Slovanské Noviny

28. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Biely dom: Spojené štáty prehodnotia vzťahy s Gruzínskom v súvislosti so zákonom o zahraničných agentoch

Spojené štáty budú musieť radikálne prehodnotiť vzťahy s Gruzínskom, ak tam vstúpi do platnosti zákon o zahraničných agentoch, uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Uvidíme, čo urobí (gruzínsky) parlament, ak návrh zákona prejde, prinúti nás zásadne prehodnotiť naše vzťahy s Gruzínskom,“ povedala.

Podľa Jeana-Pierrovej Washington očakáva, že gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová bude zákon vetovať. Zostáva však nejasné, či parlament prehlasuje veto, dodala.

Vedúci Úradu pre koordináciu sankcií ministerstva zahraničných vecí Jim O’Brien v utorok skôr povedal, že Washington môže uvaliť sankcie na gruzínske úrady, ak sa parlamentom prijatý návrh zákona o zahraničných agentoch nezmení a vedenie bude pokračovať v útokoch na EÚ a iných partnerov.

Zástupca tlačového tajomníka ministerstva Vedant Patel zase poznamenal, že Tbilisi by malo opustiť kurz zvolený v kontexte tohto zákona, pretože „súčasné prístupy nie sú v súlade s hodnotami USA“.

Gruzínsky parlament však napriek protestom prijal návrh o zahraničných agentoch v treťom a poslednom čítaní. Zurabišviliová, ktorá demonštrantom opakovane vyjadrila podporu, uviedla, že bude zákon vetovať. Prezidentské veto má však skôr formálny charakter, keďže parlament potrebuje na jeho prehlasovanie jednoduchú väčšinu hlasov.

Zákon o zahraničných agentoch v Gruzínsku

V marci 2023 gruzínsky parlament prijal v prvom čítaní návrh zákona o zahraničných agentoch. Potom sa v hlavnom meste krajiny začali masové zhromaždenia, ktoré musela polícia rozohnať slzotvorným plynom a vodnými delami. Úrady neskôr dokument stiahli.

Vládna strana Gruzínsky sen 3. apríla znovu predložila návrh zákona s názvom „O transparentnosti zahraničného vplyvu“. Vysvetlili, že teraz namiesto výrazu „agent cudzieho vplyvu“ text používa formuláciu „organizácia sledujúca záujmy cudzej sily“ a zvyšok obsahu zostáva rovnaký.

Návrh zákona počíta s registráciou neziskových právnických osôb a médií, ktorých viac ako 20 percent príjmov pochádza zo zahraničia. Podľa dokumentu musia byť všetky organizácie, ktoré sledujú „záujmy zahraničných síl“, registrované v štátnom registri. Pri registrácii bude potrebné premietnuť prijaté príjmy, ako aj vyplniť vyhlásenie. Odmietnutie registrácie alebo vyplnenie vyhlásenia bude potrestané pokutou 25-tisíc lari (asi 9,5-tisíc dolárov).

Parlamentné procedúry okolo projektu sprevádzali protestné zhromaždenia. Polícia tieto protesty opakovane rozohnala a aktivistov zadržala.

Odporcovia tohto projektu ho nazývajú obdobou ruského zákona, pretože do legislatívy bol zavedený pojem „zahraničný agent“. Zákon o registrácii zahraničných agentov však v Spojených štátoch platí už mnoho rokov. Podľa odporcov novinky je zásadný rozdiel medzi americkou a gruzínskou verziou v tom, že účelom zákona Spojených štátov amerických je kontrolovať činnosť ich nepriateľov, zatiaľ čo gruzínska verzia je vraj namierená proti priateľom krajiny.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d