Slovanské Noviny

16. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Fico sa pýta, čo robil Wlachovský, ktorý je kandidátom na šéfa rezortu diplomacie v novej Ódorovej vláde, 3. mája vo Washingtone.

„Náhodou“ ho na ceste do USA sprevádzala manželka poslanca Valáška z Progresívneho Slovenska, ktorá „náhodou“ pracuje pre Čaputovú v prezidentskej kancelárii.

Vláda odborníkov prezidentky Zuzany Čaputovej bude kontinuitou toho, čo aktuálne máme. Skonštatoval to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Poukázal na jej medializované zloženie a dosadenie nominantov doterajšej vlády na jednotlivé posty.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Šéf Smeru Robert Fico je presvedčený, že to nie sú politickí lídri, ktorí rozhodujú o osude Slovenska, ale Washington. Prezidentka Zuzana Čaputová priznala, že sa rozhodla spraviť právne kroky a je pripravená Fica konfrontovať.

Fico sa na tlačovej konferencii pýtal, či si diplomat Miroslav Wlachovský „chodí do Washingtonu pre noty“. Wlachovský pôsobil ako poradca ministra a bol členom tímu ministra Miroslava Lajčáka pre zvolenie do funkcie generálneho tajomníka OSN. Dnes je jeho meno spájané s ministrom zahraničia.

„Ak má byť pán Wlachovský ministrom zahraničných vecí, pýtame sa, čo robil vo Washingtone 3. mája? On to sám ešte napísal, bol som sa poradiť s americkými kolegami o tom, ako bude vyzerať summit NATO, ako sa budú vyzbrojovať ďalšie armády, predovšetkým slovenská armáda. Bol sa pýtať na ďalšie témy a projekty, kde bez toho, aby mal suverénny postoj Slovenskej republiky, si išiel vypočuť pokyny, ktoré bude pravdepodobne aj plniť. Kto bol s ním,“ pýtal sa šéf Smeru.

Poukázal aj na to, že s ním mala byť aj „manželka pána Valáška, poslanca za Progresívne Slovensko, ktorá dnes pracuje v prezidentskej kancelárii“.

„Tiež nie je zhoda na tom, ako budeme postupovať v prípade členstva Ukrajiny v NATO. Preto je na mieste otázka, či si bol v USA pýtať príkaz, ako sa má správať zastupujúca osoba na summite NATO v otázke politickej pozvánky pre Ukrajinu,“ pokračoval Fico.

Čaputová sa Wlachovského zastala s tým, že sa pripravujú mnohé diplomatické dohody. „Je to súčasť diplomatickej práce. Robert Fico sa pred pár týždňami stretol s veľvyslancom Spojených štátov v Bratislave. Mám z toho vyvodzovať, že si pýtal noty v súvislosti s predčasnými parlamentnými voľbami,“ položila otázku Čaputová.

Odpovedala aj na to, prečo sa rozhodla nepozvať Smer na rokovanie o zostave úradníckej vlády. „Toľko odkazov, koľko mi Robert Fico poslal za posledné roky a veľmi intenzívne v posledných dňoch, skrývajú v sebe odpoveď. Je jasné, čo si o úradníckej vláde myslí, dokonca bez ohľadu na to, kto v nej bude, už len kvôli tomu, že súvisí s mojou osobou. Akékoľvek rokovanie na túto tému by nemalo zmysel,“ spresnila prezidentka.

Skonštatovala, že Fico sa rozhodol o nej šíriť absolútne klamstvá, ktoré sú podľa prezidentky ďaleko za politickou kultúrou. „Nevidím dôvod rokovať s človekom, ktorý považuje vládu za konštrukt inej moci, to je absurdné,“ podotkla hlava štátu.

„Nežartovala by som na tému, že budeme mať vo vláde amerických agentov. Je to tak závažná dezinformácia, ktorá spochybňuje to, či sme suverénnou krajinou, alebo nie sme,“ ohradila sa Čaputová.

Zdôraznila, že Fico burcuje časť spoločnosti, ktorá to potom smeruje do vyhrážok. „Považujem to za klamstvo, ktoré podkopáva dôveru v tento štát,“ zdôraznila Čaputová.

Spomenula, že pri útokoch poslanca Smeru Ľuboša Blahu je dal za pravdu aj súd. „Nepodložené výroky za hranicou politického boja. Keď sa ich spýtajú na dôkaz, že chodím konzultovať na americkú ambasádu, tak povedia, že si to myslia všetci. To je dôkaz? To je absurdná dezinformácia,“podotkla prezidentka.

Je presvedčená, že Smer chce v budúcnosti získať prezidentské kreslo a nalepil jej nálepku. „Ktorá so mnou nesúvisí, opakujú ju, dokonca na tlačovej konferencii 76-krát spomenuli moje meno. To je obsesia. Sú posadnutí tým, že musia politicky zlikvidovať môj kredit,“ uzavrela Čaputová.

Fico: Prezidentka chce zachrániť túto vládnu koalíciu a hodila im záchranné koleso

Vláda odborníkov prezidentky Zuzany Čaputovej bude kontinuitou toho, čo aktuálne máme. Skonštatoval to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.

„Je evidentné, že prezidentka chce zachrániť túto vládnu koalíciu a hodila im záchranné koleso. Všetci sa budú tváriť, že nenesú zodpovednosť za nič a s prezidentkou si vytvoria úradnícku vládu. To bude kontinuita toho, čo aktuálne na Slovensku máme,“ povedal Fico.

Namietal pritom niektoré medializované nominácie vo vláde odborníkov, ktorú má prezidentka menovať v úvode nasledujúceho týždňa. Napríklad Ivan Šimko je podľa neho skôr profesionálny politik než odborník. Otázky má aj pri Miroslavovi Wlachovskom, ktorý by mohol byť ministrom zahraničných vecí. Zamýšľa sa, či bude hájiť záujmy SR. Podotkol tiež, že v úradníckej vláde by mali byť aj štátni tajomníci či poradcovia, ktorí boli nominantami doterajšej vlády.

Na margo stredajších (10. 5.) rokovaní prezidentky s lídrami niektorých politických strán poznamenal, že hlava štátu sa nestretla s opozíciou. Podčiarkol, že voľbami prešli len dve parlamentné strany, a to Smer-SD a ĽSNS.

„Bavíme sa o dvoch stranách, ktoré prešli parlamentnými voľbami, Smer-SD a Kotlebova strana. Tým dala jasne najavo, že nepotrebuje počuť iný názor, pretože by si vypočula veľmi tvrdý názor na jej kroky v politike a aké nebezpečenstvo jej politická línia predstavuje.“

Hlava štátu už uviedla, že Fica na stretnutie nepozvala pre jeho vyjadrenia z posledných dní. Nerokovala ani s dočasne poverenou ministerkou investícií a šéfkou strany Za ľudí Veronikou Remišovou, ani s niektorými ďalšími stranami, ktoré majú v parlamente zastúpenie. Mená členov vlády odborníkov prezidentka zatiaľ nezverejnila.

Ani jeden poslanec Smeru-SD nezahlasuje za Čaputovej experiment

Šéf Smeru-SD trvá na tom, že je stále čas zmeniť termín predčasných volieb tak, aby sa konali začiatkom júla. Priznal, že by si to vyžadovalo zmeny termínov a zákonov týkajúcich sa priebehu volieb. No už 8. júla by tak podľa jeho slov boli známe výsledky volieb a vzišla by z nich vláda s riadnym mandátom od ľudí. Poukázal pritom na potrebu riešiť aktuálne problémy, napríklad zdražovanie potravín, finančnú situáciu v nemocniciach a zdravotníctve, a podobne. Povinnosťou politikov má byť podľa neho zabezpečenie toho, aby nepokračoval ďalší prepad Slovenskej republiky. Potvrdil, že ani jeden poslanec Smeru-.SD nezahlasuje za tento prezidentkin experiment zostaviť túto progresívnu úradnícku vládu.

Celá tlačová beseda strany Smer-SD:

Zdroj: pravda.sk / YouTube / topky.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.