Slovanské Noviny

18. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Dočasný pakistanský minister vnútra Sarfraz Bugti nariadil 4. októbra „ilegálnym imigrantom“ opustiť krajinu do konca mesiaca, čo je krok, ktorý môže vyvolať ďalšiu migračnú krízu v Európe. 

Hoci sa Európa sústreďuje na riešenie utečencov z Ukrajiny a Palestíny, je naivná voči hroziacej utečeneckej kríze, ktorú môže Pakistan spôsobiť, ak bude pokračovať v masových deportáciách Afgancov, z ktorých mnohí utiekli z nadvlády Talibanu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hoci Pakistan 10. novembra po reakcii ľudskoprávnych organizácií oznámil, že do konca roka predĺžil legálny pobyt asi 1,4 miliónom afganských utečencov, opäť odmietol výzvy na zastavenie deportácií miliónov Afgancov.

Dočasný pakistanský premiér Anwaar-ul-Haq Kakar 8. novembra oznámil, že viac ako 250 000 Afgancov sa dobrovoľne vrátilo domov napriek hrozbe vlády Talibanu. Hoci Kábul odsúdil deportácie a žiadal Islamabad, aby ich prehodnotil, okrem kritiky zo strany OSN a skupín pre ľudské práva, ktoré sa odvolávali na humanitárnu krízu a vyjadrili obavy, že tento krok by mohol vystaviť navrátilcov odplate a zneužívaniu zo strany Talibanu, zdá sa, že Pakistan sa svojím rozhodnutím nepohol vyhnať milióny ilegálnych imigrantov.

„Afganskí utečenci nie sú zapojení do bezpečnostného problému Pakistanu. Pokiaľ [Afganci] opustia Pakistan dobrovoľne, táto krajina by ich mala tolerovať,“  napísal hovorca Talibanu Zabihullah Mujahid  na X (predtým Twitter) a dodal, že pakistanské úrady by mali prehodnotiť túto „neprijateľnú“ politiku.

Z pohľadu Talibanu sa už teraz potýkajú s obrovskými výzvami, ako zabezpečiť obyvateľstvo, a návrat ďalších miliónov Afgancov, väčšinou nepriateľských voči ich vláde, len zhorší ich zúfalú situáciu.

Afganskí utečenci v Pakistane sa však zároveň sťažovali na vlny svojvoľného zadržiavania, obťažovania a násilných deportácií. Pakistanské úrady uviedli, že skonfiškujú peniaze a majetok patriaci „ilegálnym cudzincom“ a ministerstvo vnútra otvorilo pre Pakistancov horúcu linku, aby nahlásili všetkých „nelegálnych cudzincov“, o ktorých vedia.

Polícia tiež varovala, že prenajímatelia a firmy, ktoré prenajímajú a zamestnávajú Afgancov bez náležitých dokladov, dostanú pokuty. Registrovaní utečenci tiež oznámili, že polícia vykonala razie v ich domoch, skonfiškovala majetok, zničila preukazy o registrácii, zatkla ich bez obvinenia a požadovala úplatky .

Pakistanská komisia pre ľudské práva (HRCP) odsúdila rozhodnutie Islamabadu vysťahovať do 30 dní viac ako jeden milión nelegálnych cudzincov, najmä z uvedeného dôvodu – Afganci v krajine majú väzby na zločinecké skupiny a teroristické organizácie.

“Toto rozhodnutie je tiež v rozpore s medzinárodným zákonom o ľudských právach a musí byť okamžite zrušené,” uviedol orgán pre ľudské práva vo vyhlásení a dodal , že branie každého afganského utečenca na zodpovednosť “odráža nielen absenciu súcitu, ale aj krátkozraký a zúžený pohľad na národnú bezpečnosť.” “

„Veľkú väčšinu takýchto ľudí tvoria zraniteľní afganskí utečenci a osoby bez štátnej príslušnosti, pre ktorých je Pakistan domovom už niekoľko generácií , “ uviedla HRCP na  X.

S európskymi pohľadmi na Izrael-Palestínu a teraz v menšej miere na Ukrajinu, ak by milióny Afgancov vyhnali z Pakistanu a nechceli alebo nemohli sa vrátiť do Afganistanu, možno očakávať, že na hraniciach sa začne nová utečenecká kríza.

Európska únia je podobná tej, ktorá sa spustila na vrchole sýrskej vojny a bez toho, aby na ňu bol blok dostatočne pripravený. V skutočnosti by sa táto kríza v Pakistane mohla stať európskym problémom, pretože susedný Irán alebo ďalšia krajina v poradí, Turecko, nebudú ochotné prijať milióny ďalších utečencov a namiesto toho ich budú tlačiť ďalej do Európy. Hosťovanie v susednej Číne tiež neprichádza do úvahy.

Niektorí európski konzervatívci si však už uvedomujú potenciál tohto scenára a vyzývajú Pakistan, aby konal, pretože nesie zodpovednosť za veľkú časť vojny a destabilizácie v krajine.

Pakistan najprv začal financovať, školiť a podporovať islamistické skupiny v Afganistane, aby sa postavil proti sekulárnej a pokrokovej Republike Afganistan podporovanej Sovietskym zväzom v rokoch 1979-1989, pomohol dostať Taliban k moci v roku 1996 a pokračoval v podpore islamistických skupín počas americkej okupácie od r. 2001 až 2021. Preto je podľa ich názoru pre Pakistan problém vysporiadať sa s Afgancami a nie s Európou.

Americká výskumná a prieskumná organizácia Gallup 10. novembra varovala, že ekonomická neistota čaká na navrátilcov v Afganistane, kde sú práva žien narúšané, keďže sú nútené opustiť pracovisko.

„Keďže tisíce Afgancov sú nútené prekročiť hranice z Pakistanu, čelia ekonomike, ktorá im nedokáže vyhovieť, pracovné vyhliadky sú pochmúrne, príjmy domácností sú obmedzené a milióny ľudí si nemôžu dovoliť základné potreby jedla a prístrešia, uviedla organizácia.

Keďže Pakistan ich vyháňa a je nepravdepodobné, že Afganistan absorbuje a/alebo prijme milióny utečencov, dá sa očakávať, že mnohí z nich skúsia šťastie a dostanú sa do Európy, keďže im zostáva len málo iných možností. Zdá sa, že Európa na to nie je pripravená, keďže Gaza a Ukrajina spotrebujú všetku svoju pozornosť.

Ahmed Adel

O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.