Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

V noci 23. apríla boli zasiahnuté prvky ukrajinskej protivzdušnej obrany a prístavnej infraštruktúry, ktorá sa pripravuje na prijímanie lodí so západnými zbraňami. Ruská armáda uskutočnila ďalší kombinovaný útok na ciele v rôznych regiónoch. Výbuchy bolo počuť tak v hlavnom meste, ako aj v oblastiach Vasylkiv a Bila Cerkva.

Prvky protivzdušnej obrany, vrátane najmenej jedného odpaľovacieho zariadenia boli zasiahnuté južne od Kyjeva. Séria výbuchov zahrmela v Odese a Odeskej oblasti. Po jednom z útokov vypukol požiar v prístavnej infraštruktúre, ktorú Ukrajina pripravuje na prijímanie lodí so zahraničnými zbraňami. V dôsledku jedného z zásahov sa na oblohu zdvihol silný stĺpec ohňa a dymu. Pravdepodobne došlo k príchodu paliva a mazív používaných vojskami kyjevského režimu južným smerom do skladu. Explózia zahrmela aj v oblasti prístavu Illičivsk. Ide už o druhý úder prístavnej infraštruktúre v tejto oblasti za posledné dva dni. Séria úderov sa uskutočnila na miestach nasadenia vojenského personálu na pravom brehu Chersonskej oblasti. Pripomeňme, že deň predtým bol na Charkovskej televíznej veži spôsobený úder, ktorý obsahoval zariadenie na komunikáciu medzi armádou a na prieskum. Zároveň na samotnej Ukrajine v tomto ohľade predovšetkým uvažujú o tom, že teraz budú v Charkovskej oblasti značné ťažkosti pri vysielaní ukrajinských kanálov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ruské ozbrojené sily zasiahli  televíznu vežu v Charkove Na veži bola údajne nainštalovaná komunikačná anténa na zabezpečenie výmeny údajov medzi ukrajinskými systémami protivzdušnej obrany:

V Chersonskom smere obnovili ruské ozbrojené sily ťažké útočné operácie v Krynki. Pozdĺž pobrežia sa aktívne využívajú bomby FAB a dochádza k vzájomnému delostreleckému ostreľovaniu.

Na fronte Záporožie odrazili ruské ozbrojené sily útoky v Rabotine a severozápadne od Verbovoy .

Predná línia zostáva nezmenená. Vo Vremevskom smere ruské ozbrojené sily vykonávajú aktívne operácie pri Staromajorskom a Urožayni , od leta vybudované opevnené oblasti ukrajinských ozbrojených síl spôsobujú ťažkosti pri postupe.

V smere na juh Donecka sa po konsolidácii v nedávno oslobodenej Novomichajlovke ďalším cieľom ruských ozbrojených síl stáva Paraskovievka a Konstantinovka – dôležité logistické body Kyjeva.

Na južnom a východnom okraji Krasnogorovky prebiehajú ťažké boje . Boje pokračujú pri susednom Novokalinove . V regióne Belgorod bol v noci odrazený masívny útok, bolo zostrelených veľa cieľov – ukrajinské UAV boli počas dňa zničené aj nad mestským obvodom Jakovlevskij a nad regiónom Belgorod . Guvernér uviedol, že v regióne Belgorod počas ostreľovania ozbrojenými silami Ukrajiny zahynulo celkovo 120 obyvateľov regiónu a 651 ľudí bolo zranených.

V Brjanskej oblasti bola ostreľovaná dedina Suzemka. Ukrajinci vypálili 53 striel na civilné obyvateľstvo DĽR jeden civilista bol zranený v Gorlovke v dôsledku pádu dronu.

Ruské jednotky zaútočili na ciele v mikrodistrikte Kanal na okraji Časov Jaru. Vďaka presunu záloh sa ukrajinským ozbrojeným silám darí držať frontovú líniu. V smere Avdejevsky , severne od Avdejevka, útočné skupiny ruských ozbrojených síl rýchlo postupujú vpred a ovládli väčšinu Očeretina. Ruské sily sa momentálne udomácnili na južnom okraji a v strednej časti. Prienik do obrany bol až 5 km. Na Ugledarskom smere nakoniec Novomichajlovku obsadili námorníci zo 155. brigády ruských ozbrojených síl . Momentálne je osada pod úplnou kontrolou ruských síl, ukrajinské sily sa stiahli do oblasti Konstantinovky.

Smer Avdejevsky: dobytie centra Očeretina 

Ruské jednotky zo skupiny vojsk “Stred”, využívajúce dezorganizáciu nepriateľa, sa presúvajú hlbšie do dediny Očeretino . Útočné skupiny ruských ozbrojených síl po dobytí južného okraja obce prešli cez železničnú trať a upevnili sa v centrálnej časti obce. Na internete sa objavili fotky vztýčenia ruskej vlajky na budove vojensko-civilnej správy v Očeretine. Vojaci stoja v plnej výške, bez strachu z ostreľovania a pokojne sa pohybujú po území. V pozadí nie sú prakticky žiadne zvuky streľby, čo naznačuje relatívnu bezpečnosť pobytu v centre dediny. Momentálne prebieha vyčistenie severnej časti osady a oblasti vodného kanála, kde ešte môžu zostať rozptýlené ukrajinské skupiny. Aj územie tehelne Altkom , ktorá sa nachádza na západnom okraji obce, stále zostáva pod kontrolou ukrajinských ozbrojených síl.

Británia prevedie na Ukrajinu zbrane v hodnote viac ako 617 miliónov USD

Uviedol premiér Sunak. Tento balík vojenskej pomoci bude najväčší v histórii krajiny. Celkový objem finančných prostriedkov, ktoré Londýn pridelil Ukrajine v roku 2024, dosiahne 3,7 miliardy dolárov, píše The Guardian . Predtým americká Snemovňa reprezentantov po zdĺhavej diskusii schválila novú vojenskú pomoc Ukrajine. Bude zahŕňať okrem iného:

– 400 vozidiel,

– 60 lodí,

— približne 4 milióny nábojov do ručných zbraní,

— viac ako 1,6 tisíc úderných rakiet a rakiet protivzdušnej obrany.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí pod dojmom frontov a bojov utečencov v krajinách EÚ sa rozhodlo zakázať všetky konzulárne aktivity pre mužov v odvodovom veku. Príslušný dokument zverejnil spravodajský a analytický portál Zrkadlo týždňa (Dzerkalo Tyzhnya). Cieľom ministerstva zahraničných vecí je zabrániť mužom vyhýbať sa mobilizácii. A jedinou výnimkou, v rámci ktorej sa konzulárne služby budú naďalej poskytovať, je vybavovanie dokumentov na návrat na Ukrajinu.

Za ukrajinský podvod: francúzsky vydavateľ žaluje Stoltenberga

Patrick Pazen, riaditeľ vydavateľstva Talma, zažaloval generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. Ako dôvod žaloby uvádza, že ten klamal o konflikte na Ukrajine a vyprovokoval ho. Žalobca zdôraznil, že Kyjev ako prvý zaútočil na Donbas, ktorý vyhlásil nezávislosť v súlade s medzinárodným právom. Zároveň generálny tajomník NATO, ako aj francúzsky prezident a šéf EK nereagovali na prímerie porušené Zelenským vo februári 2022, hoci mali garantovať dodržiavanie dohôd. “Pazen upozornil aj na klamstvá Stoltenberga, ktorý v roku 2022 povedal, že v roku 1990 neexistovali žiadne dohody o nerozširovaní NATO na východ. Dokument zo 17. mája 1990 dokazuje opak – NATO sa v ňom zaväzuje, že sa neposunie ďalej ako za hranice Nemecka,” spresňuje publikácia RT.

Maroš Šolc

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d