Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Prezidentka okrem toho na svojom účte na facebooku oznámila, že sa na glasgowskej konferencii stretla aj s viacerými ďalšími svetovými lídrami a osobnosťami.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v rámci klimatickej konferencie v škótskom Glasgowe stretla s britským princom Charlesom, s ktorým diskutovala o opatreniach na ochranu klímy. RTVS o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Čaputová s princom Charlesom diskutovala o tom, ako Slovensko a Spojené kráľovstvo prispievajú k ochrane klímy, aj o tom, že naliehavosť klimatickej krízy pociťujú najmä mladí ľudia. Zároveň sa zhodli, že potreba ochrany klímy nepredstavuje iba náklady, ale môže byť spojená aj s veľkými ekonomickými príležitosťami.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Prezidentka okrem toho na svojom účte na facebooku oznámila, že sa na glasgowskej konferencii stretla aj s viacerými ďalšími svetovými lídrami a osobnosťami.

„Všetci sme sa tu stretli kvôli jedinému cieľu – zachrániť planétu pred klimatickou krízou. To, čo nám dáva najavo príroda, je jasným signálom, že dochádza k poškodzovaniu klímy v dôsledku ľudskej činnosti. Pokiaľ nezačneme rázne konať, tak dôsledky, najmä pre mladšie generácie, budú už neodvrátiteľné,“ uviedla prezidentka.

Rozlúčila sa napríklad s dosluhujúcou nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorej poďakovala za jej dlhoročné pôsobenie v politike. Hovorila aj so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, pričom vyjadrila potešenie, že EÚ oznámila klimatické ciele, ktoré patria medzi tie najambicióznejšie.

Čaputovú potešilo aj stretnutie s britským prírodovedcom Davidom Attenboroughom, ktorého dokumenty podľa jej slov výrazne ovplyvnili naše nazeranie na prírodu.

S islandskou premiérkou Katrín Jakobsdóttir diskutovala prezidentka o tom, ako môže byť Island pre SR vzorom v transformácii na tzv. zelenú ekonomiku.

Čaputová odcestovala do Škótska v nedeľu (31. 10.) popoludní bežnou komerčnou linkou, s prejavom na konferencii vystúpi v utorok (2. 11.).

Klimatická konferencia OSN v Glasgowe, známa aj pod skratkou COP26, sa považuje za najvýznamnejšie globálne klimatické fórum od prijatia Parížskej klimatickej dohody v roku 2015. Dvojtýždňové podujatie odštartovalo Ffrum svetových lídrov, ktoré sa koná 1. a 2. novembra. V týchto dňoch bude Prezidentský palác v Bratislave večer osvetlený symbolicky nazeleno.

Princ Charles a Velký Reset

Konzultant pri OSN, poradca MMF a profesor na Moskovskom inštitúte medzinárodných vzťahov MGIMO Valentin Jurijevič Katasonov sa vo svojom článku venoval úlohe britského princa Charlesa na ceste k Veľkému resetu, kde agenda tzv. ochrany klímy slúži ako jeden z prostriedkov na jeho zavedenie:

Princ Charles sa nadchol pre problémy divej prírody, ochrany životného prostredia a boja s klimatickou katastrofou. Celkom nedávno povedal, že vo svete sú veci vážnejšie ako COVID-19, a dokonca ako jadrová vojna. Ide o globálne otepľovanie. A hoci je teória „skleníkového efektu“ (oteplenie zemskej atmosféry v dôsledku spaľovania fosílneho paliva a vypúšťania skleníkových plynov) klamlivá, princ Charles ďalej straší ľudstvo klimatickou apokalypsou. Je patrónom asi 350 organizácií – fondov, spoločností, klubov a ďalších. Princa Charlesa všade pozývajú niečo otvoriť, niečoho sa zúčastniť, postaviť sa do čela niečoho, ja však chcem zostať pri jeho spolupráci s Klausom Schwabom.

V januári r. 2020 na summite Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose bol princ Charles centrom pozornosti. Jeho vystúpenie na fóre bolo organizované ako stretnutie so 17-ročnou Gretou Thunbergovou. Princ hlásal svojím obvyklým spôsobom: „ …zmeny klímy a ničivá strata biodiverzity sú najväčšie hrozby, s ktorými sa kedy ľudstvo stretlo. Chceme sa snáď do dejín zapísať ako ľudia, ktorí neurobili nič pre to, aby vrátili mier? Musíme konať a čas na rokovanie je práve teraz“.

Konkrétne Charles navrhoval zavedenie uhlíkovej dane, prechod letectva a ďalších druhov dopravy na vodíkové palivo atď.

Zdroj: spravy.rtvs.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.