Slovanské Noviny

17. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Jeho tvár možno poznáte s čiernobielym filtrom, jeho značka je DKX a hoci nikdy nebol odsúdený, bývalý mainstream o ňom hovorí, ako o recidivistovi. A práve to mu, paradoxne, zväčšuje základňu priaznivcov.

Jeho videá boli niekoľkokrát účelovo tak zostrihané, že mnoho ľudí ho vyhľadá možno práve preto, aby mu za jeho názory, ako je na internete dobrým zvykom vynadali. Mnohí však vypočujú a namiesto „čistenia žalúdka zlému Dannymu Kollárovi“ si dajú odber, pretože s ním súhlasia. Nie vo všetkom, ale mnohým je jasné, že účelovo zostrihané videá nie sú na tri európske zatykače.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

S Dannym Kollárom, občianskym menom Danielom Bombicom sa rozprávala Mimi Šramová o jeho troch zatykačoch, o tom, prečo jeho britskí právnici považujú jeho prípad za bizarný a raritný, o tom, ako britská prokuratúra písala na NAKA a doteraz im neprišla odpoveď, o jeho sťažnosti na Generálnu prokuratúru SR, na ktorú mu ani po 5 mesiacoch neodpísali, aj o jeho plánoch vrátiť sa na Slovensko a postaviť sa pred spravodlivý súd.

Extrémista na úteku

Bývalý mainstream na jeho „povesti“ kontroverzného extrémistu pracuje už niekoľko rokov, pričom postupom času už nie je len extrémistom na úteku, ale dokonca jeho fanklub vraj vykazuje znaky sekty. V Londýne žije takmer 20 rokov a ani tam rovnako, ako na Slovensku nemal problém so zákonom.

„Mám čistý register trestov v oboch krajinách,“konštatuje Kollar v rozhovore s Mimi Šramovou a opisuje absurdný príbeh, ako bol jeho spis doručený do Martina, kde istý čas žil. Krátko na to prišlo trestné oznámenie a prvý medzinárodný zatykač.

Prečo sa vtedy nevrátil

„Kontaktovali sme Národnú kriminálnu agentúru, máme uložené maily, kde je jasne napísané, že nejavia záujem o žiadne vypočutie či už cez telemost, alebo na ambasáde, alebo tu v Londýne. Urobili sme maximum,“ konštatuje Danny Kollar s tým, že on sa na Slovensko nijako neponáhľal – bolo to totiž v dobe, kedy vo väzbe zomrelo niekoľko ľudí. Príslušníci britskej obdoby NAKA ho vyhľadali v Londýne s tým, že boli informovaní, že na Slovensku ušiel z väzby.

Facebook / Štefan Žiaran

Súd, väzba, náramok na nohu

Vo väzbe bol šesť dní s tým, že ešte pred tým sa na súde dozvedel, že je obvinený okrem iného z extrémizmu, či nebezpečného elektronického obťažovania, ktoré sa malo vzťahovať na vtedy poslanca Jána Benčíka. Z väzby tak vyšiel s náramkom na nohe a bez akýchkoľvek osobných dokladov.

Počas celej tejto doby sa nemôžem priblížiť k letiskám, nemôžem opustiť územie Anglicka a Walesu,“ dokresľuje u Mimi Šramovej svoj príbeh Kollar s tým, že vzápätí na to, ako vyšiel z väzby na neho bol vydaný ďalší medzinárodný zatykač, ktorý vydala Pamela Záleská. Sudca v Británii s jeho tvorbou problém nemal, preto normálne ďalej publikoval, kým na jeseň 2022 neprišiel tretí medzinárodný zatykač.

„Mal som sa dopustiť poškodenia GDPR práv pani Zuzany Kovačič Hanzelovej, ktorá ma žaluje za to, že som mal niekde zverejniť jej adresu. Súd sa stanovil pôvodne na január 2023, potom na marec, máj a deň pred termínom mi sudca oznámil, že súd sa odkladá pre nedostatočnú pripravenosť,“ rekapituluje ďalej Kollar, ktorému extradičný súd stanovili na koniec septembra. Pod extradíciou sa rozumie buď vyžiadanie obvineného z cudzieho štátu avšak aj vydanie obvineného na trestné stíhanie a výkon trestu do cudzieho štátu.

Screenshot z YouTube / DKX

„Ale je to piatykrát odložený súd. To je výsledok práce Štefana Hamrana, Daniela Lipšica a vlády Igora Matoviča,“ povedal Kollar vo videu, ktoré odvysielal 19. septembra na margo toho, že NAKA informácie pre britskú stranu nedoložila ani dodnes.

Nie len Ján Benčík

Kollar má vo svojom bohatom archíve okrem iného aj „srdečné prianie“ pani advokátky Slavomíry Henčekovej (poslaneckej asistentky p. Benčíka), ktorá mu priala, aby zhnil vo väzení, ktorá sa časom o neho prestala zaujímať, no blogy pána Benčíka sú použité v jeho spise, ktoré publikoval v Denníku N spájaného s firmou Eset. To už je len krok k Michalovi Štromajerovi, dátovému analytikovi Gerulaty, ktorá aj Hlavný denník zaradila na zoznam pro ruských médií.

Trošku benevolentnejší britský systém

Danny Kollar si veľmi dobre uvedomuje, že jeho niektoré vyjadrenia sú čisto tendenčné.

„Keď stojíte za kamerou, tak časť vášho vystúpenia hráte, pretože chcete robiť účelové videá. Ľudia zabudli, ako to bolo počas covidu, čo mňa samozrejme neospravedlňuje v mojom jednaní, ale nemyslím si, že by som porušil zákon,“ konštatuje Kollar s tým, že britskí právnici sa „prelúskali“ jeho telegramovým kanálom, kde podľa nich nebolo nič, čo by hovorilo o tom, že je „internetový terorista“.  Aby ho Británia vydala na Slovensko, musel by splniť niekoľko zo zhruba 25-tich podmienok, za ktorých Britské kráľovstvo vydáva osoby do krajiny, z ktorej prišiel zatykač. Prvé dva Kollarove zatykače takýto dôvod obsahovali „až“ jeden, tretí zatykač neobsahoval žiadny dôvod na vydanie.

„Môj prípad je pre nich raritný, bizarný, ale žiaden veľký prípad to nie je,“ konštatuje Kollar. Britská prokuratúra si zo slovenskej NAKA pred časom žiadala aj vysvetlenie, z čoho je vlastne obvinený, no reakcia zo Slovenska žiadna.

Od začiatku čistá hra

Keďže od minulej jari vedel, o čo ide a aký smer to asi naberie, rozhodli sa hrať aj s právnikmi čistú hru s tým, že v Británii žije, platí dane a nemal problém so zákonom. Cez slovenského právnika teda podali na Generálnu prokuratúru žiadosť o zistenie, od koho pochádza informácia, že ušiel zo slovenskej väzby. Či sa to na GP hýbe, alebo nie, si však on sám hodnotiť nedovolí.

Napriek tomu sa však chce vrátiť na Slovensko, aby mohol aj pred zákonom, aj pred verejnou mienkou očistiť svoje meno. Svoj prípad síce považuje za extrém, no zďaleka nie taký, akým boli napríklad smrť gen. Lučanského, či advokáta Krivočenka.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.