„Prestaňme financovať vojnu, ktorú nemožno vyhrať, a posielať peniaze skorumpovanej ukrajinskej vojnovej mafii a sústreďme svoje úsilie na dosiahnutie mieru. Je čas vrátiť sa z bruselskej slepej uličky,“ reagoval maďarský premiér Viktor Orbán
EÚ by pre korupciu mala zastaviť všetky platby Kyjevu, povedal medzitým maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. Označil za šialené, že eurokomisia žiada členské štáty o ďalšiu finančnú podporu pre Ukrajinu, zatiaľ čo tam funguje vojnová mafia. Ukrajinský parlament v stredu odvolal ministerku energetiky Svitlanu Hrynčukovú a ministra spravodlivosti Hermana Haluščenka. Ide o dôsledok korupčného škandálu v ukrajinskej energetike.
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vo štvrtok na Facebooku reagoval na list predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, v ktorej EK žiada od členských štátov Európskej únie viac financií na podporu Ukrajiny. Premiér v príspevku odmietol všetky tri návrhy foriem financovania Ukrajiny.
Von der Leyenová požiadala členské štáty EÚ o 135 miliárd eur a navrhla tri spôsoby financovania. Orbán označil všetky tri možnosti za absurdné a poznamenal, že zámerom Maďarska je zamerať sa na dosiahnutie mieru. K spomínanej sume premiér poznamenal, že je „cenou za pokračovanie vojny“.
„Prvým návrhom formy financovania je, aby sa členské štáty zložili dobrovoľne z vlastných rozpočtov. Akoby nemali nič lepšie na práci. Druhou možnosťou je známy bruselský kúzelnícky trik – čerpanie spoločného úveru. Dnes na vojnu nie sú peniaze, takže za ňu zaplatia naše vnúčatá. Je to absurdné,“ píše v príspevku maďarský premiér.
Tretí návrh, ktorý označil Orbán za „pohodlné riešenie“, by sa týkal zmrazených aktív. Podľa maďarského premiéra sú dôsledky tejto možnosti nepredvídateľné a Úniu by čakalo množstvo súdnych sporov a kolaps eura.
„Voľme teda zdravý rozum. Prestaňme financovať vojnu, ktorú nemožno vyhrať, a posielať peniaze skorumpovanej ukrajinskej vojnovej mafii a sústreďme svoje úsilie na dosiahnutie mieru. Je čas vrátiť sa z bruselskej slepej uličky,“ uzavrel Orbán.
EÚ by pre korupciu mala zastaviť všetky platby Kyjevuu, povedal maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó pred rokovaním s kolegami z ďalších štátov EÚ. Označil za šialené, že von der Leyenovej eurokomisia žiada členské štáty o ďalšiu finančnú podporu pre Ukrajinu, zatiaľ čo tam funguje vojnová mafia.
„Keby bolo vedenie v Bruseli normálne, okamžite by zastavilo platby. Musíme vedieť, na čo sa peniaze európskych daňových poplatníkov na Ukrajine míňali,“ vyhlásil Szijjártó.
„V celosvetových médiách sa šíria správy o fungovaní tohto skorumpovaného systému, vojnovej mafie. A to je najmiernejší výraz, ktorý teraz použijem,“ dodal maďarský minister.
„Vojna trvá už takmer štyri roky a Rusko okupuje čoraz viac ukrajinských území. Navyše, sankcie nedostali ruskú ekonomiku na kolená,“ uviedol.
Maďarsko podľa neho podporí mierové iniciatívy Donalda Trumpa.
Szijjártó sa dnes v Bruseli stretáva s kolegami z ďalších krajín EÚ. Jednou z tém rokovania je ďalšia finančná podpora Ukrajine. Vyhliadky pre Ukrajinu v tejto chvíli nie sú podľa neho pozitívne.
Ukrajinský parlament v stredu odvolal ministerku energetiky Svitlanu Hrynčukovú a ministra spravodlivosti Hermana Haluščenka. Ide o dôsledok korupčného škandálu v ukrajinskej energetike.
NABU minulý týždeň uviedol, že ukrajinské úrady obvinili sedem ľudí v súvislosti s korupciou v energetickom sektore. Skupina podľa vyšetrovateľov na úplatkoch získala sto miliónov dolárov. Centrom škandálu je spoločnosť Enerhoatom, prevádzkovateľ ukrajinských jadrových elektrární. Dvaja podozriví vrátane Timura Mindiča, niekdajšieho blízkeho spolupracovníka prezidenta Volodymyra Zelenského, utiekli do zahraničia. Médiá špekulujú, či škandál donúti prezidenta hodiť cez palubu aj šéfa prezidentskej kancelárie Andrija Jermaka.
Predsedníčka EK v pléne Európskeho parlamentu (EP) 13. novembra v Bruseli vyhlásila, že je nevyhnutné dostať ruského prezidenta Vladimira Putina k rokovaciemu stolu a ukončiť vojnu na Ukrajine. Zdôraznila, že Komisia pracuje na možnostiach, ako pokryť finančné potreby Kyjeva na nasledujúce dva roky, k čomu sa na októbrovom summite EÚ prihlásili aj lídri členských štátov. Ako najefektívnejšie riešenie opäť označila takzvanú reparačnú pôžičku financovanú zo zmrazených ruských aktív.
Šéfka Euroclear je pripravená žalovať štáty EÚ aj eurokomisiu na súde, ak sa rozhodnú zahabať ruský majetok kvôli financovaniu Ukrajiny. Konfiškácia ruských aktív je podľa Valérie Urbainovej v rozpore s medzinárodným právom.
Zdroj: interez.sk / echo24.cz / hnonline.sk / InfoVojna
Jeffrey Sachs: Ruské problémy boli ignorované s tichým súhlasom Nemecka
Naď a jeho vypínanie webov: Čím hlbšia orba, tým plytšie argumenty
Je 177 932 Ukrajincov na Slovensku málo? Minister Eštok žiada eurokomisiu o výnimku z migračného paktu
Projekt za 2,6 miliardy eur! Vláda schválila opravu stovky mostov cez PPP
Živnostníkom po Novom roku klesnú náklady. Nepopulárna transakčná daň pre nich končí!
Rokovania o mieri budú pokračovať v USA. Delegácie Washingtonu a Moskvy sa stretnú v Miami
Moskva pritvrdzuje rétoriku. Putin nazval európskych lídrov „malými prasiatkami“
Sedem krajín EÚ sa teraz stavia proti vyvlastneniu ruského majetku
Ústavný súd dočasne stopol zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov
Rodový Ústoj
VIDEO: Nový český minister zahraničia Petr Macinka prišiel do Bratislavy napraviť vzťahy, ktoré poškodila Fialova vláda.
VIDEO: Spojené štáty varujú Európu, aby nesiahala na zmrazené ruské aktíva, pretože by došlo k sabotáži Trumpovho mierového plánu pre Ukrajinu, vyhlásil poľský premiér Donald Tusk.
VIDEO: Český premiér Andrej Babiš podporuje ďalšiu finančnú pomoc pre Ukrajinu.
VIDEO: „Povojnový svetový poriadok sa mení k nepoznaniu. Neexistuje dôležitejší čin, než podpora obrany Ukrajiny, preto musíme prijať rozhodnutie o financovaní Ukrajiny.
Europoslanci schválili plán na ukončenie dovozu ruského plynu najneskôr do jesene 2027. Pozrite sa a dobre si zapamätajte ako hlasovali slovenskí europoslanci
Otázka zmrazených ruských aktív nebude na programe summitu EÚ.
VIDEO: „Rusko dosiahne svoje ciele na Ukrajine vojenskými prostriedkami ak mierové rokovania stroskotajú,“ oznámil ruský prezident Vladimir Putin a európskych vojnových štváčov označil za malé prasiatka, ktoré chcú profitovať z kolapsu Ruska
Už to nie je také ľahké: Švédske námorníctvo varuje, že tankery ruskej “tieňovej flotily” strážia vojaci
Analytik varuje: Provokácii sa už nedá vyhnúť, kľudne aj v Kyjeve odpália jadrovú bombu, len aby obvinili Rusko
MBridge – medzinárodný digitálny most so zlatými piliermi
zo sekcie
Ukrajine chýbajú peniaze na vojnu s Ruskom. Von der Leyenová preto požiadala členské štáty EÚ, aby skorumpovanému Zelenského režimu naliali ďalších 135 miliárd eur a navrhla tri spôsoby financovania.
Ukrajine chýbajú peniaze na vojnu s Ruskom. Von der Leyenová preto požiadala členské štáty EÚ, aby skorumpovanému Zelenského režimu naliali ďalších 135 miliárd eur a navrhla tri spôsoby financovania.
Ukrajine chýbajú peniaze na vojnu s Ruskom. Von der Leyenová preto požiadala členské štáty EÚ, aby skorumpovanému Zelenského režimu naliali ďalších 135 miliárd eur a navrhla tri spôsoby financovania.