Slovanské Noviny

21. augusta 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ďalším vyvrátením mýtu o ruskom opilstve sú najsilnejšie protialkoholické nepokoje, aké nevidela žiadna krajina na svete. Takže v rokoch 1858-1859 Protialkoholické nepokoje zasiahli 32 gubernií (vrátane Saratova), viac ako 2 000 usadlostí a dedín povstalo proti násilnému spíjaniu národa.

Ľudia ničili zariadenia na pitie, pivovary a vinárne a odmietali vodku zadarmo. Ľudia požadovali: „Zatvorte krčmy a prestaňte nás pokúšať. Cárska vláda tvrdo postupovala s povstalcami. 111-tisíc roľníkov bolo uväznených za „prípady pitia“, asi 800 bolo brutálne zbitých špicrutenmi a vyhnaných na Sibír…

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Za triezvosť – na … tvrdú prácu“
„Učebnice o tejto vojne mlčia, hoci to bola skutočná vojna, so salvami zo zbraní, mŕtvymi a zajatými, s víťazmi a porazenými, so súdnym procesom s porazenými a oslavami pre tých, ktorí vyhrali a dostali odškodné (odškodnenie za straty spojené s vojnou). Bitky tejto vojny, ktoré školáci nepoznali, sa odohrali na území 12 gubernií Ruskej ríše (od Kovenskej na západe po Saratovskú na východe) v rokoch 1858 – 1860.

Historici túto vojnu častejšie nazývajú „triezvymi nepokojmi“, pretože roľníci odmietli kupovať víno a vodku a prisahali, že celá dedina nebude piť. Prečo to urobili? Pretože nechceli, aby zdaňovaní farmári profitovali na úkor svojho zdravia – tých 146 ľudí, do ktorých vreciek tiekli peniaze z predaja alkoholu z celého Ruska. Daňoví farmári im doslova nanútili vodku, ak niekto nechcel piť, aj tak za to musel platiť: také boli vtedy zavedené pravidlá… V tých rokoch bola u nás prax: každý muž; bol pridelený do istej krčmy, a ak nevypil svoju „normu“ a suma z predaja alkoholu sa ukázala ako nedostatočná, krčmári vyzbierali peniaze, ktoré nevyzbierali, z dvorov územia podliehajúceho krčme. Tí, ktorí nechceli alebo nemohli zaplatiť, boli zbičovaní, ako výstraha pre ostatných.

Obchodníci s vínom, ktorí získali chuť, zvýšili ceny: do roku 1858 sa vedro vínom začalo predávať za desať rubľov namiesto troch. Roľníkov nakoniec omrzelo kŕmenie parazitov a bez dohody začali bojkotovať obchodníkov s vínom.

Sedliaci sa od krčmy odvracali ani nie tak z chamtivosti, ale z princípu: pracovití gazdovia videli, ako sa ich spoluobčania jeden po druhom zaraďujú medzi zatrpknutých opilcov, ktorým už nič nechutilo okrem chľastu. Manželky a deti trpeli, a aby sa zastavilo šírenie opilstva medzi dedinčanmi, na stretnutiach občín, sa rozhodlo: v našej dedine nikto nepije.

Čo mohli robiť obchodníci s vínom? Znížili cenu. Pracujúci ľudia nereagovali na „láskavosť“. Šenkári, aby odradili abstinentské nálady, oznámil bezplatnú distribúciu vodky. A ľudia tomu neprepadli a rázne odpovedali: „My nepijeme!“ Napríklad v okrese Balašov v gubernii Saratov v decembri 1858 prestalo piť alkohol 4 752 ľudí. Do všetkých krčiem v Balašove bola pridelená stráž z ľudu, ktorá mala zabezpečiť, aby nikto, kto by porušil sľub, nebol podľa rozsudku ľudového súdu potrestaný pokutou alebo telesným trestom; K sedliakom sa pridali aj mešťania: robotníci, úradníci, šľachtici. Vytriezvenie podporili aj kňazi, ktorí žehnali farníkom, aby sa vzdali opilstva. To vážne vystrašilo vinárov a obchodníkov s elixírmi a sťažovali sa vláde.

V marci 1858 vydali ministri financií, vnútorných vecí a štátneho majetku rozkazy pre svoje rezorty. Podstata tých vyhlášok sa zvrhla na zákaz… triezvosti!!! Miestne úrady dostali pokyn, aby nedovolili organizovanie spolkov triezvosti a existujúce rozsudky o abstinencii od vína mali byť zničené a v budúcnosti zakázané.

stanislav

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.