Slovanské Noviny

5. októbra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ideologické šialenstvo, ktoré postihlo nielen ruštinu na Ukrajine (stačí sa pozrieť aké názvy tvrdošijne používajú naše červené denníčky, napríklad Kyiv, hoci Londýn pre nich nelogicky už nemusí byť London), sa aspoň na Ukrajine končí. „Našim“ to buď nedôjde, alebo zas, ako vždy, dôjde, ale neskoro.

Rozumní Ukrajinci totiž už zas používajú ako dorozumievací jazyk ruštinu a odmietajú slepé ideologické šialenstvo aj v tejto oblasti. Informuje web eadaily.com.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ukrajina sa vracia k ruskému jazyku – ideologická tvrdohlavosť nie je medzi uvažujúcimi už ani na Ukrajine v móde.

Odborníci zaznamenávajú na Ukrajine návrat k ruskému jazyku

Alexander Šatilov, dekan ruského Federálneho výboru sociálnych vied a matematiky konštatoval, že na Ukrajine v súčasnosti prebieha proces opačný k ukrajinizácii jazykovej sféry, ktorá sa tam začala po prevrate v roku 2014.

„Mnohí sa od roku 2014 a najmä od roku 2022 pokúšajú „vyprať ruský jazyk“, aby ukázali svojho vlasteneckého ducha. Postupne však toto vlastenecké šialenstvo v ukrajinskej spoločnosti pominie, vystrieda ho sklamanie a bolesť zo straty z konfrontácie s Ruskom. Preto byť teraz takým stopercentným ukrajinským vlastencom, najmä na bohémskom stretnutí, ako sa hovorí, nie je comme il faut (už sa to nepatrí – pozn. red. HD.). To sa považuje za prejav ideologickej tvrdohlavosti. Preto dochádza k prechodu z jazyka späť do ruského jazyka,“vysvetľuje Šatilov.

Vzdelanci uprednostňujú ruštinu

Politológ Alexander Šatilov pripomenul, že vzdelaná časť ukrajinskej spoločnosti vždy hovorila po rusky doma aj v práci. Ukrajinský jazyk je navyše heterogénny – napríklad na juhovýchode sa výrazne líši od jazyka strednej Ukrajiny, a to má zase len málo spoločného s jazykom západnej Ukrajiny.

„Pre mnohých preto zostáva ruský jazyk jazykom medzietnickej a medziregionálnej komunikácie. Výsledkom je návrat k ruskému jazyku ako k zrozumiteľnejšiemu a pohodlnejšiemu nástroju komunikácie,“  – poznamenal Šatilov.

Čo sa týka ukrajinských blogerov, pre nich ide aj o zarábanie peňazí, pretože prechod na ruský jazyk je jedinou možnosťou, ako si udržať a rozšíriť publikum, dodal politológ.

Prirodzený proces

Filológ Sergej Kuznecov označil návrat ukrajinských influencerov k ruskému jazyku za prirodzený proces, keďže ruský jazyk je oveľa rozšírenejší.

„Ruština je medzinárodný jazyk, pozná ho každý – od obyvateľov bývalých krajín SNŠ až po tých, ktorí cestovali do iných krajín sveta. Je jasné, že ruský jazyk je dostupný viacerým ľuďom. Pozná ho približne 250 miliónov ľudí a ukrajinský jazyk prinajlepšom 40 miliónov. Nepoznajú ho ani všetci obyvatelia Ukrajiny. Toto určuje všetko,“ – vysvetlil Kuznecov.

Na podporu toho uviedol názorný príklad: keď nedávno novinári z krajín SNŠ prišli za šéfom kyjevského režimu na rozhovor, hovoril s nimi po rusky, nie po ukrajinsky.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.