Slovanské Noviny

29. novembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Ministerka kultúry, Martina Šimkovičová (nominantka SNS) reaguje na sociálnej sieti na kritiku, ktorou zaplavili virtuálny svet jej kritici. Začína slovami: „Vážení moji prísni kritici…“.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) sa oficiálne spojila s českým ministrom kultúry Martinom Baxom. Medzištátnu komunikáciu so svojím českým náprotivkom nadviazala pri príležitosti výročia vzniku ČSR. Informovala o tom na sociálnej sieti.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

„Aj keď dnes už každý z našich národov patrí do vlastného samostatného štátu, naďalej žijeme vedľa seba s rešpektom a úctou. Ako predstaviteľka rezortu kultúry si však dovolím tvrdiť, že vo svete kultúry naďalej žije duch Česko-Slovenska,“ skonštatovala.

Pri príležitosti 105. výročia vzniku samostatného spoločného štátu Čechov a Slovákov vyzdvihla predovšetkým zásluhy Tomáša G. Masaryka. Poukázala pritom na jeho talent, myslenie, vzdelanie, tvorivosť, čestný charakter i nebojácnosť. Práve na Masarykov charakter má nadväzovať aj jej vízia ako šéfky rezortu kultúry.

„Uvedomujem si, že okrem Tomáša G. Masaryka stáli za vznikom prvej Československej republiky aj ďalšie, nie menej významné osobnosti. Ale práve zacielenie na osobnosť Masaryka má osobitý význam prepojenia našich bratských národov,“ odkázala Šimkovičová.

Táto jej iniciatíva sa ale niektorým, najmä opozičným politikom nepáčila a tak sa do nej pustili

Medzi nimi nemohol chýbať ani exminister obrany, Jaroslav Naď.

Ministerka M. Šimkovičová nadviazala komunikáciu s českým ministrom M. Baxom. Exministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi sa ale nepáči čo napísala v liste a na sociálnej sieti oznbačil ministra kultúry Česka Martina Baxa, aby sa mu ospravedlnil za podľa neho trápny list ministerky kultúry Šimkovičovej (nominantka SNS).

VÁŽENÝ PÁN MINISTER KULTÚRY ČR Martin Baxa, ODPUSTITE NÁM TENTO TRÁPNY LIST PROSÍM, napísal Naď na sociálnej sieti.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová na svojich kritikov zareagovala takmer okamžite.

„Vážení moji prísni kritici…,“ uviedla na sociálnej sieti.

Slová, ktorá adresovala svojim kiritikom preberáme v plnom znení.

Vážim si kritiku, ktorou ste ma priam zaplavili. Dodávate mi tým veľa energie, aj keď to možno tak nevyzerá.

Ako som sa vyjadrila predtým, nepochopenie považujem za nedorozumenie. A ako som sľúbila, budem sa snažiť nedorozumenia trpezlivo vysvetľovať.

Poďme postupne. O výraze Prvá česko-slovenská republika píšete, že je to gramatická chyba, môj text však zodpovedne prešiel odbornou korektúrou, a keď ste ma upozornili na chybu, opýtala som sa svojej korektorky, kde je pravda. Napísala mi toto: To sú presne tie veci, na ktorých sa jazykovedci či korektori úplne nezhodnú, napríklad aj ten spojovník by sa z hľadiska niektorých písať mal (ako Rakúsko-Uhorsko, pretože sú to dva celky, už v období prvej republiky to písali raz tak, raz tak, polemika pokračovala aj v ďalších desaťročiach, a ako vidíme, dodnes rozdeľuje našu spoločnosť, v prípade záujmu si vyhľadajte spojovníkovú vojnu, ktorú chvíľu nazývali aj pomlčkovou), ale to ťažko vyriešime v komentároch pod statusom, keďže to tak dlho nedokázali vyriešiť ani odborníci. Čo sa týka Prvej česko-slovenskej republiky, je to akoby v súčasnosti zaužívané pomenovanie 1. ČSR, podobne ako Prezidentský palác sa nepíše s veľkým P, volá sa inak, ale v mnohých redakciách sa to zaužívalo takto, kým v iných sa stále pridŕžajú písania s malým p.

Čo sa týka štylizácie, ako píšete, že je nevhodná, a predpokladáte, že si tým u našich bratov spravíme hanbu, tak opäť si myslím, že je váš predsudok mylný. Ako som písala, dostala som neverejný srdečný pozdrav od pána ministra Českej republiky, bola to reakcia na moju správu a veľmi slušne poďakoval. Tým vám chcem vysvetliť, že to, že si spravíme v Česku hanbu, je len predsudok. Odhoďme teda predsudky a počkajme si na oficiálnu odpoveď kabinetu českého ministra kultúry.

Niektorí píšete, že som mala spomenúť aj meno Milana Rastislava Štefánika. Ja som pána generála spomenula, je to v poznámke pod čiarou, len s tým, že som jeho meno nespomenula explicitne, a to z jasných dôvodov. Milan Rastislav Štefánik túžil po vzniku slovenského štátu. Prial si, aby slovenský národ mal vlastný slovenský štát. Veľmi pomohol so vznikom 1. ČSR, to bez pochýb. V tejto mojej správe však išlo o nadviazanie komunikácie a to sa lepšie znázorňuje na postave pána T.G. Masaryka.

Ďalej mi píšete, že vznik 1. ČSR nebola kultúrna udalosť, ale že to bola udalosť politická. Pozrite, so vznikom republiky idú ruka v ruke mohutné oslavy. Obyvatelia sa zo vzniku štátu tešia a oslavujú, umelci spievajú, tancujú. To je tá kultúrna časť. A ja ako predstaviteľka rezortu kultúry k tomu chcem pristupovať aj v tomto duchu.

Som veľmi rada, že ma sledujete, veľmi si to vážim. A ak sa vám podarí, začnite mi trošku dôverovať, budem pracovať o to viac a čoraz s väčšou chuťou. Viem, že to nemáte ľahké, a verte mi, ani ja to nemám ľahké. A keď si želáte kvalitnú a schopnú ministerku, tak jej skúste dôverovať.

A na záver by som vás poprosila, píšte mi kritiku, ja ju rada prijmem, rada sa poučím, ale tu sme na oficiálnej stránke ministra kultúry – neskúsime kritiku formulovať kultúrnym spôsobom?

A prosím, ešte jedna maličkosť:

Všetko, čo píšete mne ako čelnému reprezentantovi kultúry na Slovensku, je, akoby ste písali všetkým v oblasti kultúry, ktorú zastupujem. Sú to moji ľudia a budem ich chrániť najviac, ako to pôjde, aj keď sa názorovo mimo profesie niekedy nezhodneme. Názorová nezhoda musí byť rešpektovaná a nemôžeme nerešpekt prenášať do profesie, inak nebudeme schopní spolupracovať. Viete, jediný názor, kde sa patrí zhodnúť, je ten, aby sme všetci ťahali za jeden povraz, ktorým je skvalitňovanie slovenskej kultúry, inak sa nebude dať spolupracovať. Viete, ja chápem, že ste si mnohí predstavovali niekoho iného na mojom mieste. V prvom rade za to, že som teraz tu, môžu výsledky volieb a moji drahí voliči, ktorí mi prejavili priazeň a dôveru, a ja si plne uvedomujem z toho plynúcu obrovskú zodpovednosť a budem robiť všetko pre to, aby som ich nesklamala. V druhom rade ja za to môžem, že som sa dostala až sem, keď som sa rozhodla kandidovať. A ja môžem aj za to, ako budem teraz vykonávať svoju prácu. Už vo vyjadrení som vám sľúbila, že to bude čestne a zodpovedne a v zmysle postu ministra kultúry aj slušne a kultúrne. A za tým si stojím.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: