Prezidentka okrem toho na svojom účte na facebooku oznámila, že sa na glasgowskej konferencii stretla aj s viacerými ďalšími svetovými lídrami a osobnosťami.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v rámci klimatickej konferencie v škótskom Glasgowe stretla s britským princom Charlesom, s ktorým diskutovala o opatreniach na ochranu klímy. RTVS o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.
Čaputová s princom Charlesom diskutovala o tom, ako Slovensko a Spojené kráľovstvo prispievajú k ochrane klímy, aj o tom, že naliehavosť klimatickej krízy pociťujú najmä mladí ľudia. Zároveň sa zhodli, že potreba ochrany klímy nepredstavuje iba náklady, ale môže byť spojená aj s veľkými ekonomickými príležitosťami.
Prezidentka okrem toho na svojom účte na facebooku oznámila, že sa na glasgowskej konferencii stretla aj s viacerými ďalšími svetovými lídrami a osobnosťami.
„Všetci sme sa tu stretli kvôli jedinému cieľu – zachrániť planétu pred klimatickou krízou. To, čo nám dáva najavo príroda, je jasným signálom, že dochádza k poškodzovaniu klímy v dôsledku ľudskej činnosti. Pokiaľ nezačneme rázne konať, tak dôsledky, najmä pre mladšie generácie, budú už neodvrátiteľné,“ uviedla prezidentka.
Rozlúčila sa napríklad s dosluhujúcou nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorej poďakovala za jej dlhoročné pôsobenie v politike. Hovorila aj so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, pričom vyjadrila potešenie, že EÚ oznámila klimatické ciele, ktoré patria medzi tie najambicióznejšie.
Čaputovú potešilo aj stretnutie s britským prírodovedcom Davidom Attenboroughom, ktorého dokumenty podľa jej slov výrazne ovplyvnili naše nazeranie na prírodu.
S islandskou premiérkou Katrín Jakobsdóttir diskutovala prezidentka o tom, ako môže byť Island pre SR vzorom v transformácii na tzv. zelenú ekonomiku.
Čaputová odcestovala do Škótska v nedeľu (31. 10.) popoludní bežnou komerčnou linkou, s prejavom na konferencii vystúpi v utorok (2. 11.).
Klimatická konferencia OSN v Glasgowe, známa aj pod skratkou COP26, sa považuje za najvýznamnejšie globálne klimatické fórum od prijatia Parížskej klimatickej dohody v roku 2015. Dvojtýždňové podujatie odštartovalo Ffrum svetových lídrov, ktoré sa koná 1. a 2. novembra. V týchto dňoch bude Prezidentský palác v Bratislave večer osvetlený symbolicky nazeleno.
Princ Charles a Velký Reset
Konzultant pri OSN, poradca MMF a profesor na Moskovskom inštitúte medzinárodných vzťahov MGIMO Valentin Jurijevič Katasonov sa vo svojom článku venoval úlohe britského princa Charlesa na ceste k Veľkému resetu, kde agenda tzv. ochrany klímy slúži ako jeden z prostriedkov na jeho zavedenie:
Princ Charles sa nadchol pre problémy divej prírody, ochrany životného prostredia a boja s klimatickou katastrofou. Celkom nedávno povedal, že vo svete sú veci vážnejšie ako COVID-19, a dokonca ako jadrová vojna. Ide o globálne otepľovanie. A hoci je teória „skleníkového efektu“ (oteplenie zemskej atmosféry v dôsledku spaľovania fosílneho paliva a vypúšťania skleníkových plynov) klamlivá, princ Charles ďalej straší ľudstvo klimatickou apokalypsou. Je patrónom asi 350 organizácií – fondov, spoločností, klubov a ďalších. Princa Charlesa všade pozývajú niečo otvoriť, niečoho sa zúčastniť, postaviť sa do čela niečoho, ja však chcem zostať pri jeho spolupráci s Klausom Schwabom.
V januári r. 2020 na summite Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose bol princ Charles centrom pozornosti. Jeho vystúpenie na fóre bolo organizované ako stretnutie so 17-ročnou Gretou Thunbergovou. Princ hlásal svojím obvyklým spôsobom: „ …zmeny klímy a ničivá strata biodiverzity sú najväčšie hrozby, s ktorými sa kedy ľudstvo stretlo. Chceme sa snáď do dejín zapísať ako ľudia, ktorí neurobili nič pre to, aby vrátili mier? Musíme konať a čas na rokovanie je práve teraz“.
Konkrétne Charles navrhoval zavedenie uhlíkovej dane, prechod letectva a ďalších druhov dopravy na vodíkové palivo atď.
Zdroj: spravy.rtvs.sk / InfoVojna
žeby to svedčilo o tom, že sa celá stará šľachta dohodla na spoločnom postupe?