakcín proti COVID-19 sa africké krajiny ocitli na konci fronty na očkovanie proti opičím kiahňam, pričom vedúci kancelárie WHO pre Afriku Matshidiso Moeti predtým varoval, že bohaté krajiny odoberajú obmedzené zásoby, zatiaľ čo Afrika zostala pozadu.

Slovo na záver

Redakčná poznámka: Máme tu opäť príklad hodenia všetkých do jedného vreca, respektíve uvalenie obmedzení pre väčšinu kvôli rizikovej menšine, ktorej správanie je aj podľa zistení na 95% príčinou šírenia nákazy.

Vyhlásenie celosvetovej núdzovej situácie šéfom WHO, ktorého považujú za človeka blízkeho Billovi Gatesovi v čase, keď národné štáty majú na stole návrh Pandemickej zmluvy, ktorá im by im odobrala suverenitu rozhodovať nad zdravím svojich občanov a z WHO robí svetového policajta v oblasti zdravia a pandémie, je mimoriadne zvláštna náhoda. Alebo naopak zhoda?

Stačí si pripomenúť, prečo boli experti z Núdzového výboru proti globálnemu vyhláseniu núdzového stavu, ktorý niekto v tomto čase urgentne na niečo potrebuje. Ide predsa o podpis zmluvy, ktorou sa ustanoví celosvetový dohľad na zdravím obyvateľstva. Overtonovo okno sa tak otvára.

Zdroj:politi/sk spravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.