Predbežnú dohodu o návrhu dosiahli vyjednávači Rady EÚ a europarlamentu ešte začiatkom decembra.
Európsky parlament v stredu schválil plán EÚ na postupné ukončenie dovozu potrubného a skvapalneného ruského plynu najneskôr do jesene 2027. Odsúhlasiť ho oficiálne ešte musia ministri členských krajín EÚ, čo sa očakáva začiatkom budúceho roka. Plán by mal následne nadobudnúť účinnosť. Informovala o tom agentúra Reuters.
Návrh nariadenia EÚ počíta s právne záväzným a postupným zákazom dovozu skvapalneného zemného plynu (LNG) a plynu prostredníctvom plynovodov z Ruska do Európy, pričom úplný zákaz má začať platiť od konca budúceho roka pre LNG a pre potrubný plyn 30. septembra 2027, najneskôr však 1. novembra 2027.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Za ukončenie dovozu ruského plyu hlasovali títo europoslanci zo Slovenska:
Miriam Lexman (KDH), Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS), Martin Hojsík (PS), Ľubica Karvašová (PS), Ľudovít Ódor (PS), Michal Wiezik (PS) a Lucia Yar (PS)
Proti plánu ukončiť dovoz ruského plynu hlasovali títo europoslanci zo Slovenska:
Branislav Ondruš (Hlas), Milan Mazure (Republika), Milan Uhrík (Republika), Monika Beňová (Smer-SSD), Ľuboš Blaha (Smer-SSD), Judita Laššáková (Smer-SSD), Erik Kaliňák (Smer-SSD) a Katarína Roth Neveďalová (Smer-SSD).
Predbežnú dohodu o návrhu dosiahli vyjednávači Rady EÚ a europarlamentu ešte začiatkom decembra. Nemenovaní predstavitelia citovaní Reuters očakávajú, že členské krajiny podporia návrh bez zmien.
„Je to historický moment: EÚ robí obrovský krok smerom k novej ére bez ruského plynu a ropy. Rusko už nikdy nebude môcť používať vývoz fosílnych palív ako zbraň proti Európe,“ uviedol fínsky europoslanec Ville Niinistö ako hlavný vyjednávač EP v tejto oblasti.
Nové nariadenie podľa vyhlásenia europarlamentu po nadobudnutí účinnosti zavedie sankcie, ktoré majú štáty uplatňovať voči prevádzkovateľom, čo zákaz porušia.
„Aby sa odstránili medzery a zmiernilo riziko obchádzania pravidiel, prevádzkovatelia budú musieť colným orgánom pred dovozom alebo skladovaním plynu poskytnúť prísnejšie a podrobnejšie dôkazy o krajine pôvodu plynu,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Pri vyjednávaní europoslanci dosiahli okrem iného aj to, že Európska komisia sa zaviazala vypracovať legislatívny návrh zákazu dovozu ruskej ropy. Návrh má byť predložený začiatkom budúceho roka, aby zákaz nadobudol účinnosť najneskôr do konca roka 2027.
Európska únia k týmto opatreniam pristúpila v reakcii na „systémové zneužívanie dodávok energie Ruskom, čo je vzorec dokumentovaný takmer dve desaťročia a eskalujúci s rozsiahlou inváziou na Ukrajinu v roku 2022“, dodáva vyhlásenie.
Slovenskej republike sa podľa predošlého vyjadrenia ministerky hospodárstva Denisy Sakovej podarilo presadiť, aby návrh nariadenia obsahoval možnosť využívať dlhodobý kontrakt na dodávku ruského plynu na ďalšie dva roky a aby, naopak, nezahŕňal zákaz dovozu ruskej ropy. Avizovala, že v súlade s požiadavkou SR predloží národný diverzifikačný plán do marca 2026.
Vláda SR podľa Sakovej od začiatku považuje návrh za ideologický a rizikový pre bezpečnosť dodávok. Slovensko je podľa nej závislé od prepravných trás a ruský plyn tvorí ešte 33 percent celkových dodávok.
Vyjadrenie europoslancov za stranu Smer-SSD po hlasovaní členov Európskeho parlamentu:
Zdroj: topky.sk / europarl.europa.eu / InfoVojna
Pandemické tajomstvo sa otriasa! Európska komisia pochybila
Trump šokuje svet: USA chcú prevziať kontrolu nad iránskou ropou
Premiér Robert Fico a minister Jozef Ráž pri veľkej zmene: Tatravagónka spúšťa megaprojekt za 13 miliónov
Přípravy na třetí světovou válku dorazily až do OSN – Dmitry Bavyrin
Nadbytočnosť summitu G7 v roku 2026 v Eviane vo Francúzsku
Reuters: Situácia je kritická — ruské útoky na Odesu hrozia kolapsom dopravy na Ukrajine
Irán uzavrel Hormuzský prieliv! Svet sa obáva katastrofy
Panika v Európe: Zbrane z Ukrajiny vo veľkom končia na miestnom čiernom trhu
Bill Gates vypovedal pred Kongresom: „Nikomu som neublížil.“ O kontaktoch s Epsteinom hovorí ako o chybe
Hotel v Čugujove, ktorý slúžil ako základňa pre ukrajinské ozbrojené sily, bol zničený
Skutečná ekonomická krize a vysoké ceny energií v EU. Bruselu nestačí co způsobil, ve jménu klimatické agendy chce zvýšit daně na zemní plyn
Reuters: Ukrajinské drony narúšajú turistickú sezónu v Lotyšsku
Diplomati z „rajskej záhrady“ búchajú na dvere ruského ministerstva zahraničných vecí
P. C. Roberts: Vymazávání bělošské identity nabírá na rychlosti
Progresívcami sa už urážať nenecháme! Rada pre mediálne služby už koná, srší spokojnosťou Uhrík
IRGC reagovala na americké útoky: Na letecké základne dopadli rakety
Británia tajne pridelila finančné prostriedky! Ukrajina pripravuje letnú ofenzívu „za každú cenu“
USA si našli novú Ukrajinu a Čína začala svoju špeciálnu operáciu
Sever ako priestor pre spoluprácu
„Ak sa to stane, nebude sa vám to páčiť“: Britský novinár varuje pred obmedzovaním Ruska v Pobaltí
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Europoslanci schválili plán na ukončenie dovozu ruského plynu najneskôr do jesene 2027. Pozrite sa a dobre si zapamätajte ako hlasovali slovenskí europoslanci
Europoslanci schválili plán na ukončenie dovozu ruského plynu najneskôr do jesene 2027. Pozrite sa a dobre si zapamätajte ako hlasovali slovenskí europoslanci
Europoslanci schválili plán na ukončenie dovozu ruského plynu najneskôr do jesene 2027. Pozrite sa a dobre si zapamätajte ako hlasovali slovenskí europoslanci