Kým sa Washington nerozhodol konfrontovať Moskvu s existenčnou vojenskou hrozbou na Ukrajine, obmedzil použitie americkej vojenskej sily na konflikty, ktoré si Američania mohli dovoliť prehrať, vojny so slabými protivníkmi v rozvojovom svete od Saigonu po Bagdad, ktoré nepredstavovali existenčnú hrozbu. americkým silám alebo americkému územiu. Tento čas – zástupná vojna s Ruskom – je iný.
Na rozdiel od skorých Beltwayových nádejí a očakávaní sa Rusko ani vnútorne nezrútilo, ani nekapitulovalo pred kolektívnymi požiadavkami Západu na zmenu režimu v Moskve.
Washington podcenil spoločenskú súdržnosť Ruska, jeho latentný vojenský potenciál a jeho relatívnu imunitu voči západným ekonomickým sankciám.
Výsledkom je, že zástupná vojna Washingtonu proti Rusku zlyháva. Americký minister obrany Lloyd Austin sa k situácii na Ukrajine vyjadril nezvyčajne úprimne , keď spojencom v Nemecku na leteckej základni Ramstein 20. januára povedal: „Máme tu príležitosť, odteraz až do jari,“ a priznal: „To nie je dlho.“
Alexej Arestovič , nedávno prepustený poradca prezidenta Zelenského a neoficiálny „Spinmeister“, bol priamejší. Vyjadril svoje vlastné pochybnosti o tom, že Ukrajina môže vyhrať vojnu s Ruskom a teraz si kladie otázku, či Ukrajina vojnu vôbec prežije.
Ukrajinské straty – najmenej 150 000 mŕtvych vrátane 35 000 nezvestných v boji a predpokladaných mŕtvych – fatálne oslabili ukrajinské sily, čo malo za následok krehkú ukrajinskú obrannú pozíciu , ktorá sa pravdepodobne v najbližších týždňoch rozbije pod drvivou váhou útočiacich ruských síl.
Ukrajinské materiálne straty sú rovnako závažné . Patria sem tisíce tankov a obrnených bojových vozidiel pechoty, delostrelecké systémy, platformy protivzdušnej obrany a zbrane všetkých kalibrov.
Tieto súčty zahŕňajú ekvivalent siedmich rokov výroby rakiet Javelin . V prostredí, kde ruské delostrelecké systémy dokážu vystreliť takmer 60 000 nábojov všetkých typov – granátov, rakiet, bezpilotných lietadiel a munície s tvrdým plášťom – sú ukrajinské sily v ťažkostiach odpovedať na tieto ruské salvy 6000 nábojmi denne.
Nová platforma a balíčky munície pre Ukrajinu môžu obohatiť washingtonskú komunitu, ale nemôžu zmeniť tieto podmienky.
Ako sa dalo očakávať, frustrácia Washingtonu z toho, že kolektívny Západ nedokázal zastaviť vlnu ukrajinskej porážky, narastá. V skutočnosti frustrácia rýchlo ustupuje zúfalstvu.
Michael Rubin, bývalý Bushom dosadený a zanietený zástanca permanentných amerických konfliktov na Blízkom východe a v Afganistane, si vybil svoju frustráciu v článku z roku 1945 , v ktorom tvrdil, že „ak svet dovolí Rusku zostať unitárnym štátom a ak dovolí putinizmu prežiť Putinovi, Ukrajine by malo byť umožnené zachovať si vlastné jadrové odstrašenie, či už vstúpi do NATO alebo nie.
Na prvý pohľad je tento návrh neuvážený, ale vyhlásenie presne odráža úzkosť vo washingtonských kruhoch, že ukrajinská porážka je nevyhnutná.
Členovia NATO neboli nikdy silne zjednotení za krížovou výpravou Washingtonu s cieľom fatálne oslabiť Rusko.
Nechcú totálnu vojnu s Ruskom
Vlády Maďarska a Chorvátska jednoducho uznávajú odpor širšej európskej verejnosti voči vojne s Ruskom a nedostatok podpory pre túžbu Washingtonu odložiť predvídateľnú porážku Ukrajiny.
Hoci Berlín sympatizoval s ukrajinským ľudom, nepodporoval totálnu vojnu s Ruskom v mene Ukrajiny. Teraz sú aj Nemci znepokojení katastrofálnym stavom nemeckých ozbrojených síl.
Bývalý generál nemeckého letectva vo výslužbe (ekvivalent štyroch hviezdičiek) Harald Kujat , bývalý predseda Vojenského výboru NATO, ostro kritizoval Berlín za to, že dovolil Washingtonu priviesť Nemecko do konfliktu s Ruskom, pričom poznamenal, že niekoľko desaťročí nemeckých politických vodcov aktívne odzbrojilo Nemecko, a tým ho pripravilo o Berlín autority alebo dôveryhodnosti v Európe. Hoci ho nemecká vláda a médiá aktívne potláčajú, jeho komentáre silne rezonujú u nemeckých voličov.
Bezprostredným faktom je, že Washington vo svojom úsilí zabezpečiť víťazstvo v zástupnej vojne s Ruskom ignoruje historickú realitu. Od 13. storočia bola Ukrajina regiónom, v ktorom dominovali väčšie a mocnejšie národné mocnosti, či už litovská, poľská, švédska, rakúska alebo ruská.
Po prvej svetovej vojne vznikli neúspešné poľské návrhy na nezávislý ukrajinský štát, aby oslabili boľševické Rusko . Dnes Rusko nie je komunistické a ani Moskva neusiluje o zničenie poľského štátu , ako to urobili Trockij, Lenin, Stalin a ich nasledovníci v roku 1920.
Kam teda smeruje Washington so svojou zástupnou vojnou proti Rusku? Otázka si zaslúži odpoveď.
V nedeľu 7. decembra 1941 bol americký veľvyslanec Averell Harriman s premiérom Sirom Winstonom Churchillom na večeri v Churchillovom dome, keď BBC odvysielala správu, že Japonci zaútočili na americkú námornú základňu v Pearl Harbor. Harriman bol viditeľne šokovaný . Jednoducho zopakoval slová: „Japonci prepadli Pearl Harbor.“
Harriman nemusel byť prekvapený. Rooseveltova administratíva prakticky urobila všetko, čo bolo v jej silách, aby podnietila Tokio k útoku na americké sily v Tichomorí sériou nepriateľských politických rozhodnutí , ktoré vyvrcholili ropným embargom Washingtonu v lete 1941.
V druhej svetovej vojne mal Washington šťastie na načasovanie a spojencov. Tentoraz je to inak. Washington a jeho spojenci v NATO obhajujú plnohodnotnú vojnu proti Rusku , devastáciu a rozpad Ruskej federácie, ako aj zničenie miliónov životov v Rusku a na Ukrajine.
Washingtonské emócie vs. racionálne uvažovanie. Washington si už nemyslí a je tiež otvorene nepriateľský voči empirizmu a pravde .
Ani my, ani naši spojenci nie sme pripravení viesť totálnu vojnu s Ruskom, regionálne ani globálne.
Ide o to, že ak vypukne vojna medzi Ruskom a Spojenými štátmi, Američania by nemali byť prekvapení. Bidenova administratíva a jej obojstranní podporovatelia vo Washingtone robia všetko, čo je v ich silách, aby sa to stalo.
Douglas Macgregor
O autorovi: Douglas Macgregor , Col. (v. v.) je vedúcim pracovníkom The American Conservative, bývalým poradcom ministra obrany v Trumpovej administratíve, vyznamenaným bojovým veteránom a autorom piatich kníh.
Pôvodný zdroj tohto článku je The American Conservative
skspravy
VIDEO: Náborová kampaň do polície žne úspechy. Minister obstál aj vo fyzických testoch
Georgescu v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem: Vládu v Rumunsku ovládá globalistická mafie
To už nie je rusofóbna politika Západu, to je otvorený terorizmus
Západ opatrne priznáva že Putin a Whitkoff diskutujú o ruských “nových územiach”
To nie je hrozba, je to rozsudok. Medzikontinentálna balistická raketa RS-28 Sarmat
VIDEO: Šéf Pentagónu Pete Hegseth oznámil rušenie zmlúv amerického ministerstva obrany týkajúcich sa podpory LGBT ideológie, zelenej politiky, reakcie na Covid-19 a ďalších zbytočných aktivít. Rezort tým ušetrí minimálne 5 miliárd dolárov
Prečo príbehy menili na rozprávky
Lavrov: Slepá EU stále nevidí příčiny konfliktu na Ukrajině
MUDr. Peter Kotlár k tzv. „vakcínam“
„Nikoho to nezaujíma“: Ukrajinskí armádni velitelia zaobchádzajú so svojimi bojovníkmi „ako s dobytkom“
Napriek Zuckerbergovým sľubom Facebook „Fact Checkers“ pokračuje v cenzúre informácií o vakcínach COVID-19
Kyjev panikári: Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu utajene pricestoval do Moskvy
Počas týždňa ruské sily obsadili štyri osady, Kyjev stratil viac ako 10 tisíc vojakov
Odkaz mladej generácii o hrôzach vojny priamym účastníkom Vladimírom Strmeňom
Kľúčový tromf Ruska
Steve Witkoff: Uznanie štatútu nových ruských území je najrýchlejší spôsob ukončenia ukrajinského konfliktu
Le Penová sa odvoláva proti verdiktu o sprenevere
VIDEO: Srbský prezident Vučič poďakoval slovenskému premiérovi Ficovi aj maďarskému ministerskému predsedovi Orbánovi za bratskú podporu
Otočí ukrajinská armáda svoje bajonety na Kyjev?
VIDEO: „EÚ bola pôvodne mierový projekt, no dnes je z nej vojenský blok.
zo sekcie
Tentoraz je to inak: Ani my, ani naši spojenci nie sme pripravení viesť totálnu vojnu s Ruskom, regionálne ani globálne, tvrdí Macgregor
Tentoraz je to inak: Ani my, ani naši spojenci nie sme pripravení viesť totálnu vojnu s Ruskom, regionálne ani globálne, tvrdí Macgregor
Tentoraz je to inak: Ani my, ani naši spojenci nie sme pripravení viesť totálnu vojnu s Ruskom, regionálne ani globálne, tvrdí Macgregor