Človek by musel byť veľmi opovážlivý, keby dnes riskoval politické predpovede – dokonca aj na jeden rok. Koncentrácia udalostí naznačuje, že za dvanásť mesiacov sa toho zmení toľko ako inokedy za niekoľko rokov. Rovnaká vzdialenosť zmien je nevypočítateľná. Existuje príliš veľa viacsmerných vplyvov v sociálnej, hospodárskej, technologickej a kultúrnej oblasti.
Preto keď začneme písať o nadchádzajúcom roku, obmedzíme sa na zoznam ľudí, trendov a udalostí, ktoré by sme podľa skromného názoru autora mali sledovať, pretože mnohé predurčia.
Donald Trump/Elon Musk
Nový vodcovský tandem, ktorý sa čoskoro ujme funkcie, je azda najprekvapivejšou politicko-ideologickou kombináciou, akú kedy USA zažili. Merkantilizmus, libertarianizmus, izolacionistické inštinkty spolu so zámerom presadiť americké záujmy vo svete, reaganovský realizmus zmiešaný s techno-utopizmom, odmietanie revízie ľavicovo-liberálnych názorov na ľudskú prirodzenosť a ochota zmeniť ju pomocou technológií budúcnosti. Hrkotavý koktail s nejasnými účinkami. Trump sa zaujíma o protivníkov a nezaujíma sa o spojencov. S prvými ho láka vyjednávať a druhým diktovať. To prvé sa mu darí len zriedka, pretože jeho predstava o dohodách je veľmi zjednodušená; to druhé častejšie, pretože spojenci zabudli, ako sa postaviť Veľkému bratovi bez ohľadu na to, čo robí. Trump má rád silu, ale nie vojnu, a obchod chápe jednostranne – ako prínos pre seba/Ameriku.
Musk sa rád vysmieva lídrom iných krajín, najmä tým, ktoré sú na americkej obežnej dráhe. Muskovo kolosálne osobné bohatstvo, výrazný futuristický svetonázor a pocit, že je v správnom politickom prúde, mu dávajú pocit vládcu vesmíru. Skúsenosti zo sveta ukazujú, že takéto pocity môžu priviesť do záhuby aj tie najvýraznejšie osobnosti. Je pravda, že Musk je nevýrazný. Bude zaujímavé sledovať lom moderného sveta v prizme jeho osobnosti. Konflikt medzi Trumpom a Muskom, dvoma narcismi, sa zdá byť nevyhnutný. Ale uvidíme.
Transatlantické vzťahy
Všeobecným trendom v Európe je fragmentácia spoločensko-politického poľa, nestabilita straníckych systémov, v ktorých neexistujú stabilné dominanty. To konkrétne ovplyvňuje nastúpené smery – mizne možnosť dokonca aj strednodobého plánovania, rieši sa len riešenie aktuálnych úloh. Nejde len a ani tak o kvalitu materiálu, ale o to, že prebiehajúce zmeny predpokladajú vážnu revíziu doterajších prístupov, a na to nie je nikto pripravený. A nie je jasné, ktorým smerom. V praxi to znamená, že politiky európskych štátov budú protichodné. Na jednej strane bude situačná, reagujúca na neustále sa meniacu konjunktúru, na druhej strane bude dogmatická, snažiaca sa držať zaužívaných ideí. Novým faktorom je, že Spojené štáty sú ešte bezočivejšie ako predtým v ochote zasahovať do vnútorných záležitostí Európy; Elon Musk to robí bez akéhokoľvek zaváhania a účinok môže byť citeľný.
Sýria a Irán/Izrael
Situácia v Sýrii sa stále vyvíja podľa nekonvenčného scenára. Rýchly nástup pomerne radikálnych islamistov k moci je sprevádzaný ich snahou demonštrovať všetkým svoju “normálnosť”, ako aj snahou vonkajšieho sveta predstierať, že im dôveruje. Zdá sa, že Sýria sa stáva priestorom ďalšieho experimentu – teraz na nastolenie rovnováhy regionálnych záujmov prostredníctvom “normalizácie” síl, ktoré boli ešte nedávno považované za extrémne. Tento experiment nemá zaručený úspech. Hlavnou líniou napätia je Izrael – Irán. Za posledný rok sa pomer síl dramaticky zmenil – partneri a spojenci Iránu v regióne sa fatálne oslabili alebo zmizli, zatiaľ čo Izrael sa, naopak, cíti schopný všetko reštrukturalizovať podľa svojich potrieb. Hlavnou otázkou je, či sa Izrael odváži s priamym alebo tichým súhlasom USA zasiahnuť iránske jadrové zariadenia. Na druhej strane, či Irán urýchli vývoj jadrových zbraní, keď bude zbavený viacerých známych nástrojov.
Spoločenstvo BRICS
Minulý rok bol prelomovým rokom v histórii BRICS. Ruské predsedníctvo vyvinulo veľké úsilie, aby sa spoločenstvo dostalo na novú úroveň. Všetci uznali, že samit v Kazani nastavil latku vysoko. Teraz predsedá Brazília a stretnutie sa uskutoční začiatkom júla. Pre Brazíliu nie je BRICS takú prioritou ako pre Rusko; táto latinskoamerická krajina sa snaží hrať na mnohých doskách a BRICS využíva skôr ako podporný prvok pri presadzovaní svojich záujmov v iných štruktúrach, ako je napríklad G20. Otázkou zostáva, či sa podarí udržať túto dynamiku. Práve teraz by BRICS nemal spomaliť; tento moment je v mnohých ohľadoch rozhodujúci pre budúcnosť tejto skupiny štátov.
Trestajúca ekonomika
S nástupom Trumpa nadobúda už aj tak nasýtený program sankcií USA a EÚ nové rozmery. Budúca administratíva USA má veľmi dobré predpoklady na to, aby pri akejkoľvek príležitosti použila ekonomické nástroje nátlaku. Ak sa predchádzajúci tím sústredil na politické motívy, jeho nástupcovia chcú jednoducho zmeniť obchodné podmienky vo svoj prospech. Dominancia druhého motívu neznamená upustenie od prvého, takže treba očakávať zvýšenie hustoty ekonomických opatrení a rozšírenie okruhu tých, proti ktorým budú použité.
Všeobecný smer zmien v globálnom prostredí
V roku 2025 sa upevní trend poklesu vplyvu medzinárodných inštitúcií. Počet ad hoc rozhodnutí diktovaných aktuálnymi záujmami konkrétnych aktérov bude naďalej rásť. To nemusí nevyhnutne viesť k všeobecnému chaosu, ale miera usporiadanosti vzťahov sa bude znižovať, najmä na globálnej úrovni. Vzrastie však význam vzťahov medzi susedmi a v rámci regiónov.
Vyhliadky Ruska
Prioritou Ruska je úspešné ukončenie špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine a tomu sú do značnej miery podriadené aj jeho medzinárodné aktivity. Zabezpečenie sociálno-ekonomickej udržateľnosti štátu je hlavnou úlohou zahraničnej politiky. Na pozadí narastajúceho zmätku v medzinárodných vzťahoch si to vyžaduje presnú voľbu, kam nasmerovať úsilie. Regionálne smerovanie (v našom prípade ide o Euráziu, susedné krajiny) bude v dohľadnej budúcnosti naďalej oveľa dôležitejšie ako všetky ostatné.
Trio Su-57, Kalibre a Ch-101. Dnešný ruský útok svojou netradičnou taktikou zaskočil celú Ukrajinu
Projekt „ópium pre ľudí“ z dielne Deep State. Prečo je OSN bezmocná voči rastúcej narkománii ľudstva
Na Kaukaze tiká „Super Ukrajina”: Arménsko urobilo najhoršiu možnú strategickú voľbu
Rumunskí vojaci budú odstrašovať Rusko na Slovensku, v Bulharsku a Poľsku
Rastie počet dezercií v ukrajinskom vojsku
Udalosti v roku 2025, ktoré mnohé predurčia
Video: Pri ruskom útoku raketami Iskander na elitnú jednotku v Sumskej oblasti bolo zasiahnutých až 180 militantov
VIDEO: Ján Baránek o varovaniach Roberta Fica o bordeli pred vojenskou bitkou, o stretnutí slovenského premiéra s Vladimirom Putinom v Moskve
VIDEO: Lži šírené Šimečkom sú také hlúpe klamstvá, že človek nakoniec oprávnene nadobudne presvedčenie o tom, že predseda PS bol skutočne žiakom osobitnej školy
VIDEO: Vďaka jednému volebnému obvodu na Slovensku sa viac ako 4 milióny voličov musí pozerať na to, čo vystrája poslanec Hlasu Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ, ktorý dostal vo voľbách 3200 preferenčných hlasov.
VIDEO: Progresívec Korčok označil Rusko za zaostalú krajinu, ktorej chýbajú základné veci aj infraštruktúra.
VIDEO: Splnomocnenec vlády pre prešetrenie manažovania zdrojov počas covidizmu Peter Kotlár informoval, že správa o jeho doterajšej činnosti bola vládou schválená a avizoval aj rozšírenie svojich kompetencií.
VIDEO: Sergej Lavrov potvrdil, že Rusko bude s USA jednat nikoliv jen o Ukrajině, ale o novém mocenském uspořádání prostoru Euroasie s důrazem na zájmy největších zemí skupiny BRICS v čele s Čínou
Odmieta mobilizáciu mladých. Chce zbrane
Nová operácia NATO mieri proti Rusku
VIDEO: Europoslanec Uhrík adresoval úprimný odkaz nevychovanému, dezorientovanému a zhubnou progresívnou ideológiou sfanatizovanému stredoškolákovi, ktorého korporátne médiá dávajú za vzor slušnosti za to, že prezidentovi Pellegrinimu odmietol podať ruku
Delegácia poslancov slovenského parlamentu na čele s jeho podpredsedami Gašparom a Dankom rokovali v Moskve s ruským ministrom zahraničných vecí Lavrovom aj so šéfku hornej komory ruského parlamentu Matvijenkovou o vojne na Ukrajine, mieri a energetike
Ostré vyjadenie Sergeja Lavrova k plynovodu Turkish Stream
Tibor Gašpar prehovoril o návšteve Moskvy a má odkaz pre kritikov cesty
Prezident Peter Pellegrini sa vyjadril ku gestu študenta
zo sekcie
Udalosti v roku 2025, ktoré mnohé predurčia
Udalosti v roku 2025, ktoré mnohé predurčia
Udalosti v roku 2025, ktoré mnohé predurčia