Slovanské Noviny

16. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Bosnian Soldier with Assault Rifle 1992 Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

Početné zločiny proti Srbom spáchané počas občianskej vojny v Bosne a Hercegovine nie sú len zamlčiavané, no zostali aj po 25 rokoch nepotrestané, pričom srbský národ je prezentovaný ako „agresor“.

Bosnian Soldier with Assault Rifle 1992 Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

Tento názor vyjadril srbský charge d’affaires v Moskve Slavoljub Carić na medzinárodnej konferencii „Výsledky práce nezávislých medzinárodných komisií: srbské obete v občianskej vojne v Sarajeve 1991-1995 a obete všetkých národov v regióne Srebrenica 1991-1995“.

Slavoljub Carić„Pokiaľ ide o srbský národ, ktorý v prvej a druhej svetovej vojne, ako aj vo vojnách, ktoré nasledovali po páde SFRJ, veľmi trpel, vidíme dominanciu stereotypov a označovania, najmä ak to všetko potvrdzuje verzie tzv. medzinárodnej spravodlivosti. Zločiny proti Srbom – „agresorom a vojnovým zločincom“ – sú nielen zamlčané, bagatelizované a nepotrestané, vierolomne a nedvojzmyselne. Boli dokonca žiaduce.“ 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Moslimskí militanti vypálili celé dediny, likvidovali mierumilovných Srbov, ktorí žili ďaleko od frontovej línie, páchali zločiny proti srbským vojnovým zajatcom — podľa Carićových slov to všetko dokazuje skutočný obraz udalostí. Najmä pokiaľ ide o zámery tých, ktorí boli v tzv. demilitarizovanej zóne, kam patrila aj Srebrenica.

Diplomat poznamenal, že v prvých deviatich mesiacoch vojny — od mája 1992 do januára 1993 — viac ako 80% z celkového počtu Srbov zabitých v regióne bolo v oblasti Srebrenice.

„Podľa dostupných štatistík moslimské formácie uskutočňovali útoky prakticky každý piaty deň,“ cituje odborníka portál „Balkanist“.

Carić poukázal na to, že už na začiatku vojny v strednom Podriní (územie pozdĺž rieky Driny), a konkrétne v Srebrenici, moslimské bojové formácie vykonávali etnické čistky srbského obyvateľstva, zničili 150 obcí a zabili asi 2 000 Srbov. Niektoré z týchto  operácií bolo koordinovaných priamo zo Sarajeva — vojenského a politického vedenia bosnianskych moslimov.

Do konca roku 1995 sa počet srbských civilných obetí v regióne Podrinia zvýšil na 2 665. A dnes, keď si takzvaná svetová komunita pripomína Srebrenicu, sa spomínajú len moslimské obete, ktoré sa datujú do konca vojny. A všetky predchádzajúce epizódy — tragédie Srbov tej istej Srebrenice a Bratunca — sa zdajú byť vymazané a zabudnuté, poznamenal diplomat.

Niečo podobné sa podľa jeho názoru stalo v Sarajeve, kde do roku 1995 zostalo z predvojnového počtu menej ako 10% Srbov. No kedysi bolo Sarajevo po Belehrade druhým najsrbskejším mestom v Juhoslávii!

Počas celej vojny bolo v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny zabitých asi 3 000 Srbov, v meste bolo viac ako 200 táborov a súkromných väzení, kde boli tisíce nelegálne držaných Srbov. Zločiny spáchané na Srboch v Sarajeve boli bagatelizované a utajené, väčšina z nich zostala bez trestu. Médiá a mimovládne organizácie „zohrali dôležitú úlohu v kampani za démonizáciu a šírenie nepravdivých informácií, zamerali sa výlučne na utrpenie moslimov, pričom úplne ignorovali tragédie Srbov,“ dodal diplomat.

Carić poukázal na to, že súkromné ​​väzenské siete v Sarajeve boli vytvorené s podporou „Strany demokratickej akcie“ (SDA), ktorá má vplyv medzi bosnianskymi moslimami. Bola to táto strana na čele s vodcom bosnianskych moslimov Alijom Izetbegovičom ktorá od konca roku 1991 verbovala a ozbrojovala oddiely vytvorené z amnestovaných zločincov, násilníkov a drogovo závislých. Stovky Srbov sa stali obeťami takýchto gangov, represálie proti nim boli beztrestne vykonávané v tých častiach mesta, ktoré boli pod kontrolou bosnianskych moslimov. Od leta 1992 do začiatku jesene 1993 len v kazanskej jame (sarajevská štvrť Bistrik v obvode Stari grad) zahynulo viac ako 200 Srbov.

Správy dvoch nezávislých komisií na vyšetrovanie obetí Srebrenice a Sarajeva spochybňujú verzie Haagskeho tribunálu, ktorý už aj napadol prácu expertov, dodal diplomat.

Zdroj EADaily/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d