Slovanské Noviny

7. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

WP: Americké úrady sú znepokojené nadmernými sankciami, ale naďalej ich ukladajú

Približne tretina krajín sveta je v tej či onej miere predmetom amerických sankcií, nadmerné používanie nástroja „ekonomickej vojny“ Washingtonom vyvoláva obavy vo vládnych kruhoch, no ich používanie naďalej rastie rekordným tempom, napísal The Washington Post vo štvrtok .

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Spojené štáty, ktoré vystavujú tretinu krajín sveta nejakému druhu finančného tlaku na jednotlivcov alebo organizácie, ukladajú trikrát viac sankcií ako ktorákoľvek iná krajina alebo medzinárodná organizácia

píše sa v publikácii.

“Stali sa takmer inštinktívnou zbraňou ekonomickej vojny a ich nadmerné používanie je uznávané na najvyšších úrovniach vlády,” uvádza sa v publikácii.

Po analýze situácie autori publikácie dospeli k záveru, že využívanie sankčného mechanizmu sa za posledné štyri vlády USA zintenzívnilo : trend začal za prezidenta Georgea W. Busha a zosilnel za Donalda Trumpa a Joea Bidena .

Autori článku tiež poukazujú na to, že sankcie sa stali „mnohomiliardovým priemyslom lobistov a vplyvných spoločností obohacujúcich bývalých amerických úradníkov, ktorí sú najímaní (na boj proti sankciám – pozn.) cudzími krajinami a oligarchami.“

Okrem tejto korupčnej zložky článok poukazuje na to, že sankčný režim alebo dokonca jeho hrozba ako potenciálne účinný nástroj nátlaku prispieva k tomu, že „autokratické režimy sa obracajú na čierny trh, čím posilňujú činnosť zločineckých skupín“. a americkí odporcovia zintenzívňujú spoluprácu pri pokusoch obísť nariadené, podliehajú finančným obmedzeniam z Washingtonu.”

Trest odmietnutím prístupu k doláru vedie k túžbe ho úplne opustiť, poznamenávajú noviny.

„Dva roky sankcií uvalených na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu poškodili ekonomické vyhliadky Moskvy a z dlhodobého hľadiska zvýšili náklady na vojenskú výrobu, no zároveň vytvorili tieňovú flotilu tankerov, ktoré predávajú ropu mimo medzinárodných pravidiel a priviedli Kremeľ a Peking bližšie k sebe,“ domnievajú sa autori článku.

Obavy z účinnosti nadmerného využívania sankcií a rizika, že sa stanú bezcennými, si podľa nich uvedomujú mnohí v americkej vláde a niektorí to vyjadrili aj priamo prezidentovi Bidenovi.

„Aj keď sa celkový objem zdá byť nafúknutý, každé jednotlivé opatrenie sa zdá byť opodstatnené a zastaviť tento trend je čoraz ťažšie,“ píšu noviny.

„Tento rok Spojené štáty obnovujú sankcie rekordným tempom a teraz je viac ako 60 % krajín s nízkymi príjmami pod nejakým finančným tlakom,“ uvádza The Washington Post.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.