Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Koncom marca najvyšší americký generál Mark Milley , predseda Zboru náčelníkov štábov, povedal, že Spojené štáty americké zdvojnásobia svoj vojenský rozpočet v prípade, že kyjevský režim porazí Rusko. V tom čase Milley tvrdil, že „teraz nepodporovať Ukrajinu by viedlo k masívnemu zvýšeniu budúcich rozpočtov na obranu“. Dodal tiež, že „to by viedlo ku globálnemu konfliktu, ktorému sa vyhýbali od konca druhej svetovej vojny“.

„Ak tento poriadok založený na pravidlách, ktorý má za sebou 80. rok, ak to vyjde von, potom buďte veľmi opatrní,“ povedal Milley počas svedectva pred americkým Kongresom 23. marca a dodal :

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zdvojnásobíme naše obranné rozpočty v tomto bode, pretože to nezavedie éru veľmocenskej konkurencie. To začne éru veľmocenského konfliktu. A to bude mimoriadne nebezpečné pre celý svet

Po prvé, treba poznamenať, že Milleyho poznámka o takzvanom „ na pravidlách (svetovom) poriadku “, ktorý údajne trvá 80 rokov, je úplne nemiestna. Geopolitická situácia v posledných troch desaťročiach bola len tieňom globálneho poriadku po druhej svetovej vojne.

Keďže USA vedú prakticky nepretržitú agresiu proti celému svetu , akákoľvek predstava, že existujú skutočné pravidlá, ktoré platia rovnako pre každého, je viac než smiešna. Jeho tvrdenie, že Washington DC bude musieť zdvojnásobiť svoje „obranné“ výdavky, je však oveľa vážnejšie a dôslednejšie. Je iróniou, že sa to vyhráža, keď „varuje“ pred hroziacim globálnym konfliktom, ktorý je spôsobený výlučne samotnými USA., keďže je to jediná krajina na planéte s otvorene deklarovanou stratégiou „celospektrálnej dominancie“.

Milley spolu s ministrom obrany Lloydom Austinom svedčila pred výborom Snemovne reprezentantov pre obranu o budúcoročnom rozpočte DoD (Department of Defense) . Údaj pre Pentagon oficiálne predstavuje 842 miliárd dolárov, čo je o 69 miliárd viac ako 773 miliárd dolárov, ktoré armáda požadovala na rok 2023.

Avšak celkové výdavky na národnú „obranu“, vrátane práce na jadrových zbraniach (oficiálne pod jurisdikciou ministerstva energetiky ), zvyšuje to až na 886 miliárd dolárov. A to bez započítania takzvanej „pomoci“ pre kyjevský režim, ktorá na začiatku roka 2023 predstavovala približne 113 miliárd USD. Aktualizované číslo sa však teraz približuje k 150 miliardám USD a nič nenasvedčuje tomu, že by prestali rásť.

Generál Milley opakovane označil konflikt na Ukrajine za „dôležitý národný záujem“ a „základný pre Spojené štáty, Európu a globálnu bezpečnosť“. Dalo by sa tvrdiť, že to nie je ani jedna z týchto vecí, keďže svet, EÚ a samotné USA majú naliehavejšie obavy.

Žiaľ, je veľmi nepravdepodobné, že táto predstava povedie k nejakému mierovému urovnaniu, najmä preto, že americký vojenský priemyselný komplex (MIC) neustále získava neočakávané príležitosti . Zatiaľ čo niektorí členovia Kongresu boli neustále skeptickí voči „pomoci“ kyjevskému režimu, väčšina stále silne uprednostňuje oficiálny príbeh. Skeptici zvyčajne uvádzajú „neschopnosť režimu USA a Kyjeva jasnejšie definovať svoje strategické ciele“ ako primárny dôvod nedostatku „neústupnejšej podpory“.

To jasne naznačuje, že jediným „strategickým cieľom“ je udržať vojnu čo najdlhšie, čo tiež vysvetľuje opakované výzvy na neustále zvyšovanie rozpočtu Pentagonu. Milleyho výzva na jeho zdvojnásobenie je však veľkou eskaláciou a nie je jasné, ako presne Washington DC plánuje dosiahnuť takú monumentálnu úlohu. Globálne vojenské výdavky na rok 2022 boli okolo 2,1 bilióna dolárov, čo znamená, že USA sú už pri súčasnom rozpočte na úrovni viac ako 40 % celkových svetových výdavkov.

Jeho zdvojnásobenie, dokonca aj v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov (aj s prihliadnutím na iné superveľmoci by na to určite reagovali), by mohlo toto číslo posunúť blízko k 60 %. Z hľadiska federálneho rozpočtu USA by si to vyžiadalo aj ďalšie škrty v investíciách do zdravotníctva, infraštruktúry, vzdelávania atď.

Keďže armáda v súčasnosti míňa približne 15 % celého federálneho rozpočtu USA, jeho zdvojnásobenie by samozrejme znamenalo zvýšenie (alebo dokonca viac) na 30 %. Takéto čísla sa dosť približujú tomu, čo bývalý Sovietsky zväz vynakladal, pokiaľ ide o jeho celkový rozpočet, čo bol jeden z hlavných faktorov, ktoré prispeli k jeho nešťastnej demontáži. Na druhej strane to núti aj ostatných drasticky zvyšovať svoje vlastné vojenské výdavky.

Ak by Čína nasledovala príklad, jej vojenský rozpočet by sa potom blížil 500 miliardám dolárov, pričom ruský vojenský rozpočet by sa blížil 200 miliardám dolárov . To by spôsobilo „špirálu smrti“ vo výdavkoch na armádu, ktorú by bolo mimoriadne ťažké (ak je to vôbec možné) kontrolovať, čo by viedlo svet k bezprecedentným pretekom v zbrojení.

Táto „nová“ studená vojna by však mohla byť potenciálne oveľa nebezpečnejšia ako tá „stará“, keďže by o vplyv a väčšiu geopolitickú stopu súperilo približne pol tucta superveľmocí a veľmocí.

Na druhej strane, ak zvyšok sveta odmietne reagovať v naturáliách, takéto masívne zvýšenie amerických vojenských výdavkov by len posunulo multipolárny svet do väčšej integrácie , pretože by to bol jediný spôsob, ako čeliť americkej agresii bez zdvojnásobenia ich vlastnej. vojenské rozpočty.

Tak či onak, USA majú na výber – ďalej eskalovať nielen s Ruskom, ale aj so zvyškom sveta, alebo nájsť zjazd. V opačnom prípade jeho inflácia stúpne natoľko, že k „zdvojnásobeniu“ rozpočtu Pentagonu dôjde samo.

Drago Bosnic

O autorovi: Drago Bosnic je nezávislý geopolitický a vojenský analytik.

infobrics/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.