Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Hamran v čase historicky bezprecedentne nízkej dôvery ľudí v spolitizovanú políciu, keď došlo k hrubému manipulovaniu vyšetrovaní, zorganizoval PR tlačovku o tom, ako jej občania dôverujú.

Policajný prezident kritizoval expremiéra Fica, bývalú ministerku vnútra Sakovú, generálneho prokurátora Žilinku aj policajného exprezidenta Gašpara.

Policajný prezident Štefan Hamran na štvrtkovej tlačovej konferencii hovoril o vyšetrovaní spolitizovaných káuz, zvyšovaní dôveryhodnosti polície a zastal sa aj trestne stíhaných vyšetrovateľov Čurillu a spol.

Policajný prezident Štefan Hamran sa na tlačovej konferencii pustil do exministerky vnútra a poslankyne Denisy Sakovej (Hlas-SD) aj predstaviteľov opozičného Smeru-SD. Zhodnotil, že systematicky podkopávajú vyšetrovanie prípadov a dostal sa aj k zhrnutiu viacerých aktuálnych káuz.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Štefan Hamran sav úvode tlačovej konferencie dostal k výrokom opozičných politikov, ktorí v minulosti pôsobili v exekutíve. Ako prvú spomenul exministerku Sakovú, ktorá sa v minulosti na sociálnej sieti viackrát kriticky vyjadrila k pôsobeniu polícii i problémoch s dôverou v tento orgán. Ako jej Hamran vytýkal, paradoxne dôvera v políciu podľa posledných štatistík stúpla. Poukázal na prieskumy, v ktorých sa dôvera v políciu pohybuje okolo 60 percent.

Hamran má ťažké srdce aj na Smer-SD. Ako na tlačovej konferencii zdôraznil, opozičná strana počas svojich tlačových konferencií dlhodobo a systematicky dehonestuje a „zastrašuje“ Smer-SD.

Policajný prezident vyhlásil, že vo vedení polície sú skúsení vyšetrovatelia. Zdôraznil, že prácu polície ani personálne nominácie politici neovplyvňujú.

„Pripisujem to tomu, že je to strach,“ zhodnotil neskôr. Ako zdôraznil, práve počas bývalej vlády Roberta Fica (Smer-SD) bol zavraždený novinár a jeho snúbenica. 

„Budeme to pripomínať. Aby sme nezabudli, akú éru sme mali a tá sa skončila vraždou novinára a jeho snúbenice,“ povedal šéf polície s tým, že v súčasnosti bývalý policajný šéf Tibor Gašpar kritizuje prácu polície, pritom práve počas jeho šéfovania polícii sa daná vražda udiala. „V súčasnosti vyšetrovatelia pracujú nezávisle,“ dodal Harman s tým, že vysokopostavení pracovníci Policajného zboru majú v súčasnosti vo svojej práci úplnú voľnosť. 

 „V rámci kauzy Očistec bolo 11 akcií, vedie sa pritom niekoľko stíhaní,“ povedal Hamran s tým, že obžaloba bola podaná na 25 ľudí a ďalších 22 osôb sa k činom priznalo. Mnohí z nich pritom spolupracujú s políciou. „Korupcia sa postupne počas vyšetrovaní objavila aj na tých najvyšších poschodiach,“ dodal s tým, že vyšetrovaním sa dostali k podnikateľom i k ľuďom, ktorí pôsobili priamo v štátnej správe. „V súčasnosti NAKA pracuje tak, ako má. Neriadia sa pokynmi politikov tak, ako to bolo naznačované,“ povedal. 

Ako príklad uviedol napríklad kauzu Venal 1-6, ktorá sa udiala v Seredi. „Dlhodobo sa s týmto mestom nedalo pohnúť, teraz tam máme viac než 70 ľudí obvinených,“ dodal s tým, že v prípade je aj 46 spolupracujúcich obvinených a viacero odsúdených. Pokračoval s tým, že v podobných prípadoch je inštitút spolupracujúceho obvineného nenahraditeľný. 

Hamran sa dostal aj ku kauze Súmrak, v ktorej sú obvinení aj líder Smeru-SD Robert Fico či exminister vnútra za Smer-SD Robert Kaliňák. Poukázal na to, že generálny prokurátor Maroš Žilinka v prípade skonštatoval prieťahy v konaní. Avšak Hamran uviedol viacero prípadov, napríklad prípad vyšetrovateľov Čurillu a spol, v ktorých rozhodovala Generálna prokuratúra SR pri dlhších lehotách a oficiálne v prípadoch neprišlo k žiadnym prieťahom.

Hamran tiež pripomenul, že v mediálne sledovaných kauzách, ktoré zahrnujú aj príslušníkov bezpečnostných zložiek a bývalých predstaviteľov štátnych orgánov je už právoplatne odsúdených 17 osôb. Ako príklad uviedol bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, exprezidentku finančnej správy Lenku Wittenbergerovú, podnikateľa Zoroslava Kollára a viacerých bývalých policajtov alebo príslušníkov Slovenskej informačnej služby.

Zároveň podľa Hamrana 25 osôb vrátane podnikateľov Norberta Bödöra, Miroslava Výboha alebo Jozefa Brhela čelí obžalobe. Obvinených v prípravnom konaní je ďalších 17 osôb. Spolu 22 osôb sa ku skutkom priznalo a spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní.

„Tieto prípady úspešne prešli dozorujúcou prokuratúrou a právoplatne boli odsúdení,“ povedal policajný prezident s tým, že dôkazy, ktoré policajti zhromaždili, obstáli v súdnom konaní. Zároveň poukázal na to, že v prípade viacerých odsúdených išlo o nominantov vlád Roberta Fica (Smer-SD), ktorý permanentne kritizuje a spochybňuje postup orgánov činných v trestnom konaní v sledovaných kauzách.

„Toto sú nominanti Roberta Fica,“ zdôraznil Hamran. V tejto súvislosti takisto povedal, že ak začneme spochybňovať tieto trestné konania, môžeme rovno roztrhať ústavu. „Právny štát by skončil ako taký,“skonštatoval.

Hamran taktiež skonštatoval, že výpočet stíhaných bývalých policajných funkcionárov vrátane jeho predchodcu Tibora Gašpara a bývalého šéfa NAKA Petra Hraška je hanbou pre spoločnosť. „Keď si pozriete výpočet tých funkcionárov, tak to desí, je to hanba,“ dodal.

Viac vo videu:

Zdroj: plus.noviny.sk / pravda.sk / YouTube


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.