Slovanské Noviny

26. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na internetových fórach sa opäť ozývajú nespokojní občania, ktorí čakajú na vyplatenie nemocenských dávok (PN či materská), avšak platby nechodia, kedy by mali. Podobný problém riešila Sociálna poisťovňa, ktorá ich vypláca, už na začiatku pandémie.

Problém s nepravidelnosťou platieb majú v Sociálnej poisťovni opäť. Znova im chýbajú zamestnanci, avšak za problémy môžu aj samotní poistenci a lekári.Ilustračné foto: Getty Images

Nedostatok zamestnancov

V apríli minulého roka na to reagovala aj na svojej  stránkeargumentom, že tak ako v iných inštitúciách, situácia je kvôli pandémii nového koronavírusu zložitá. „Asi 25 percent pracovníkov je na dočasnej PN alebo s deťmi na OČR,“ uviedli v tom čase.

Aktuálne sa napríklad stáva, že dávka za február poistencovi príde na účet až koncom marca. Dôvodom je, že Sociálna poisťovňa má viac výplatných termínov, takže kým v jednom mesiaci príde dávka hneď prvý týždeň, v ďalšom to môže byť až v úplne posledný deň.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Sociálna poisťovňa v čase mimoriadneho nárastu žiadostí o pandemickú PN zaznamenala, že niektorým poistencom nemocenská dávka nebola vyplatená v rovnakom termíne, ako v predošlý mesiac,“ potvrdila hovorkyňa poisťovne Zuzana Dvoráková.

Poistenci sa sťažujú najmä preto, že viacerí sú od finančných dávok z poisťovne závislí. Ak je medzi jednotlivými platbami rozdiel niekedy aj šesť či sedem týždňov, sociálne slabšej rodine to môže spôsobiť existenčné problémy.

Chyby na druhej strane

Tak ako vlani, aj teraz Sociálna poisťovňa argumentuje nedostatkom pracovníkov.

„V tejto mimoriadnej situácii pri výnimočne vysokom počte žiadostí o nemocenské a zároveň nižšom počte zamestnancov Sociálnej poisťovne pre ochorenie a karanténu, však nie je vždy možné dávku vyplatiť v rovnakom termíne,“ vysvetľuje Dvoráková.

Sociálna poisťovňa je však v tomto smere v práve, nakoľko podľa zákona má 60-dňovú lehotu na výplatu každej dávky. Viacerí poistenci síce namietajú, že v súčasnej situácii je to príliš neskoro.

Za meškajúce platby však podľa Dvorákovej niekedy môžu aj samotní poistenci a lekári, ktorí nezasielajú potrebné dokumenty včas. Napríklad e-žiadosť o pandemickú PN, preukaz o trvaní DPN, takzvaný lístok na peniaze od lekára, či doklad o ukončení PN.

Ako to funguje?

Pandemickú práceneschopnosť z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie v súvislosti s ochorením COVID-19 ukončuje vždy ošetrujúci lekár. Poistenec teda žiadne tlačivo ani formuláre Sociálnej poisťovni nezasiela.

Poistenec musí iba kontaktovať lekára, v danej situácii najlepšie telefonicky, a ten podľa zdravotného stavu posúdi, či práceneschopnosť ešte trvá alebo ju možno ukončiť. Lekár následne tlačivo o ukončení PN-ky sám pošle do pobočky Sociálnej poisťovne.

A to môže trvať. „To všetko sú dôvody, ktoré spôsobujú oddialenie výplaty dávky. Napriek tomu vynakladáme maximálne úsilie, aby poistenec dostal dávku v čo najkratšom čase, čiže v nasledujúcom mesiaci za uplynulý mesiac,“ uviedla na záver Dvoráková.

Vyťažené ordinácie

Na nepriaznivú situáciu v ordináciách praktických lekárov už dlhšie upozorňujú viaceré inštitúcie. Pre práceneschopných ľudí je často ťažké sa ku svojmu doktorovi hoci len dovolať. Za oneskorenie zaslania potrebných dokumentov môže teda v tomto období už aj dlhodobá preťaženosť lekárov.

Nie je pritom jasné ani to, o akom počte ľudí, ktorých sa nepravidelné platby od Sociálnej poisťovne týkajú, hovoríme. Poisťovňa nemá k dispozícii takéto štatistiky, nakoľko dávky vyplácajú jednotlivé jej pobočky.

Autor: Petra Lániková

Zdroj: SITA

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.