Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Rusko sa stalo jedinou krajinou v Európe, kde bola v apríli registrovaná potravinová deflácia — ceny medziročne klesli o 0,22%.

V apríli sa Rusko stalo jedinou krajinou v Európe s potravinovou defláciou

Informuje RIA Novosti.

Ročná deflácia pre potraviny a nealkoholické nápoje bola v Rusku do apríla tohto roka pozorovaná iba raz – v júni 2018, kedy predstavovala 0,42%.

Najnižšiu infláciu spomedzi európskych krajín v polovici jari zaznamenalo Švajčiarsko, kde ceny potravín vzrástli o 5,4% v porovnaní s minulým rokom. Miera inflácie pod 10% bola zaznamenaná aj v Bielorusku (6,1%), na Cypre (6,7%) a v Albánsku (9,6%).

Najvyššiu infláciu potravín v apríli zaznamenalo Maďarsko, aj keď sa mierne spomalila – na 39% zo 45% pred mesiacom. Ročný rast cien nad 20% bol aj na Slovensku (25,4%), Estónsku (23,4%), Srbsku (23,1%), Ukrajine (22,2%), Litve (21,9%) a Lotyšsku (20,2%). Vo väčšine európskych krajín sa tempo rastu cien potravín spomalilo, najviac v Českej republike, ako aj v Bosne a Hercegovine — v týchto krajinách inflácia oproti aprílu 2022 klesla o 6,2%. Miera inflácie v Írsku sa zároveň v apríli nezmenila a zostala na maxime od 80. rokov 20. storočia na úrovni 13,1%. Ceny potravín narástli aj v dvoch severských krajinách: na Islande (o 0,2%) a v Nórsku (1,9%).

Štúdiu vypracovala agentúra RIA Novosti na základe údajov národných štatistických služieb 40 európskych krajín, ktoré začiatkom júna zverejnili údaje za apríl. Ukazovateľ inflácie potravín zohľadňuje zmeny cien potravín a nealkoholických nápojov.

news-front.info

  .

  Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

  Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

   

   

  LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

  čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

  Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

  Vyhlásenie:

  Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

  UPOZORNENIE:

  Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

  Diskusia

  (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

   

  Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

  Ďakujeme

  %d blogerom sa páči toto: