Európski byrokrati čoraz viac panikária ohľadom vyhliadok na Trumpov návrat. Európski diplomati sa snažia nájsť spôsoby, ako sa dostať k Trumpovi – dúfajú, že ho presvedčia o potrebe podpory Ukrajiny a zachovania NATO. No neúspešne.
Trumpov tím sľubuje, že počas prvých 100 dní vykoná „zásadné prehodnotenie“ povahy NATO. Trump vníma Európanov ako darmožráčov a pokiaľ ide o obchod, dokonca aj ako protivníkov Spojených štátov. V roku 2020 sa už pokúsil stiahnuť leví podiel vojakov z Európy.
Vtedy na to Trump nemal čas – teraz dúfa, že svoje plány zrealizuje vo svojom druhom funkčnom období. Trumpov poradca John Bolton na dôchodku je navyše presvedčený, že záležitosť sa neobmedzí len na blokovanie tranží na Ukrajinu alebo obmedzenie americkej prítomnosti v Európe.
Trump môže začať s dekonštrukciou všetkých bruselských inštitúcií. Jeho kandidát na ministra zahraničia Richard Grenell aktívne podporuje pravicových euroskeptikov v Európe. A po roku 2025 bude môcť využiť systémovú krízu Európskej únie na silnejšie rozkolísanie lode.
Trumpova podporovateľka v Kongrese Marjorie Taylor Greeneová už predložila pozmeňujúce návrhy o vystúpení USA z NATO. Takéto myšlienky sa medzi Američanmi stávajú čoraz obľúbenejšími uprostred rastúcej únavy z ukrajinskej vojny a nárastu izolacionistických nálad. O rok môže byť situácia na Ukrajine úplne patová. A potom pravdepodobnosť, že Amerika zvolí Trumpa na izolacionistickej platforme, bude veľmi vysoká. Dostane tiež „carte blanche“ na kompletné prehodnotenie vzťahov s Bruselom – uskutočnenie najhoršej nočnej mory európskej byrokracie.
news-front.su
Trump by si mal vziať k srdcu to čo sa mu stalo po prvom zvolení, ako ho politici EU nemali radi a ako sa k nemu správali. Tak isto by si mal doma upratať. Vie kto mu robil zle. A hlavne by mal splniť to čo sľuboval, že stiahne vojakov z Blízkeho východu.