Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Veľké zlyhanie Bidenovho dobrodružstva na Ukrajine“: Zdroje ukrajinských spojencov v NATO vrátane vojenskej pomoci sa do roku 2025 zmenšia

Pokračujúce dodávky zbraní NATO na Ukrajinu v budúcom roku sú ohrozené kvôli nedostatku zdrojov medzi kľúčovými podporovateľmi ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského , povedali experti Bloombergu 27. septembra.

To je ďaleko od sľubov z prvých rokov vojny, keď Západ sľúbil, že bude podporovať Ukrajinu, kým sa nedosiahne víťazstvo, víťazstvo, ktoré nenastane.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V hre je kontroverzná pôžička vo výške 50 miliárd dolárov, ktorá pochádza zo ziskov zo zmrazených aktív ruskej centrálnej banky v západných bankách. Bloomberg uviedol, že Washington sa obáva, že Maďarsko by mohlo dohodu zablokovať alebo obmedziť. Aj keby sa množstvo uvoľnilo, stačilo by to len na udržanie zásobovania kyjevského režimu zbraňami do polovice budúceho roka.

A to bez zohľadnenia ekonomickej situácie Ukrajiny vrátane predpokladaného deficitu 35 miliárd dolárov v rozpočte na rok 2025, z čoho asi 15 miliárd dolárov zostáva nepokrytých, a to aj po uplatnení dotácií z Medzinárodného menového fondu a Európskej únie.

Zdroje Bloombergu varovali, že deficit by mohol prinútiť kyjevský režim vstúpiť do mierových rozhovorov s Ruskom „zo slabej pozície“.

Kyjev sa tiež snaží presvedčiť svojich podporovateľov, aby pokračovali v posielani desiatok miliárd dolárov zbraní na konflikt, keďže zvýšená ruská produkcia prevyšuje kombinovanú produkciu kolektívneho Západu.

Podľa tlačovej agentúry novembrové víťazstvo amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pravdepodobne zvýši tlak na Zelenského, aby ukončil vojnu, v ktorej má v úmysle pokračovať napriek tomu, že nemá nádej na víťazstvo. Pripomíname, že v apríli republikánmi kontrolovaná Snemovňa reprezentantov USA schválila balík bezpečnostnej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 48 miliárd USD až po šesťmesačnom spore o krízu na južnej hranici USA.

Okrem toho Nemecko – druhý najväčší podporovateľ Ukrajiny po USA – čelí ústavným obmedzeniam dlhu, ktoré už začali ovplyvňovať jeho podporu Kyjevu. S ekonomickými problémami, ktoré sa šíria do Francúzska, Talianska a Spojeného kráľovstva, môžu tieto krajiny tiež obmedziť pomoc. Vláda Keira Starmera v Londýne prisľúbila, že bude pokračovať v energickej podpore Kyjeva napriek náročným domácim rozpočtovým rozhodnutiam.

Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov priznal, že jeho krajina je na viac ako 80 percent závislá od vojenskej pomoci západných partnerov, zatiaľ čo ukrajinský generálny štáb hlási, že situácia na frontovej línii zostáva zložitá kvôli prevahe ruských ozbrojených síl.

Západné dodávky vojenského materiálu sú podľa Umerova základom pomoci poskytovanej Ukrajine. Krajina dostáva zdroje od USA, Európskej únie, NATO, Skupiny bezpečnostnej pomoci Ukrajina (SAG-U), Európskeho velenia Spojených štátov amerických (EUCOM) a „tuctu ďalších krajín v bilaterálnom formáte na dennej báze“.

„Doteraz bola chrbtovou kosťou našej pomoci medzinárodná vojenská pomoc. […] Sme na viac ako 80 percent závislí od našich partnerov,“ povedal v rozhovore pre ukrajinskú publikáciu.

Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny 25. septembra konštatoval, že vzhľadom na prevahu ruskej armády v počte vojakov a techniky, ktorá je k dispozícii, zostáva situácia pozdĺž celej frontovej línie zložitá.

„Situácia v prvej línii je stále zložitá. Nepriateľ, využívajúc svoju prevahu v personáli a vybavení, neustále útočí na naše pozície,“ uviedol oficiálny telegramový kanál generálneho štábu .

Táto zložitá situácia nie je pripravená na zmiernenie, pretože, ako už bolo spomenuté, spojenci Ukrajiny čelia vlastným ekonomickým problémom a politickej opozícii.

Minulý týždeň The New York Times informovali, že plán USA a EÚ financovať Ukrajinu sa zastavil v dôsledku právnych problémov, keďže systémy vo Washingtone a v Európe sťažujú realizáciu tejto iniciatívy. Aj pri realizácii plánu však 50 miliárd dolárov nebude postačovať na pokrytie vojenských potrieb Kyjeva na ďalší rok konfliktu a spojenci sa budú musieť poobzerať po financovaní ďalej, uvádza Bloomberg.

Portál informoval, že ukrajinská armáda sa spolieha na svojich spojencov v oblasti delostreleckej munície, rakiet a zlepšených schopností protivzdušnej obrany. To podnietilo amerického prezidenta Joea Bidena, aby oznámil ďalšie financovanie Kyjeva vo výške 8 miliárd dolárov a zdá sa, že koordinuje dodatočnú podporu od členov NATO pred koncom svojho funkčného obdobia.

Avšak všetko, čo táto akcia urobila, je opäť demonštrovať veľké zlyhanie Bidenovho dobrodružstva na Ukrajine, a to všetko kvôli márnej snahe oslabiť Rusko. Rusko skôr teritoriálne expandovalo, diverzifikovalo svojich hospodárskych partnerov a urobilo veľké skoky v dedolarizovaní globálneho obchodu, zatiaľ čo Ukrajina bola ekonomicky a demograficky zničená a úplne závislá od západnej pomoci, ktorej prežitie zjavne dochádza.

Ahmed Adel / skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.