Dusík, chemikálie, ropa, všetko, čo potrebujete na to, aby sa ekonomika hýbala, bolo doslova odstavené na štyri až päť rokov. V Baltimore na východnom pobreží Spojených štátov došlo v utorok 26. marca.
2024 k zrúteniu štvorprúdového cestného mosta Key Bridge, keď do jedného z jeho pilierov v čase okolo 01.30 h miestneho času (06.30 h SEČ) narazila kontajnerová loď. Most sa následne zrútil do rieky Patapsco.
V čase nešťastia bolo na moste osem ľudí, dvoch z nich zachránili z vody, šiesti boli nezvestní.
Polícia amerického štátu Maryland spresnila, že potápačom sa v stredu podarilo lokalizovať červený pick-up v približne sedemmetrovej hĺbke. Vo vozidle na nachádzali telá dvoch uviaznutých osôb.
V prípade obetí ide o 35-ročného občana Mexika a 26-ročného občana Guatemaly. Všetci šiesti nezvestní boli pritom podľa úradov stavebnými robotníkmi a okrem Mexika a Guatemaly pochádzali z Hondurasu a Salvádoru. Podľa úradov sú s najväčšou pravdepodobnosťou všetci mŕtvi.
Jeden zo spolupracovníkov nezvestných osôb v utorok uviedol, že stavební robotníci mali v čase nešťastia prestávku a sedeli vo svojich vozidlách zaparkovaných na moste.
Americká pobrežná stráž v stredu zároveň podľa agentúry AP informovala, že nákladná loď, ktorá do mosta narazila, krátko pred nešťastím podrobili „rutinnej údržbe motora“ v prístave.
Správa o zrútení mosta šokovala verejnosť, a to nielen laickú, ale aj tú odbornú. Ako píše vo svojom článku na portáli The Conversation Colin Caprani, docent na stavebnej fakulte Monashskej univerzity v austrálskom Melbourne, ktorý sa venuje práve mostom a ich bezpečnosti, šanca, že sa zraníte či dokonca zomriete v dôsledku zrútenia mosta, je ešte nižšia ako pravdepodobnosť zasiahnutia bleskom. Prečo teda došlo k jeho pádu?
Spadnutý most v Baltlimore s názvom The Francis Scott Key Bridge bol postavený v 70. rokoch 20. storočia. Dôležité podporné piliere, nachádzajúce sa v strede mosta, tvorili medzi sebou splavný úsek pre lode.
Keďže sú len dva, je jasné, že ak sa jeden zrúti, konštrukcia mosta to nevydrží. To si, samozrejme, uvedomovali aj inžinieri pri jeho stavbe, a tak, štandardne, sa budovala aj ochrana týchto pilierov pred nárazmi.
Prvou boli betónové konštrukcie nachádzajúce sa vo vode asi 100 metrov pred piliermi mosta. Boli určené práve na to, ak by sa neriadená loď rútila na piliere mosta, aby táto konštrukcia absorbovala energiu a zabránila nárazu.
Druhou ochranou boli blatníky. Ide o stavby z dreva či železobetónu umiestnené okolo pilierov. Rovnako ako blatník na aute, aj tu má cieľ chrániť piliere pred nárazom lodí a pohlcovať energiu.
Problémom ale bola samotná loď. Loď Dali s hmotnosťou viac ako 100-tisíc ton jednoducho prekonala aj ochranné betónové konštrukcie, ktoré nedokázali pohltiť veľkú energiu lode a podobne skončili aj blatníky. Na videozázname zo zrútenia je vidieť mrak prachu, čo môže byť práve drvenie blatníkov.
V čase, keď sa most staval, také veľké lode neexistovali a nepočítalo sa s tým, že by niečo také veľké mohlo do mosta naraziť.
Krátko po dostavaní mosta Baltimore sa v 80. rokoch 20. storočia začali zavádzať výrazne lepšie pravidlá na ochrany mostov. Bolo to aj dôsledkom viacerých kolízií lodí s mostami. Momentálne musia konštruktéri mostov uvažovať o čelných či bočných nárazov do pilierov a prispôsobovať tak konštrukčné riešenia.
Dnešné nákladné lode sú oveľa väčšie ako v minulosti a je pravdepodobnosť, že do budúcna budú ešte väčšie. Konštruktéri tak musia myslieť dopredu, keďže mosty dokážu, ak nedôjde k veľkej kolízii, stáť aj niekoľko storočí.
Momentálne dobrým riešením je budovanie ochranných ostrovov okolo pilierov, ktoré zabraňujú tomu, aby lode do pilierov narazili.
Juhoafrická investigatívna novinárka, bývalá korešpondentka americkej spavodajskej telvízie CBS New Lara Logan v programe Steva Bannona uviedla, že podľa spravodajských služieb sa jedná o brilantný, dobre naplánovaný, strategický útok na jeden z najdôležitejších zásobovacích reťazcov v USA, aj keď Bidenova administratíva tvrdí opak. Dusík, chemikálie, ropa, všetko, čo potrebujete na to, aby sa vaša ekonomika hýbala, bolo doslova odstavené na štyri až päť rokov. Podľa nej je to ako kybernetický útok, ktorý nevidíte, tak ako to bolo s kybernetickým útokom na americké prezidentské voľby v roku 2020.
Viac vo videu:
Zdroj: bezpressu.news / pravda.sk / interez.sk / InfoVojna
VIDEO: Košický policajt dokopal zadržaného muža, následkom čoho ten neskôr zomrel.
Vírus, tzv. vakcíny, a tzv. usmrtenie
Kolaboranti a Vynálezcovia Deep State
November 1989 bol kolosálny podvod
Ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele v Kyjeve
Jeffrey Sachs: Európa prestala myslieť, jej zahraničná politika je len “príveskom” NATO
Mali: “Nerozumieme, prečo sa Ukrajina mení na agresora a spolupracuje s teroristami proti nám”
Video: Ďalší britský tank Challenger 2 bol zničený kamikadze dronom v Kurskej oblasti
Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským ozbrojeným silám nachádzajúcim sa v pohraničnej Kurskej oblasti obrnené vozidlá dodané Američanmi
Pokrovsk bude nový Bachmut. Ruským jednotkám se po jeho dobytí pak otevře cesta ke kompletnímu ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti, říká analytik
„Odpoveď na použitie západných zbraní dlhého doletu proti Rusku bude bezprostredná a ničivá,“ varuje Západ hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová
VIDEO: Danko s Huliakom & spol. rokovať viac nebude a nenechá sa nimi vydierať. Slovensko má podľa neho dôležitejšie problémy ako má táto trojica.
Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze policajného násilia v Košiciach a absurdnej poľovačke na hlavu Matúša Šutaja Eštoka
Šéf medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu považuje vzdanie sa jadrovej energie za „veľmi zlý nápad“ pre planétu.
Vicepremiér Taraba rokoval v Taliansku so Salvinim o strategickej spolupráci
VIDEO: Válka je živitelka národů na hraně ekonomického kolapsu. Hrozba německého bankrotu průmyslu vede šéfa CDU Friedricha Merze k přímým výhrůžkám Rusku
VIDEO: Svetový poriadok (Dokumentárny film ruského novinára Vladimira Solovjova)
TASR ako hlasná trúba PS alebo marketingová agentúra progresívcov pod vplyvom Demeša & spol.?
Slovenská spoločnosť je podľa prieskumu treťou najpolarizovanejšou v Európe. Viac ako tretina občanov pozná minimálne jedného človeka, ktorý schvaľuje použitie násilia proti názorovým oponentom
VIDEO: Ukrajina podporuje teroristické organizácie, tvrdí bývalý dôstojník Ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU Vasilij Prozorov
zo sekcie
VIDEO: Zrútenie mostu v Baltimore – Investigatívna novinárka Lara Logan hovorí, že išlo o premyslený a dobre naplánovaný, strategický útok na jeden z najdôležitejších zásobovacích reťazcov v USA
VIDEO: Zrútenie mostu v Baltimore – Investigatívna novinárka Lara Logan hovorí, že išlo o premyslený a dobre naplánovaný, strategický útok na jeden z najdôležitejších zásobovacích reťazcov v USA
VIDEO: Zrútenie mostu v Baltimore – Investigatívna novinárka Lara Logan hovorí, že išlo o premyslený a dobre naplánovaný, strategický útok na jeden z najdôležitejších zásobovacích reťazcov v USA