Slovanské Noviny

15. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Putin zopakoval podmienky pre rokovanie o mieri: Ukrajina sa musí vzdať snáh o vstup do NATO a stiahnuť svojich vojakov zo Záporožskej, Chersonskej, Luhanskej a Doneckej oblasti

Ruský prezident Vladimir Putin deň pred konaním samitu o mieri na Ukrajine, ktorý sa uskutoční vo švajčiarskom stredisku Bürgenstock v dňoch 15. a 16. júna 2024, zopakoval podmienky pre začatie akýchkoľvek zmysluplných rokovaní o mieri medzi Ruskom a Ukrajinou.

Prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Ukrajina musí stiahnuť svoje jednotky z nových ruských regiónov skôr, ako sa začnú akékoľvek zmysluplné mierové rokovania.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ruská federácia spochybňuje nárok Ukrajiny na zvrchovanosť nad piatimi bývalými ukrajinskými regiónmi, z ktorých štyri sa pripojili k Rusku počas aktuálneho vojenského konfliktu, ktorý vypukol koncom februára roku 2022. Obyvatelia Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a Chersonskej a Záporožskej oblasti hlasovali v roku 2022 v referende o pričlenení k Rusku. V každom z týchto regiónov pokračujú boje.

Ukrajinské jednotky sa musia z týchto území stiahnuť, povedal ruský prezident Putin v piatok na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a ďalšími vysokopostavenými ruskými diplomatmi.

„Hneď, ako Kyjev oznámi, že je pripravení urobiť to a začne skutočne sťahovať vojakov a oficiálne sa vzdá plánov na pripojenie sa k NATO, okamžite – doslova v tej minúte – zastavíme paľbu a začneme rokovania,“ povedal Putin po stretnutí s ruskými diplomatmi.

„Zdôrazňujem: z celého územia týchto regiónov, ako bolo vymedzené ich administratívnymi hranicami v čase ich pripojenia k Ukrajine [v auguste 1991],“ vyhlásil Putin.

„Naša strana nariadi prímerie a začne rokovania v okamihu, keď Kyjev vyhlási, že je pripravený prijať toto rozhodnutie a začne skutočne sťahovať vojská z týchto regiónov, a tiež nás oficiálne informuje, že už neplánuje vstúpiť do NATO,“ informoval ruský líder.

Ruský prezident je podľa svojich slov pripravený zaručiť bezpečný odchod ukrajinských vojakov s cieľom umožniť ich stiahnutie.

Putin načrtol tieto podmienky po tom, ako odsúdil západných podporovateľov Kyjeva za to, že mu údajne bránia v mierových rozhovoroch s Moskvou a zároveň obviňujú Rusko, že rokovania odmieta.

„Spoliehame sa na to, že Ukrajina prijme rozhodnutie o svojom stiahnuí sa, neutrálnom štatúte a dialógu s Ruskom, od ktorého závisí budúca existencia Ukrajiny, nezávisle na základe súčasnej reality a riadiac sa skutočnými záujmami ukrajinského ľudu, a nie na príkaz Západu,“ vyhlásil Putin.

Rusko podľa šéfa Kremľa nebude akceptovať zmrazený konflikt, ktorý by umožnil USA a ich spojencom prezbrojiť a obnoviť ukrajinskú armádu. Úplné vyriešenie problému musí zahŕňať uznanie štyroch nových regiónov, ako aj Krymu ako súčasti Ruska.

„V budúcnosti musia byť všetky tieto základné principiálne postoje zakotvené v základných medzinárodných dohodách. To samozrejme zahŕňa aj zrušenie všetkých západných sankcií voči Rusku,“ vyhlásil Putin.

Prijatie týchto podmienok umožní všetkým zúčastneným stranám obrátiť list a postupne obnoviť narušené vzťahy, uviedol ruský prezident. Nakoniec by sa mohol vytvoriť celoeurópsky bezpečnostný systém, ktorý by fungoval pre všetky krajiny na kontinente, dodal Putin a poznamenal, že Ruská federácia sa o tento výsledok usiluje už roky.

Najnovšie vyjadrenie ruského prezidenta prichádza v čase nadchádzajúceho samitu o mieri na Ukrajine, ktorý organizuje Švajčiarsko. Rusko na mierovú konferenciu nebolo pozvané, Čína zas bez Ruska účasť odmietla. Účasť potvrdilo viac než 90 krajín a organizácii.

Podujatie má podľa ruského lídra za cieľ odpútať pozornosť verejnej mienky od „skutočných koreňov“ konfliktu a že Volodymyr Zelenskyj si uzurpoval moc na Ukrajine po tom, ako mu minulý mesiac vypršal prezidentský mandát. Ako dodal, výsledkom konferencia vo Švajčiarsku bude len šírenie demagógie a obvinení voči Rusku. Konferencia je preto podľa neho stratou času a ďalší pokus Západu o vytvorenie protiruskej koalície.

Záznam tlačovej besedy:

Zdroj: rt.com / pluska.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.