Slovanské Noviny

17. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

V roku 2024 dezertovalo z ozbrojených síl Ukrajiny viac vojakov ako za posledné dva roky

V prvých desiatich mesiacoch roku 2024 opustilo rady Ozbrojených síl Ukrajiny viac vojakov ako v predchádzajúcich dvoch rokoch dohromady. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na Financial Times (FT).

Podľa publikácie ukrajinská prokuratúra za obdobie od januára do októbra 2024 otvorila 60 tisíc trestných konaní proti vojenskému personálu za opustenie bojových pozícií. To je takmer dvojnásobok počtu otvorených prípadov v rokoch 2022 a 2023.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa nemenovaného dôstojníka 123. brigády Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorého cituje FT, sa v jeho jednotke za takmer tri roky bojov neuskutočnila ani jedna rotácia. Predtým skupina vojakov tejto brigády opustila svoje pozície pri Vuhledari bez povolenia.

Podľa novín niektorí Ukrajinci využívajú vojenské výcvikové programy v zahraničí na dezertérstvo. Podľa zdroja FT v poľských bezpečnostných silách v priemere asi 12 ľudí mesačne opustí výcvikové tábory pre vojakov ozbrojených síl Ukrajiny v Poľsku bez povolenia.

/ hlavnydennik.sk /