„Začala ďalšia vojna! Vojna so zahraničnými obchodnými reťazcami, ktoré tu na nás profitujú na úkor našich poctivých slovenských výrobcov a na úkor našich peňaženiek,“ uviedol vo svojom videoblogu poslanec Linhart.
Poslanec Patrick Linhart (Sme rodina) chce zaviesť transparentnosť marží obchodných reťazcov. Spotrebitelia by sa dozvedeli, koľko na nich reťazce zarábajú. Kontrolórom neprimeraných obchodných marží bude podľa neho samotný spotrebiteľ, keďže pre kontrolu marží sa použije potravinový semafor.
Ako ďalej Linhart informoval, koaličná rada by sa na pondelkovom rokovaní mala zaoberať návrhom uvádzania dvoch cien, umiestnených pri predávaných produktoch. Na základe tohto návrhu zákona bude každý obchodný reťazec povinný uvádzať cenu pred a po aplikovaní obchodnej marže vrátane DPH, prípadne uvedie výšku marže, ktorú na daný produkt aplikoval.
Od tohto návrhu si poslanec NR SR podľa svojich slov sľubuje docieliť aj pomoc výrobcom, ktorí u niektorých výrobkov majú obchodnú maržu iba 5 %, pričom u rovnakého produktu aplikuje reťazec až 50 % a viac.
Návrh pod názvom „Transparentnosť marží obchodných reťazcov“ podľa neho zabezpečí aj kontrolu v prípade zníženia DPH. Receptom pre zníženie cien potravín v obchodoch je podľa poslanca nielen zníženie DPH na 0 % až 5 %, ale aj následná kontrola cien. Tá zabezpečí, aby si obchodné reťazce časom nepreniesli zníženú DPH do svojich ziskov.
Upozornil, že ak návrh transparentnosti marží obchodných reťazcov prejde úspešne koaličnou radou a následne parlamentom, vytvorí sa tak kontrolný systém, kde kontrolórom prípadných neprimeraných obchodných marží bude samotný spotrebiteľ.
Ďalším nástrojom na stabilitu cien v prípade znižovania DPH je podľa poslanca stropovanie cien. To sa dá však aplikovať iba v prípade určitých, napríklad základných produktov.
Aby obchodné reťazce nemuseli tlačiť a manuálne dávať cenovky na cenovkové lišty, kde pre ďalšie ceny už nemusí byť dostatok miesta, na účel zverejňovania obchodných marží by podľa Linharta mohla poslúžiť aj aplikácia Potravinový Semafor. Do kontrolného systému, ktorý sa má spustiť na jar, by sa tak okrem transparentnosti zloženia, pôvodu a zverejňovania výsledkov testov daného produktu, pridala aj transparentnosť zverejňovania obchodnej marže.
„Je samozrejmosťou, že daný návrh novely zákona po koaličnej rade a pred predložením do parlamentu prerokujem so zástupcami obchodných reťazcov. Jednotlivé jednania však už začali a k myšlienke pozitívne pristúpili už dve obchodné siete potravín, ktoré sa aj zaviazali aplikovať na všetky svoje produkty potravinový semafor,“ dodal Linhart.
Začala sa vojna so zahraničnými obchodnými reťazcami
„Začala ďalšia vojna! Vojna so zahraničnými obchodnými reťazcami, ktoré tu na nás profitujú na úkor našich poctivých slovenských výrobcov a na úkor našich peňaženiek,“ uviedol vo svojom videoblogu poslanec Linhart.
Potravinový Semafor bude kontrolovať aj zisky obchodníkov!
Nastal čas obuť sa do obchodných marží reťazcov! Zavedením novely zákona, ktorú dnes predkladám na koaličnú radu, sa spotrebitelia dozvedia, koľko na nich reťazce zarábajú. Slúžiť na to bude Potravinový Semafor!
Kontrolórom neprimeraných obchodných marží takto bude samotný spotrebiteľ.
Dnes na koaličnú radu predložím návrh „Transparentnosti Marží Obchodných Reťazcov“. Koaličná rada sa tak bude zaoberať návrhom uvádzania dvoch cien, umiestnených pri predávaných produktoch. Na základe tohto návrhu zákona bude každý obchodný reťazec povinný uvádzať cenu pred a po aplikovaní obchodnej marže vrátane DPH, prípadne uvedie výšku marže, ktorú na daný produkt aplikoval. Týmto predajca potravín odhalí spotrebiteľovi obraz o tom, koľko predajom daného produktu na spotrebiteľovi zarába. A nielen to.
Od tohto návrhu si sľubujem docieliť nasledovné:
• Pomoc výrobcom, ktorí u niektorých výrobkov majú obchodnú maržu iba 5%, pričom u rovnakého produktu aplikuje obchodný reťazec až 50% a viac
• V prípade ďalšieho znižovania DPH sa týmto krokom prijme u potravín kontrola prípadného umelého navyšovania cien a tým aj ziskov obchodných reťazcov
• Zníženie premrštených marží na určitých produktoch
Návrh novely zákona pod názvom „Transparentnosť Marží Obchodných Reťazcov“ tak zabezpečí aj kontrolu v prípade zníženia DPH. Receptom pre zníženie cien potravín v obchodoch je totiž nielen zníženie DPH na 0 až 5 %, ale aj následná kontrola cien, ktorá zabezpečí to, aby si obchodné reťazce časom nepreniesli zníženú DPH do svojich ziskov.
To sa totiž už v minulosti stalo, keď SNS znížila DPH na vybrané základné potraviny na 10%, no obchodné reťazce si postupne časom svojvoľne navyšovali ceny týchto potravín. Takže znižovanie DPH nemalo v konečnom dôsledku požadovaný efekt na zníženie konečnej ceny pre spotrebiteľa, ale iba navýšilo zisk predajcov potravín. V prípade, že návrh „Transparentnosti Marží Obchodných Reťazcov“ prejde úspešne koaličnou radou a následne parlamentom, vytvorí sa tak kontrolný systém, kde kontrolórom prípadných neprimeraných obchodných marží bude samotný spotrebiteľ.
Ten bude mať možnosť rozhodnúť, či si daný produkt kúpi a teda či s danou obchodnou maržou súhlasí. Ďalším nástrojom na stabilitu cien v prípade znižovania DPH je stropovanie cien. To sa dá však aplikovať iba v prípade určitých, napríklad základných produktov.
Aby obchodné reťazce nemuseli tlačiť a manuálne dávať cenovky na cenovkové lišty, kde pre ďalšie ceny už nemusí byť dostatok miesta, pre účel zverejňovania obchodných marží by mohla poslúžiť aj aplikácia Potravinový Semafor.
Do kontrolného systému, ktorý sa má spustiť na jar pod názvom Potravinový Semafor, by sa tak okrem transparentnosti zloženia, pôvodu a zverejňovania výsledkov testov daného produktu, pridala aj transparentnosť zverejňovania obchodnej marže, čiže to, koľko na na nás obchodný reťazec zarába. Zákazník sa tak bude môcť rozhodnúť, či daný produkt kúpou podporí. Zákazník je v konečnom dôsledku práve ten, ktorý rozhoduje, či sa daný produkt bude s daným zložením, pôvodom a cenou i naďalej predávať.
Návrh by sa preniesol do novely zákona 219/2021 Z.z., ktorým sa v máji minulého roku menil a dopĺňal zákon č. 91/2019 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 198/2020 Z. z., ako aj do novely zákona 69/2021 Z. z. z 28. januára 2021, ktorým sa menil a doplnil zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách.
Znova-otvorením zákona 219/2021 Z.z by sa pomohlo nielen spotrebiteľom a výrobcom, ale aj predajcom potravín, keďže okrem transparentnosti cenovej politiky, ktorej sa určite, verím, obchodné reťazce neboja, chcem okrem iného i otvoriť tému zníženia neprimerane vysokých pokút pre obchodné reťazce, ktoré sú tak či tak na základe predošlých skúseností z praxe nevymáhateľné.
Je samozrejmosťou, že daný návrh novely zákona po koaličnej rade a pred predložením do parlamentu prejednám so zástupcami obchodných reťazcov. Jednotlivé jednania však už začali a k myšlienke pozitívne pristúpili už dve obchodné siete potravín, ktoré sa aj zaviazali aplikovať na všetky svoje produkty Potravinový Semafor.
Reakcia aliancie obchodu
Uvádzanie výšky marže na cenovkách, teda zverejňovanie nákupných cien, je v rozpore so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže a tiež právom Európskej únie.
Uviedol to pre TASR Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), v reakcii na návrh poslanca Národnej rady (NR) SR Patricka Linharta (Sme rodina), ktorý chce zaviesť transparentnosť marží obchodných reťazcov.
Linhartove opatrenie podľa Krajčoviča nemá ani logiku, pretože by bolo namierené najmä voči producentom potravín. Obchodníci by totiž videli nákupné ceny svojej konkurencie a mohli by tak referencovať nákupné ceny na najnižšie na trhu, na čo by doplatili výrobcovia potravín.
„Očakávame, že vláda a poslanci prinesú riešenia, ktoré pomôžu domácnostiam lepšie preklenúť toto náročné obdobie a firmám zvyšovať konkurencieschopnosť na spoločnom európskom trhu. Tento návrh okrem toho, že je protiprávny, nič smerom k spotrebiteľovi nerieši, ale, naopak, výrazne by zhoršil postavenie výrobcov potravín,“dodal Krajčovič.
Zdroj: pravda.sk / trend.sk / InfoVojna / Facebook Nakupovanie s Potravinovým Kritikom
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
VIDEO: Poslanec Patrick Linhart (Sme rodina) chce zaviesť dvojité cenovky v obchodoch, aby ľudia videli ako na nich obchodné reťazce zarábajú
VIDEO: Poslanec Patrick Linhart (Sme rodina) chce zaviesť dvojité cenovky v obchodoch, aby ľudia videli ako na nich obchodné reťazce zarábajú
VIDEO: Poslanec Patrick Linhart (Sme rodina) chce zaviesť dvojité cenovky v obchodoch, aby ľudia videli ako na nich obchodné reťazce zarábajú