Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Vodiči autobusov na východnom Slovensku sú ohrození! Čelia útokom a neprispôsobiví občania sa správajú horšie ako zvieratá

Slovenská autobusová doprava (SAD) Poprad má problém. Bude nútená zrušiť spoje do niektorých lokalít. Príčinou je fakt, že kvôli asociálnym cestujúcim tam totiž vodiči odmietajú jazdiť. Mnohí sa stretli s agresívnym správaním cestujúcich, iní cestujúci si z autobusu urobili WC. Problém sa však týka niektorých lokalít ako Prešovského, tak aj Prešovského kraja.

O neúnosnej situácii píše Korzár Spiš.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

„Chlapcom sa nepáčilo, že museli zaplatiť lístky. Keď zaplatili, myslel som, že už je koniec. A zrazu som zozadu dostal dve rany,“hovorí vodič prímestského autobusu, ktorý jazdí na trase Poprad-Vikartovce o svojej nedávnej skúsenosti s cestujúcimi. Kvôli poraneniu hlavy je stále práceneschopný a polícia vedie trestné stíhanie vo veci výtržníctva. Až znalecký posudok ukáže, či bude páchateľ stíhaný aj pre ublíženie na zdraví, no polícia kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu, bližšie informácie poskytnúť nemôže.

Generálna riaditeľka popradskej SAD-ky Marianna Krajčová Gočová hovorí, že s podobným agresívnym správaním sa vodiči stretávajú denne. A to nejde len o túto jednu linku. Ich vodiča už aj menšie deti okradli, „štandardom“ sú nadávky či vyhrážky, no výnimkou nie je ani ničenie autobusu.

„„Neviem prečo, no verím šoférom. Podľa kaviarne som asi automaticky rasista. Stačí ak poukážete na neúnosnosť situácie a nálepka, ktorá vás diskvalifikuje je na svete. Pritom ide o exaktné fakty, nie o dojmy. Štát sa smeje, majorita trpí…Sme to dopracovali,“ konštatuje na Facebooku Juraj Vrabel. Z diskusie pod jeho príspevkom vyplynulo, že niektorí cestujúci si svoje maniere vzali aj do Čiech.

„Dobrý de, zdravím z Čiech, z Ústí nad Labem. Bohužial sa k nám v posledných rokoch nasťahovali podobní osadníci, ktorí majú vo zvyku fyzicky napádať nie len vodiča, ale i spolucestujúcich. Dopravní podnik bol nútený na linke nasadiť Mestskú policiu a nástup len prednými dverami.

„Vodiči sú často aj poštípaní (ploštice, blchy), taktiež čelia infekčným ochoreniam (svrab, vši a podobne). Cestujúci sú často pod vplyvom návykových látok a potom nám zanechávajú vo vozidle aj zvratky a výkaly. Pritom náklady na jedno tepovanie vozidla a dezinfekciu sa vyšplhajú niekedy aj na 300 eur. V prípade odtrhnutých sedačiek a zničeného majetku sú často náklady oveľa, oveľa vyššie. Väčšinou ide o ľudí z osád,“spresňuje pre Korzár Krajčová Gočová a dopĺňa, že vodiči na týchto linkách odmietajú jazdiť.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) ako objednávateľ dopravných služieb vo verejnom záujme bol SAD-kou opakovane upozorňovaný.

„Je nevyhnutné nájsť riešenia a možné opatrenia, ak teda je v záujme PSK naďalej tieto obce s osadami obsluhovať,“ vysvetľuje Krajčová Gočová a Dáša Jeleňová, hovorkyňa PSK prisľúbila, že problémom sa kraj bude zaoberať. Že je na to najvyšší čas, o tom hovorí aj Krajčová Gočová, ktorá hovorí, že síce neustále prijímajú nových vodičov, pretože mnohí odchádzajú, aktuálne aj do predčasného dôchodku. SAD Poprad podľa Korzára Spiš zamestnáva 220 vodičov, priemerný hrubý plat je 1 350 eur.

V Košickom samosprávnom kraji (KSK) zabezpečuje verejnú dopravu spoločnosť eurobus. Aj táto spoločnosť zaznamenala trasy, kde je zvýšené riziko napadnutia vodičov.

„Vodiči sa stretávajú hlavne s nevhodným správaním cestujúcich vo verbálnej rovine na takmer dennej báze, dochádza však aj k fyzickému napadnutiu vodičov,“hovorí pre Korzár Spiš Rudolf Dzuruš, vedúci odboru prímestskej a mestskej dopravy eurobusu.

„V Rožňave sa v piatok 20. októbra vyskytol aj prípad nutnosti privolania policajnej hliadky so psovodom pri výkone spoja do obce Bôrka, a to z dôvodu vyhrážania sa vodičovi fyzickým atakom na konečnej zastávke,“ spresňuje Dzuruš.

Ladislav Pál jazdí na menej problémovej trase, z Revúcej do Košíc. Od kolegov však vie, že niektorí cestujúci v autobusoch vykrikujú, či skáču po sedadlách.

Facebook | Autobusová stanica Poprad

„Aktivujú núdzové otváranie dverí, dvere sa otvoria počas jazdy… Vodič ich upozorní, o chvíľu to robia zas. S niektorými cestujúcimi to máme ťažké. Hlavne s tými, čo sú pod vplyvom alkoholu. A keď sa vyplácajú podpory, to je niekedy katastrofa. Vtedy sú plné autobusy, majú vypité, nosia plno nákupov,“ hovorí vodič autobusu.

Kým v okolí osád sú autobusy terčom kameňov, cestujúci do nich znečisťujú telesnými výlučkami ich interiér, mnohokrát si vodiči vypočujú nadávky aj od majoritného obyvateľstva.

„Napríklad ak vodič v rámci plnenia si svojich pracovných povinností žiada od cestujúceho preukázať nárok na zľavnené alebo osobitné cestovné,“ vysvetľuje Dzuruš.

Čo v takej situácii môže robiť vodič

Prepravný poriadok hovorí, že problémového cestujúceho môže vodič vylúčiť z autobusu. Týka sa to tých, ktorí ohrozujú bezpečnosť cestujúcich ani po upozornení vodičom, ale aj cestujúceho, ktorý poškodzuje, alebo znečisťuje vozidlo. Ak je situácia extrémna, vodič môže privolať políciu.

„V ostatnom čase sme v reakcii na pravidelné poškodzovanie prechádzajúcich autobusov hádzaním kameňov po dohode s Košickým samosprávnym krajom zrušili zastavovanie autobusov na jednej zo zastávok v obci Rudňany, čo pomohlo eliminovať problém s vandalizmom v tejto oblasti. Problém však pretrváva v iných oblastiach, takúto formu vandalizmu evidujeme napríklad v osadách Strelník, Dolina alebo v obci Bystrany,“ vysvetľuje Dzuruš.

Dzuruš spresňuje, že eurobus prevádzkuje aj MHD Rožňava, Spišská Nová Ves a Smižany, tam však až taký vypuklý tento problém nie je. Korzár uvádza, že eurobus zamestnáva v Košickom kraji 350 zamestnancov, do ideálneho počtu im chýba ešte 30 vodičov.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d