Slovanské Noviny

22. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Parlament odobril reformu pravidiel Európskej únie, ktoré sa týkajú vodičských preukazov. Má za účel zabezpečiť, aby tieto zmeny pomohli k bezpečnosti premávky a zelenej a digitálnej transformácie Európskej únie.

Vodičské preukazy v mobilných telefónoch a sebahodnotenie spôsobilosti viesť motorové vozidlo patria k niekoľkým z transformácií Európskej únie o vodičských preukazoch, ktoré prijali poslanci parlamentu. Touto zmenou sa snažia, aby boli vodiči schopní pripraviť sa na reálne situácie. Mali by si tiež uvedomiť riziká, ktoré ich môžu postihnúť pri prípadnej kolízii s najviac ohrozenými účastníkmi cestnej premávke ako sú chodci, deti, cyklisti a používatelia elektronických kolobežiek.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pripravenosť jazdy v extrémnych podmienkach, k akým môže dôjsť napr. v zimnom období, obmedzenie používania mobilných telefónov počas jazdy, takzvané mŕtve uhly, pomocné systémy vodiča a bezpečné otváranie dverí vozidla sa majú stať súčasťou preverenia schopnosti vodiča na získanie vodičského oprávnenia, informuje epravo.sk.

Transformácia zákonov je nutná kvôli zníženiu počtu obetí cestnej premávky

Každý rok zomrie pri nehodách v EÚ viac než 20 000 ľudí. Parlament preto podporil reformu pravidiel Európskej únie, ktorá sa zaoberá vodičskými preukazmi. Má za účel zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky a zelenej a digitálnej transformácie v štátoch Európskej únie.

Poslanci chcú, aby boli vodiči lepšie pripravení na skutočné situácie a aby si boli vedomí rizík, najmä pokiaľ ide zraniteľných účastníkov cestnej premávky, ako sú chodci, deti, cyklisti a používatelia elektronických kolobežiek. Preto jazda v snehu a klzkých podmienkach, bezpečné používanie telefónu počas jazdy, mŕtve uhly, asistenčné systémy vodiča a bezpečné otváranie dverí vozidla by mali byť súčasťou skúšok vodiča na získanie preukazu, uvádza epravo.sk.

Bezpečnejšia premávka pre všetkých jej účastníkov

Tieto opatrenia prijali poslanci preto, aby boli vodiči dobre pripravení na situácie, ktoré sa môžu stať v bežnom živote a aby boli pripravení na nepredvídateľné riziká práve pri účastníkoch cestnej premávky, ktorí sú v najväčšom ohrození ako sú chodci, deti, cyklisti či jazdci na elektronických kolobežkách. Týka sa to aj lepšej schopnosti ovládať motorové vozidlo v extrémnych podmienkach ako býva jazda počas zimného obdobia.

Vodičské preukazy budú môcť používať osoby vo veku od 15 rokov, používajúce motocykle a osobné automobily a päť rokov pre vozidlá nákladné a autobusy. Skrátená platnosť vodičských preukazov pre seniorov zatiaľ nebola podporená. Toto navrhla Európska komisia, pretože to označuje za diskrimináciu. Týmto krokom chce tiež zaistiť ich právo na voľný pohyb a možnosť zúčastnenia sa na hospodárskom a spoločenskom dianí.

Poslanci apelujú na sebareflexiu vodičov a správny úsudok, či sú schopní viesť motorové vozidlo

Vodiči by mali byť podľa poslancov sebakritickí a zvážiť, či sú schopní viesť motorové vozidlo, aby nebolo v rukách nekompetentných osôb. Rozhodovanie by malo byť zohľadnené aj prostredníctvom lekárskej kontroly. Mala by zahŕňať kontrolu zraku či kardiovaskulárneho systému vodiča. Poslanci nástoja na tom, aby sa vlády členských krajín Európskej únie postarali o zvyšovanie povedomia verejnosti o mentálnych a fyzických signálov, ktoré poukazujú na schopnosť viesť motorové vozidlo. Rovnako je treba zohľadniť aj schopnosť nováčikov viesť motorové vozidlo. Neskúsení vodiči majú prejsť skúšobnou dobou, majú dodržiavať prísnejšie alkoholové limity a majú im byť udelené prísnejšie sankcie za nebezpečnú jazdu.

„Mobilný vodičský preukaz“ na obzore

Jednotný trh Európskej únie vyvinul úsilie na poslancov, aby zaviedli digitálny vodičský preukaz, dostupný v mobilnom telefóne. Takýto preukaz bude mať rovnakú hodnotu ako preukaz klasický.

Spravodajkyňa Karima Delli (Zelení, FR) uviedla: „Európsky parlament mal dnes príležitosť zlepšiť bezpečnosť na cestách v Európe a priblížiť sa k dosiahnutiu cieľa nulovej úmrtnosti na cestách do roku 2050 a vytvoriť silnejší rámec na ochranu všetkých pred dopravnými nehodami. Pravidlá zahŕňajú nepovinné lekárske prehliadky pri vydaní alebo obnovení vodičského preukazu a prísnejšie ustanovenia týkajúce sa začínajúcich vodičov.“

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d