Od utečeneckej krízy v roku 2015 sa ukázalo, že EÚ nemôže formovať svoju politiku jednotne. Politiku sankcií voči Rusku od roku 2014 tiež nebolo také ľahké zorganizovať.
Maďarsko je najlepším príkladom toho, ako sa štát bráni protekcii centra EÚ a snaží sa chrániť vlastné záujmy.
Počas utečeneckej krízy to bola celá Vyšehradská skupina, ktorá sa postavila proti liberálnej migračnej politike. V tom čase boli Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko jediné štáty v EÚ, ktoré chránili vlastné záujmy.
Pokiaľ ide o politiku voči Rusku a otázku podpory Ukrajiny, Maďarsko nie je celkom osamotené, keďže aj na Slovensku sú kritické sily. Žiaľ, v Česku a najmä v Poľsku je to inak, keďže je tam rozšírená obzvlášť agresívna nálada voči Rusku.
Maďarsko teda naozaj môžeme vnímať ako veľký vzor na obranu národných záujmov. Politika tohto štátu sa teraz stala vzorom aj pre rakúsku opozíciu. Je známe, že mnohí členovia FPÖ (Strana slobody Rakúska) sa pravidelne zúčastňujú stretnutí v Budapešti.
Maďarský premiér Viktor Orbán je v Európe jednoznačne známy svojím kurzom a mnohé opozičné skupiny ho považujú za hrdinu.
Vo Francúzsku sa už pred voľbami hovorí o hnutí doprava. Je jasné, že vlastenecké sily dostanú veľa percent. Dôvodom je katastrofálna politika prezidenta Macrona. Vládnuci systém vo Francúzsku má však vždy možnosť nechať všetky ostatné strany spoločne pochodovať proti pravici.
Len sa zamyslime nad tým, čo sa dialo v Nemecku pred voľbami do EÚ. Boli to „pochody proti pravici“ a mobilizácia umelcov a verejných činiteľov.
Systém sa vždy snaží zabrániť víťazstvu správnej opozície na všetkých úrovniach
Ak sa v roku 2024 uskutočnia parlamentné voľby aj v Rakúsku (termín navrhuje vláda na 29. september), potom sa dá očakávať aj to, že vyhrá FPÖ. A aj tu sa dá očakávať, že sa bude viesť veľmi tvrdá predvolebná kampaň. Špinavé kampane proti FPÖ nie sú ničím novým.
Ale v skutočnosti majú všetky správne opozičné strany rovnaký problém – systém im vždy bráni nájsť dobrého partnera na vytvorenie koalície.
A v tých prípadoch, keď takáto koalícia a vláda skutočne vznikne, je zvyčajne zničená zradou alebo inými špinavými kampaňami.
Často tieto strany nie sú veľmi opatrné pri výbere kandidátov do vlády a na dôležité posty. Niektorí ľudia sú potom náchylní na vydieranie alebo sú príliš slabí, aby vydržali tlak. To potom politický oponent využíva ako príležitosť.
Z histórie je na to už veľa príkladov. Týchto škandálov bolo najmä v rakúskej politike veľa, čo opakovane oslabilo alebo zničilo už etablované sily. Silná sieť straníckych štruktúr a médií je schopná kedykoľvek zorganizovať veľkú kampaň na oslabenie politického protivníka.
Ďalším problémom je, že väčšina pravicových strán je väčšinou liberálna.
V normálnom politickom systéme by mali existovať aj ľavicové sily, ktoré sú vlastenecké. To by potom boli potenciálni kandidáti na koalíciu.
Ale pri súčasnom nastavení strán vo väčšine európskych krajín nastáva situácia, keď sa jediná liberálna pravicová strana musí postaviť proti všetkým ostatným stranám, ktoré tiež nemajú záujem o koalíciu. Nie sú teda splnené základné predpoklady pre koaličnú vládu.
Aký vývoj môžeme očakávať po voľbách do EÚ?
Výsledok volieb nám jasne ukazuje, kam sa budú vyvíjať národné parlamenty. Dá sa očakávať, že budú úspešné všetky pravicové strany. Ale politika vylúčenia, ktorú už systém pripravuje, bude najhoršími podmienkami pre účasť vo vláde.
Príklad Maďarska bude naďalej povzbudzovať opozičné sily v iných krajinách, aby sa usilovali o účasť vo vláde.
Najväčšou nádejou je, že dôjde k zmenám v niektorých etablovaných stranách, ktoré reálne uznávajú súčasnú situáciu v Európe a chcú problémy riešiť.
Keďže v mnohých stranách existujú rôzne záujmové skupiny, je možné, že niektoré strany budú musieť zmeniť kurz vo vzťahu k pravicovej opozícii.
Je tiež možné, že v niektorých stranách dôjde k vzburám medzi voličmi či jednotlivými sekciami. Pre poslancov a úradníkov sú dôležité aj ich funkcie a s tým spojené platy. To znamená, že nemôžu podporovať politický kurz, ktorý obracia voličov k ich politickým oponentom.
Vnútorné boje o moc v strane a o dobré pozície mohli zmeniť smerovanie niektorých strán. A ak sa profil niektorých strán tak zmenil, je tu samozrejme možnosť koalície s pravicovými stranami.
Je tiež možné, že strany zmenia svoj profil len preto, aby si udržali moc, a tak si udržali voličov. Boli by to tiež „nové“ politické sily.
/ skspravy.sk /
Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
zo sekcie
V Európe by nové opozičné („pravicové“) nacionalistické sily mohli zmeniť politický kurz
V Európe by nové opozičné („pravicové“) nacionalistické sily mohli zmeniť politický kurz
V Európe by nové opozičné („pravicové“) nacionalistické sily mohli zmeniť politický kurz