Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Eurokomisia zároveň navrhla efektívnu komunikačnú stratégiu proti dezinformáciám.

Európska komisia (EK) predstavila v stredu sériu opatrení, ktoré majú pomôcť členským štátom EÚ lepšie zvládať boj proti šíreniu nového koronavírusu. Na dôležitosť týchto opatrení upozornil v rozhovore pre TASR a RTVS aj podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Spresnil, že EK odporúča zlepšiť tok informácií medzi členskými krajinami Únie a informovať sa o tom, aké opatrenia sa prijímajú, aby bolo možné lepšie koordinovať spoločné kroky. Ďalšie odporúčania sa týkajú rozšírenia testovania na COVID-19, pripravenosti na očkovanie a informačných kampaní pre verejnosť o dôležitosti očkovania či zachovania slobody cestovania a toku tovarov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Šefčovič pripomenul, že v oblasti testovania populácie má eurokomisia maximálnu snahu urýchliť zaobstarávanie rýchlych antigénových testov na COVID-19, ktoré sa už využívajú aj na Slovensku. „Som rád, že aj na dnešnom zasadnutí Európskej komisie som mohol informovať o celoplošnom testovaní, s ktorým Slovensko ako prvá krajina začala už počas minulého víkendu,” povedal Šefčovič.

Slovenský eurokomisár zdôraznil, že o navrhovaných opareniach bude predsedníčka EK Ursula von der Leyenová hovoriť aj na štvrtkovom mimoriadnom videosummite EÚ. Odkáže aj na lepšiu spoluprácu krajín pri monitorovaní všetkých mobilných aplikácií na sledovanie kontaktov nakazených osôb, pričom je dôležité, aby tieto aplikácie boli kompatibilné medzi krajinami a všetky informácie sa zbierali v Európskom centre pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), ktoré tak bude môcť vydávať lepšie a presnejšie odporúčania, ako pokračovať v boji s pandémiou.

„Požiadali sme členské krajiny aj o to, aby pripravili vakcinačné stratégie. Doteraz Európska komisia zainvestovala viac ako 2,5 miliardy eur na predkupné práva získať vakcíny, aby každý občan EÚ mohol mať k nim prístup,” vysvetlil Šefčovič. Vyjadril nádej, že prvé funkčné a bezpečné vakcíny budú na trhu EÚ už na prelome rokov. Vysvetlil, že najskôr budú otestované a potom sa prikročí k ich distribúcii členským štátom, ktoré by dovtedy podľa očakávaní eurokomisie mali mať vypracované národné očkovacie stratégie.

Komisia ešte predtým pripravuje “záťažové skúšky”, keď sa na jeden deň dohodne s členskými krajinami na testovaní očkovacej stratégie.

Šefčovič priznal, že v Európe sa s očkovaním spája množstvo dezinformácií, hlavne na sociálnych sieťach, aj preto EK navrhla efektívnu komunikačnú stratégiu, ktorá má objasniť všetky aspekty šírenia nákazy COVID-19 a vysvetliť občanom dôležitosť očkovania a  nevyhnutnosť preočkovať čo najväčšie množstvo Európanov, lebo bez toho nebude možné vybudovať kolektívnu imunitu proti tejto chorobe.

Podpredseda EK upozornil aj na navrhnuté opatrenia pre uľahčenie cestovania. Ocenil, že krajiny EÚ sa už dohodli na spoločnom  “semafore”, čiže farebnom označovaní miery nákazy v regiónoch, teraz však podľa jeho slov treba aj dohodu, aby rovnakým spôsobom fungovali aj karantény a vytvoril sa spolu s ECDC rovnaký zdravotnícky protokol, pokiaľ ide o cestovanie lietadlom alebo inými dopravnými prostriedkami.

Zároveň dodal, že EÚ sa chce poučiť z prvej vlny pandémie, keď rôznorodé národné nariadenia na blokovanie hraníc spôsobili nielen meškanie dodávok zdravotníckeho materiálu, ale viazlo aj zásobovanie potravinami či dôležitými súčiastkami pre priemysel. Nové opatrenie EK navrhuje rozšírenie takzvaných zelených pruhov na hraniciach, čiže aby šoféri kamiónov a diaľkovej dopravy nečakali viac ako 15 minút na hraniciach, aj na iné druhy dopravy – vodné, železničné a letecké.

Šefčovič zdôraznil, že komisári sa na nových usmerneniach dohodli v prítomnosti virológa Piotra Piota, ktorý je hlavným poradcom Von der Leyenovej pre boj s COVID-19.

Šefčovič o nových usmerneniach EÚ pre spoločný boj proti koronavírusu:

Zdroj: parlamentnelisty.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d