Podľa vedenia hlinikárne je hrozba úplného ukončenia výroby najvyššia v histórii podniku, prepúšťať zamestnancov však do definitívneho rozhodnutia o ukončení výroby neplánuje.
Odstavením vyše 90 pecí a znížením produkcie na 60 percent výrobnej kapacity sa hlinikáreň Slovalco vyhla budúcoročným stratám vo výške desiatok miliónov eur. Hrozba úplného ukončenia výroby je však podľa vedenia spoločnosti v súčasnosti najvyššia v histórii podniku. TASR o tom za spoločnosť Slovalco informoval Peter Oťapka.
„Cena elektriny na budúci rok je 150 eur za megawatthodinu. To je trikrát viac ako minulý rok. Fabrike by tak účet za elektrinu stúpol o viac ako 200 miliónov eur,“ vysvetlil generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý. Ako dodal, zvýšenie nákladov nedokáže kompenzovať ani rast cien hliníka.
V Slovalcu je v súčasnosti v prevádzke už len 135 z 226 pecí, za redukciou výroby je podľa vedenia spoločnosti popri raste cien energií i vysoká cena emisných povoleniek. Slovalco žiada zmenu kompenzačnej schémy pre energeticky náročný priemysel a podmienky porovnateľné s konkurenčnými podnikmi v iných európskych krajinách.
Slovalco tvrdí, že nová kompenzačná schéma sa pripravuje pomalým tempom a podniku sa nepozdáva ani jej podoba.
„Na základe materiálu predloženého do predbežného pripomienkového konania by Slovalco dostávalo ešte nižšiu kompenzáciu ako doteraz,“ poznamenal Veselý. Za minulý rok hlinikáreň dostala od štátu kompenzáciu vo výške približne päť miliónov eur.
Podľa vedenia hlinikárne je hrozba úplného ukončenia výroby najvyššia v histórii podniku, prepúšťať zamestnancov však do definitívneho rozhodnutia o ukončení výroby neplánuje. Slovalco v súčasnosti zamestnáva približne 450 ľudí, na jeho fungovanie je priamo naviazaných ďalších približne 2500 pracovných miest.
Reportáž TA3:
Cena elektrickej energie dlhodobo stúpa v celej Európe najmä v dôsledku environmentálnej politiky Európskej únie a zavedeného systému emisných povoleniek.
Aby sa zabránilo odchodu energeticky náročného priemyslu za hranice Únie, Európska komisia pripravila už v roku 2013 jednotný mechanizmus kompenzácií pre takéto podniky. Na Slovensku však podľa Slovalca bola kompenzačná schéma využívaná len v obmedzenej miere.
„Minulý rok sme dostali kompenzáciu vo výške 5 miliónov eur. Rovnaká fabrika by v susednom Česku či Nemecku získala až niekoľko desiatok miliónov eur,“ uviedol Veselý. Nová schéma kompenzácií sa pritom podľa neho pripravuje veľmi pomaly a ide zlým smerom.
„Na základe materiálu predloženého do predbežného pripomienkového konania by Slovalco dostávalo ešte nižšiu kompenzáciu ako doteraz,“ zhodnotil Veselý.
Akciová spoločnosť Slovalco vznikla v roku 1993 s cieľom modernizovať výrobu hliníka, ktorá bola zastaraná a neefektívna. Prvý hliník bol ekologicky prijateľným spôsobom vyrobený 1. júna 1995.
Plná výrobná kapacita bola dosiahnutá v decembri 1995. Podnik je výrobcom primárneho hliníka z oxidu hlinitého. Finálnymi výrobkami sú hliníkové zliatiny v tvare čapov na prietlačné lisovanie a primárne zlievarenské zliatiny v tvare bločkov.
Aj tak to vyzerá hospodárska politika vlády, zložená zo zločincov a devastovátorov hospodástva vlastnej krajiny. Toto môžu spraviť len zločinci ktorí sa ukájajú na vlastnej hospodárskej politike a národe
.