Slovanské Noviny

16. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

V týchto dňoch na verejnosť prenikla informácia, že americký finančník George Soros potvrdil financovanie Zuzany Čaputovej. Soros to povedal v mimoriadne otvorenom rozhovore pre britský denník The Guardian. Okrem iného v ňom vyhlásil, že je hrdý na to, akých má nepriateľov. Teší sa aj z vývoja situácie na Ukrajine.

„Keď sa pozriem na zoznam ľudí, hnutí alebo krajín, ktoré na mňa útočia, vyvoláva to vo mne pocit, že asi niečo robím správne. Som hrdý na to, akých mám nepriateľov,“ vyhlásil 89-ročný rodák z Budapešti. Výpady oponentov vraj neberie osobne: „Nezhody medzi nami nie sú osobné, ale ideologické, sme zástancovia opačných svetonázorov.“

Americký miliardár už niekoľko desaťročí investuje obrovské sumy do svojej celosvetovej vplyvnej nadačnej siete Open Society Foundations (OSF). Podľa agentúry DPA do minulého roka vložil do svojich nadácií viac ako 30 miliárd dolárov. Od roku 1992 funguje pobočka OSF v Bratislave a prostriedky z finančníkovej nadácie získala pred svojím vstupom do politiky aj prezidentka Zuzana Čaputová.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Sorosovi stúpenci tvrdia, že to, čo iní označujú za zasahovanie do politiky iných štátov, je v skutočnosti podpora slobodnejšej a tolerantnejšej spoločnosti. Aj Zuzana Čaputová považuje obvinenia Sorosa zo zasahovania do vývoja v rôznych krajinách sveta za zavádzajúce.

Bývalá občianska aktivistka, ktorá v minulosti získala množstvo grantov z jeho nadácie, hovorí o ňom inak. „Vďaka peniazom z tejto organizácie sa na Slovensku urobilo veľa dobrej a hodnotnej práce,“ vyhlásila krátko po svojom zvolení do funkcie prezidentky. „Väčšina grantov smerovala skôr na všeobecnú podporu demokracie ako do pokusov o ovplyvňovanie konkrétnych záležitostí.“

Ako pripomína The Guardian, Sorosa jeho neprajníci ho označujú za „nemilosrdného zloducha“, ktorého cieľom je rozvracať národy alebo posilňovať nelegálnu migráciu. Najčastejšie ho kritizuje maďarský premiér Viktor Orbán, s protivládnymi demonštráciami ho spájal napríklad aj Robert Fico alebo ruský prezident Vladimir Putin. Z nekalých úmyslov ho obvinil i šéf Bieleho domu Donald Trump či jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan.

V reakcii na otázku, ktorý z jeho projektov mu prináša najväčšie potešenie, hovoril Soros o Ukrajine, kde jeho nadácia v minulosti podporovala mnoho rôznych iniciatív: „Vezmite si krajinu, ako je Ukrajina: prešla niekoľkými revolúciami, pričom každá z nich zlyhala.“ Teraz tam mali podľa jeho slov „slobodné a spravodlivé voľby“.

Skúsenosť ho vraj naučila, že na dosiahnutie skutočného úspechu sú potrebné desaťročia. Jeho aktivity však vraj nevychádzajú z altruizmu: vyhlásil, že má „veľké ego“ a práve prostredníctvom zasahovania do udalostí v jednotlivých krajinách ho uspokojuje.

V posledných rokoch sa podľa The Guardian stal aj jedným z hlavných finančných podporovateľov kampaní a kandidátov americkej Demokratickej strany. Soros sa nechcel oficiálne postaviť za niektorého z potenciálnych volebných súperov prezidenta Trumpa, veľmi pozitívne sa však vyjadril o senátorke Warrenovej. „Trumpa by v debatách natrela na chlieb,“ myslí si.

zdroj

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.