Slovanské Noviny

24. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Je vedecky potvrdené, že stromy majú viac inteligencie než by sme si kedy predstavovali. Dokážu cítiť bolesť a prejavujú emócie ako napríklad strach.

Majú radi spoločnosť iných stromov a uprednostňujú veci robiť pomaly.

oto je len niekoľko zistení Petra Wohllebena ohľadne stromov. Peter je nemecký výskumník, ktorý sa nielen rád obklopuje stromami, no celý svoj život zasvätil ich štúdiu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako uvádza:

„V skutočnosti medzi stromami existujú priateľstvá. Dokážu si vytvárať väzby ako dlhoročné ľudské páry, kedy sa jeden o druhého vzorne starajú. Stromy vedia cítiť.“

Spoločne so Suzannou Simardovou, ekologičkou na Univerzite v Britskej Kolumbii, publikoval Peter dokumentárny film s názvom Inteligentné stromy.

Ukážku k filmu si môžete pozrieť tu:

Intelligent Trees from Dorcon Film on Vimeo.

Zistenia vedcov z Dánska

Stromy radi stoja blízko pri sebe a hýčkajú sa. Majú radi spoločnosť. Cítia bolesť a prejavujú emócie.

A nielen to. Stromy majú dokonca niečo, čo sa podobá na tlkot srdca.

Dr. Andras Zlinszky z Aarhusovej univerzity v Dánsku použil laserovú skenovaciu techniku, aby odmeral presnú polohu konárov a listov 22 druhov stromov a krov.

Minulý rok publikoval svoje zistenia o nečakaných, no výrazných cykloch pohybov stromov. Vedci zistili, že niektoré stromy počas noci niekoľkokrát zvesujú a následne zdvíhajú svoje konáre v rámci cyklu distribúcie vody a sacharidov, čo je obdobné ľudskému tlkotu srdca.

Zaznamenali sme predtým neznáme periodické pohyby, a to až do dĺžky 1 cm v priebehu 2 až 6 hodinového cyklu,“ uvádza Zlinszky.

Pohyby sú zrejme spojené s tlakom vody v rastlinách, čo v podstate znamená, že stromy pumpujú vodu. Transport vody nie je iba jednoduchý stály tok, ako sme si to doteraz mysleli.

Počas noci niektoré stromy zvesia svoje konáre až o úctyhodných 10 cm a potom pri východe slnka ich znova zodvihnú. Tento proces je extrémne pomalý a jemný.

Doteraz sme sa domnievali, že to robia len niektoré druhy stromov. Teraz zisťujeme, že to je medzi stromami rozšírené oveľa viac,“ dodáva Zlinsky.

Najviac je to zreteľné u stromov druhu Magnolia (Magnolia gradiflora), ktorá prechádza cyklami prispôsobovania konárov, čo poukazuje na zmeny v tlaku vody a teda k jej pumpovaniu počas noci.

Záver

Určite ste už počuli o liečebnej technike takzvaného objímania stromov. Hovorí sa, že objatím stromu aspoň na pár minút dokáže z neho ľudské telo prijať liečivú energiu.

Ak neveríte, vyskúšajte to, nič za to nedáte! Sme si istí, že sa potom budete cítiť omnoho lepšie a zdravšie.

Spracovala: Silavedomia.sk

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.