Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

V rozhodovaní sa vo veci voľby prezidenta si treba uvedomiť ešte jednu veľmi dôležitú vec – prezident je aj najvyšším veliteľom ozbrojených síl a v dnešných časoch hroziaceho vojnového konfliktu začína byť táto funkcia jednou z najdôležitejších.

Svet okolo nás je vo veľmi výraznom pohybe, menia sa hodnoty, menia sa názory, menia sa spôsoby myslenia. Vyhodnocovať, čo sa deje, je pomerne ťažké a predpovedať ako to dopadne, ešte ťažšie. Všetko však so všetkým súvisí – dnešok je výsledkom minulých udalostí a budúcnosť tvoríme svojimi dnešnými rozhodnutiami.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Človek veľmi rád nazerá do budúcnosti, pokúsme sa pozrieť na to, čo nás možno čaká a možno neminie…

V blízkej budúcnosti sa stabilita politickej scény na Slovensku môže zásadne zmeniť

Kľúčovou udalosťou sú voľby prezidenta SR 23. marca 2024. Najdôležitejším kandidátom na prezidenta SR je Peter Pelegrini. Prečo?

Peter Pelegrini je predsedom politickej strany Hlas. Táto strana je plná osôb, ktoré sa svojho času “pučistickým spôsobom” pokúsili využiť situáciu okolo vraždy novinára Kuciaka a jeho priateľky na odstavenie Róberta Fica z funkcie predsedu vlády SR. Ich cieľom však nebolo len “odstavenie” R.F., ale najmä prevzatie kontroly nad najsilnejšou politickou stranou – stranou SMER.

Róberta Fica po veľkom tlaku “verejnosti” masírovanej protislovenskými médiami hlavného prúdu z funkcie predsedu vlády nakoniec dostali. Podarilo sa im odstrániť aj R. Kaliňáka z funkcie ministra vnútra, ale samotnú stranu SMER prevziať nedokázali. Bolo prijaté alternatívne riešenie, odštiepením zo strany Smer vytvorili politickú stranu HLAS.

Predsedom vlády sa stal Peter Pelegrini – predseda zbrusu novej politickej strany, ktorá síce v riadnych voľbách nikdy nekandidovala, jej predseda sa však stal predsedom vlády SR… Následne bol Pelegrini vo funkcii predsedu vlády naplno využitý na aktívnu propagáciu a zavedenie novej politickej strany Hlas do života ako veľkej a ” čistej” náhrady Smeru. Cieľom bolo stranu SMER v najbližších voľbách poraziť a prípadne ju aj “doraziť”. Strana Hlas by už nebola iba alternatívou strany SMER a Róbert Fico by stratil pozície vo verejnom priestore. Tento scenár vyšiel iba čiastočne.

Je dôležité mať na pamäti, že všetky tieto udalosti by vôbec neboli možné, ak by svojou pomocou neprispel B. Bugár a niekoľko “jeho” poslancov hovoríme o parlamentnej matematike.

Roztrhnutie strany SMER nebolo postavené iba na nereálnych želaniach scenáristov, ale na celkom slušnej politickej kalkulácii. Napriek tomu nová strana Hlas nedokázala nahradiť stranu SMER. Peter Pelegrini nedokázal nahradiť Róberta Fica. Situácia sa vyvinula tak, že politická kalkulácia zavisla na polceste: strana Hlas dodnes nedominuje nad stranou SMER a dokonca je stále len jej slabším a slabším odvarom…

Čo sa týka posledných parlamentných volieb, je potrebné konštatovať, že Peter Pellegrini šiel do povolebnej spolupráce so stranou Smer-SSD z dvoch dôvodov:

• má osobné ambície zastávať najvyššiu funkciu v štáte a
• politické pozadie, ktoré sa za jeho osobou a stranou schováva, má záujem o kontrolu nad funkciou a právomocami prezidenta

Napriek navonok prezentovanému nekonfliktnému vzťahu strán SMER a Hlas sú tieto strany zásadne odlišné. Strana Hlas je progresivistická strana, ktorá si viac rozumie s PS ako s ktorýmkoľvek iným politickým subjektom. Prečo teda nešla strana Hlas do povolebnej spolupráce s Progresívcami? Najmenej z dvoch dôvodov:

1. Progresívci majú vlastného kandidáta na prezidenta Korčoka, Pelegriniho podporiť nemajú dôvod,
2. Politické pozadie Pelegriniho nepotrebuje Korčoka ako prezidenta – táto osoba by im využívať funkciu prezidenta neumožnila.
3. Spoluprácou so stranou PS, ktorá bola už pred voľbami neprijateľná pre väčšinu obyvateľstva, by strana Hlas “vyložila” svoje karty predčasne a jej podpora vo verejnosti by výrazne utrpela.

Čo možno očakávať v prípade zvolenia Pelegriniho do funkcie prezidenta SR?

Prípadné zvolenie P. Pelegriniho za prezidenta SR môže spustiť politické zemetrasenie. Povolebná koalícia SR sa jeho odchodom zo strany môže rozpadnúť – pozadie Pelegriniho sa síce dostane k úradu prezidenta, ale dôležitou otázkou je, či Pelegriniho vo funkcii predsedu strany nahradí osoba schopná stranu Hlas udržať pri živote bez jej najvýraznejšieho predstaviteľa. A či bude záujem zotrvať v terajšej vládnej koalícii.

Dobytie silnejších pozícií v prípade neúspechu

Scenár rozpadu vládnej koalície prichádza do úvahy nielen v prípade zvolenia Pelegriniho za prezidenta SR, ale aj v prípade jeho nezvolenia. Nielen nenaplnené Pelegriniho osobné ambície, ale aj jeho stranícke pozadie – ak sa nedostane k úradu prezidenta SR – môže stratiť motiváciu pre zotrvanie v jestvujúcej vládnej koalícii a je možné, že sa strana Hlas pokúsi získať silnejšie pozície v štáte zmenou politických pomerov s potenciálnym vstupom do spolupráce s Progresívcami – tí, len aby sa dostali k moci v štáte, strane Hlas nepochybne ponúknu lukratívnejšia a rozsiahlejšie ústupky a výhody.

Pre scenár odlúčenia sa od terajšej vládnej koalície sú už dnes vytvárané základy, a to prostredníctvom nominantov strany Hlas na MZ SR a MŠ SR. Tieto rezorty riadia osoby síce nominované stranou Hlas, ale adoptované z Druckerovej strany Dobrá voľba. Ministerstvo školstva a ministerstvo zdravotníctva sú vedené celkom iným spôsobom a iným smerom, ako si to voliči strany Hlas predstavovali. Veľký otáznik vyvoláva konanie p. Dolinkovej na MZ SR vo “vakcinačných” aktivitách a ohlušujúce ticho zo strany MZ SR vo veci pandemickej zmluvy s WHO, čo je súčasť agendy progresivistov, nie sociálnej demokracie, ktorou sa tvári byť strana Hlas – Sociálna demokracia.

Na záver si pripomeňme, že všetko so všetkým súvisí a dnešok je len výsledkom všetkého, čo bolo urobené a neurobené v minulosti.

Ak chceme dobrý výsledok pre seba v najbližších voľbách prezidenta, vyberajme starostlivo. Vtáka poznáš po perí, strom po ovocí… Nevoľme vtákov. Ani tých pekných… Zvoľme si prezidenta!

Takže priatelia, zamyslime sa nad možnými scenármi a zvoľme si prezidenta, ktorý nás posunie k mieru a mierovému životu, aby naša budúcnosť ostala našou. V rozhodovaní sa vo veci voľby prezidenta si treba uvedomiť ešte jednu veľmi dôležitú vec – prezident je aj najvyšším veliteľom ozbrojených síl a v dnešných časoch hroziaceho vojnového konfliktu začína byť táto funkcia jednou z najdôležitejších.

Autori: Katarína Burdyová & Roman Milián


Zdroj: spolok-archa.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d