Slovanské Noviny

22. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

24.11.2020

Ľubomír Arpáš mal byť tým, kto predal nahrávku Gorila finančnej skupine Penta.

NAKA v utorok zadržala bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra Arpáša. V službe bol oficiálne do roku 2006. Podľa informácií Denníka N ho zadržali v súvislosti s akciou Božie mlyny, ale vyšetruje ho aj tím Gorila.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Práve Arpáš mal byť tým, kto predal nahrávku Gorila finančnej skupine Penta. Keď to chceli v minulosti policajti vyšetrovať, špeciálny prokurátor Dušan Kováčik im robil prekážky a problémy.

Okrem Arpáša zadržali aj bývalého príslušníka SIS a advokáta Františka Poláka, ktorý je bývalým policajným vyšetrovateľ. Ako advokát v minulosti zastupoval aj mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka.

V akcii Božie mlyny o vydieraní podnikateľov vypovedá bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

Po dnešnej akcii NAKA budú v Pente svietiť dlho do noci

Odkedy bola pred vyše rokom zverejnená 39-hodinová nahrávka Gorily, bolo okolo tejto kauzy ticho. Dnes však NAKA zadržala bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša (informáciu ako prvý zverejnil Denník N), ktorý je podľa spisu podozrivý z toho, že nahrávky z odpočúvania Gorily, kde sú zachytené rozhovory Jaroslava Haščáka s Annou Bubeníkovou, Jirkom Malchárkom či Robertom Ficom, vyniesol von a zobchodoval s Pentou. 

zvuková nahrávka gorila

V spise sa píše, že jedna operatívna pracovníčka získala spravodajskú informáciu o tom, že Arpáš kontaktoval Zoltána Vargu, ktorému mal Arpáš za tri až štyri milióny korún odovzdať na CD nosiči nahrávku Gorila, ďalšie dva milióny mal dostať od Jirka Malchárka. Ide o toho istého Vargu, v ktorého byte sa diali Haščákove rozhovory, odpočúvané príslušníkom SIS Petrom Holúbkom. Ako sa ďalej píše v spise, operatívne sa zistilo, že neskôr na účty Arpášovej firmy Identita prichádzali následne niekoľkostotisícové platby od spoločnosti Barkont, ktorej majiteľ Peter Demovič aj spolu s Vargom pracoval pre Pentu.

Samozrejme, kauza sa po zverejnení vyvíjala podľa zaužívanej šablóny, policajný tím Gorila sa síce snažil, ale narážal na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý trestné stíhanie zrušil.

Pred piatimi rokmi poskytol Arpáš rozhovor Markovi Vagovičovi na Aktuality.sk, ktorý si dnes treba prečítať nanovo. Ak chcel vtedy Arpáš oslabiť pochybnosti o svojej roli, príliš sa mu to nepodarilo.

Vôbec sa mu nechcelo hovoriť o svojom vzťahu a komunikácii s majiteľom Barkontu Petrom Demovičom („Je to podstatné?“), na spoluprácu ho vraj oslovil priamo šéf Penty Jaroslav Haščák a jeho komunikácia prebiehala cez generála Lorenca, ktorému odovzdával rôzne analýzy („Väčšinou sa to týkalo zdravotníctva. Analyzovali sme trh, konkurenčné prostredie, poskytovali podarenstvoa podobne“). Na otázku, či za to dostal šesť miliónov, Arpáš odpovedal: „Nespomínam si, či to bolo šesť miliónov, nemám to spočítané“. Stroho odpovedal aj na akúkoľvek inú otázku, napríklad, prečo spolupráca s Pentou skončila po roku a pol: „Možno mali lepších.“

Od dnešného dňa tak bude Arpáš odpovedať na staré otázky aj vyšetrovateľom NAKA.

Autor: Martin Hanus

Zdroj: hlavnydennik.sk / InfoVojna / postoj.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d