Podľa aktuálnych informácií je pravdepodobné, že Američania povolia Ukrajincom využiť systémy ATACAMS. Ide o systém balistických striel s účinným dosahom 165 km.
Ukrajine ale zbraňový systém ATACAMS stačiť nebude. Potrebuje predovšetkým jasnú stratégiu a presné informácie. Dostáva sa totiž do veľkých problémov už nielen pri Pokrovsku.
Ukrajinci brániaci sa ruskej agresii už viac ako 2,5 roka opakovane žiadali Spojené štáty, aby mohli strely s dlhším doletom používať proti cieľom v Rusku. A opakovane narážali na odpor Washingtonu, ktorý sa chce vyhnúť ďalšej eskalácii konfliktu.
Ale teraz sa situácia mení. Predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Michael McCaul podľa informácií Juliegrace Brufkeovej chce podporiť odovzdanie tohto povolenia Ukrajine. „Hovoril som s (ministrom zahraničia USA) Antony Blinkenom pred dvoma dňami a cestujem so svojím náprotivkom z Veľkej Británie do Kyjeva, aby im v podstate povedal, že im to umožní (zasiahnuť Rusko pomocou ATACMS),“ povedal údajne McCaul reportérke.
Použitie ATACMS nebude mať veľký vplyv
Aj americký prezident Joe Biden 10. septembra vyhlásil, že prezidentská administratíva pracuje na zrušení obmedzenia schopnosti Ukrajiny používať zbrane dodané USA na údery na vojenské objekty v Rusku. Na jeho vyjadrenie upozornil washingtonský Inštitút pre štúdium vojny (ISW).
Bývalý ukrajinský dôstojník vystupujúci pod označením Tatarigami_UA to označil za skvelú správu. „Ale úprimne, nemyslím si, že to bude mať veľký vplyv, pretože Rusko presunulo mnoho zo svojich cenných aktív hlbšie. Podľa mojej analýzy Ukrajina naliehavo potrebuje základné vybavenie na prestavbu svojich brigád, ako sú IFV, delostrelectvo, granáty, mínomety, medevaky, tanky, komunikačné systémy…“ zdôraznil s tým, že sa mu nepozdáva zameriavanie sa Ukrajincov na vývoj nových zbraní, ako dronov so špecifickým pohonom.
„Ukrajina potrebuje pevnú stratégiu založenú na palebnej sile a výpočtoch manévrov. Koľko IFV potrebuje brigáda X, aby bola bojaschopná? Koľko diel je potrebných na dostatočnú palebnú silu? Koľko ľudí môžeme trénovať za stanovenú dobu? Namiesto toho sa zameriavame na nové zbrane. Ak má vaša mechanizovaná brigáda iba 5–10 % funkčnej obrnenej techniky, ktorú potrebuje, a vy máte v rovnakej situácii 10 brigád, nie je to vôbec taktická záležitosť,“ uviedol doslova. „V Donecku, Chersonskej a Záporožskej oblasti máme stále veľa železničných hláv, logistických uzlov a dočasných muničných skladov s povolením na ne udrieť, napriek tomu zostávajú nedotknuté, bez jediného zásahu,“ doplnil obratom.
Ruské sily postúpili
Podľa ISW síce Ukrajinci postupujú v ruskej Kurskej oblasti, na ktorú zaútočili na začiatku augusta, lenže Rusov to v ich útočných akciách nezastavilo. „Ruské sily nedávno postúpili pri Kreminne, Siversku, Torecku, Pokrovsku a meste Doneck,“ upozornil inštitút.
Server Kyiv Independent správy z frontu rozviedol dôkladnejšie
„Ruské ministerstvo obrany tvrdilo 10. septembra, že jeho sily dobyli dedinu Vodiane severovýchodne od opevneného mesta Vuhledar v Doneckej oblasti. Moskovské jednotky nedávno zosilnili ofenzívu pri Vuhledare v južnej Doneckej oblasti. Strata Vodiane, ležiaceho len asi 5 kilometrov od mesta, by zvýšila riziko obkľúčenia Vuhledaru. Ruské predpokladané dobytie Vodiane bolo nahlásené 9. septembra ukrajinskou davovou monitorovacou skupinou DeepState,“ uviedol server s tým, že zatiaľ čo u Pokrovska sa situácia stabilizuje, u Vuhledaru je zle.
„Strata Vuhledaru by bola pre Ukrajinu nielen morálnou ranou, pretože toto mesto od roku 2022 odolalo množstvu útokov, ale aj veľmi vážnym vývojom, ktorý môže potenciálne ohroziť bezpečnosť celej juhozápadnej časti Doneckej oblasti, ktorá doteraz nebola okupovaná, s hrozbou pre južné krídlo Pokrovska,“ povedal listu Kyiv Independent Federico Borsari, člen Centra pre analýzu európskej politiky.
/ hlavnydennik.sk /
Rok ktorý rýchle zabudnime
V dnešnom čoraz krehkejšom svetovom poriadku neexistuje alternatíva voči multilateralizmu, vyhlásil šéf diplomacie Juraj Blanár
Chaos v Davose
“Mesto neoslobodila Červená armáda, ale odvážni českí občania”: hanobenie českej histórie v predvečer výročia víťazstva
Európania tlačia Ukrajinu na územné ústupky
Reuters: Proti šéfovi WEF začalo vyšetrovanie
Trumpov proukrajinský vyslanec Keith Kellogg označil rokovania vojnových štváčov v Londýne za pozitívne. Donald Trump však ostro skritizoval Zelenského odmietnutie uznať polostrov Krym za súčasť Ruska
VIDEO: Po Slobodomurárskej Veľkej lóži Talianska velebí do nebies zosnulého pápeža Františka aj univerzálny odborník na všetky témy Eduard Chmelár.
Medializovaný návrh USA na prímerie tlačí podľa Petra Pavla viac na Ukrajinu a menej na Rusko
VIDEO: „EÚ je globálna menšina s rinčiacimi zbraňami, ktorá žije v euroatlantickej bubline. Vidíme, že v USA oslavujú historický Ovečkinov gól, v Montreale vítajú príchod ruskej posily a my ideme zakázať vystúpenie Anny Netrebko a chceme páliť knihy Dostojevského a Čechova. To je absurdné!
Slobodomurárska Veľká lóža Talianska vyzdvihla pontifikát pápeža Františka ako „hlboko súznejúci s princípmi slobodomurárstva“
Expert o úlohe Vatikánu pri prevrate na Ukrajine
Rusko je silné. Spravodajské služby USA varujú Trumpa pred pokračovaním vojny na Ukrajine
Spojené štáty boli vo vojne 92 percent času svojej existencie
Ako britskí a francúzski historici klamú v učebniciach dejepisu svoje vlastné deti
Generál vycvičil europoslanca: Leyenovej hodnoty môžu ohúriť len vás
Donald Trump ostro skritizoval Zelenského za jeho neochotu uznať polostrov Krym za súčasť Ruska. Toto vyhlásenie ukrajinského prezidenta podľa šéfa Bieleho domu veľmi poškodzuje mierové rokovania s Ruskom a predlžuje vraždenie
Vladimir Putin priznal, že Rusko má napriek zvýšeniu zbrojárskej výroby nedostatok určitých typov zbraní. Šéf Kremľa zároveň vyhlásil, že skúsenosti s vedením špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine študujú všetky armády sveta, lídri globálneho zbrojárskeho priemyslu a high-tech spoločnosti
Londýnske rokovanie vojnových štváčov podporujúcich Ukrajinu skončilo fiaskom. Šéf amerického rezortu diplmacie Marco Rubio na schôdzku neprišiel
Exriaditeľ kontarozviedky SIS Peter Tóth o pindách generálnej prokuratúry: „Ak sa najlepšie platený amatérsky cyklista Maroš Žilinka nespamätá, v dejinách slovenského trestného práva skončí ako Lipšicov lokaj“
zo sekcie
Strach na Ukrajine. Ani „darček“ od USA nepomôže
Strach na Ukrajine. Ani „darček“ od USA nepomôže
Strach na Ukrajine. Ani „darček“ od USA nepomôže