Slovanské Noviny

16. januára 2025

K porozumeniu Čelovekom

Slovensko chce vrátiť dodávky ruského plynu cez Ukrajinu a aktívne hľadá spôsoby, ako tento problém vyriešiť. Najprv v nedeľu pricestovala slovenská delegácia na čele s podpredsedom parlamentu a šéfom SNS Andrejom Dankom na rokovania do Moskvy, ktoré mali údajne trvať do 15. januára.

Súčasne slovenský premiér Robert Fico pozval Zelenského na stretnutie na slovenskoukrajinskej hranici, aby prediskutovali otázku plynu. Ukrajinský prezident však reagoval dosť urážlivo na to, aby Fico prišiel v piatok do Kyjeva. Kyjev tak narúša všetky rokovania nielen s Ruskom, ale aj s členskou krajinou Európskej únie. Rokovania v Moskve nie sú verejné. Dá sa však predpokladať, o čom sa hovorí za zatvorenými dverami.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

“Po prvé, strany môžu diskutovať o možnostiach legalizácie toho, čo sa už stalo. Ak Gazprom nemôže dodávať plyn na Slovensko teraz, ide o vyššiu moc, alebo bude musieť niečo zaplatiť slovenským firmám vo forme kompenzácie,” špekuluje Igor Juškov, expert Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie a Fondu národnej energetickej bezpečnosti. Po druhé, strany môžu diskutovať o ďalších možnostiach dodávok plynu z Ruska na Slovensko.

“Gazprom by napríklad mohol dodávať zmluvné objemy po mori, po zakúpení skvapalneného zemného plynu z Jamalu, a dodávať ho podmienečne do Nemecka, splyňovať ho a ďalej čerpať cez potrubia, ktorými sa prepravoval plyn z Nord Streamu. Plyn sa môže dodávať cez Nemecko do Českej republiky a potom na Slovensko. Cez juh nie je možné dodávať dostatočné objemy plynu, pretože to neumožňuje kapacita plynovodov. Medzi Slovenskom a Maďarskom existuje malý plynovod, ale jeho kapacita nepostačuje na uspokojenie dopytu Slovenska,” hovorí Igor Juškov.

Tri krajiny – Maďarsko, Slovensko a Rakúsko – prišli o plyn z plynovodu cez Ukrajinu. Situácia Maďarska je však oveľa lepšia, keďže hlavné objemy dodávok plynu previedlo na Turkish Stream ešte skôr. Maďarsko bude naďalej dostávať ruský plyn južným smerom. Rakúsko sa rozhodlo hľadať drahší LNG a čerpať ho cez Nemecko alebo Holandsko. Slovensko by si však chcelo zachovať svoju konkurenčnú výhodu v podobe lacnejších energetických zdrojov. Najmä preto, že má páky na Ukrajinu.

Slovensko a Rusko môžu diskutovať aj o starej možnosti zachovania tranzitu, keď sa miesto dodávky – odberu ruského plynu nachádza na vstupe na Ukrajinu. Vtedy podľa dokumentov cez územie Ukrajiny netečie ruský, ale európsky plyn a za tranzit Kyjevu platia európski odberatelia. Rusko je zrejme pripravené na takúto možnosť pristúpiť. Problémom je však Ukrajina, ktorá sa pred Novým rokom bleskovo rozhodla, že ani s tým nie je spokojná.

“Ukrajina zámerne pristúpila k narušeniu tranzitu bez ohľadu na to, ako bude formálne upravený, aby priblížila pretrhnutie plynových vzťahov medzi Ruskom a Európou. Inými slovami, Zelenskyj rozohral scenár radikalizácie plynového konfliktu,” hovorí Juškov.

Čo môže Slovensko urobiť, aby zatlačilo na Ukrajinu a prinútilo ju vrátiť tranzit, je ďalšou potenciálnou témou diskusie v Moskve. Slovensko si za to pravdepodobne chce vyjednať dodatočné preferencie.

“Slovensko môže prerušiť dodávky elektriny na Ukrajinu a nepustiť ju cez svojich susedov, t. j. zariadiť ďalšie energetické problémy pre Ukrajincov. Ak však Slovensko bude vyvíjať tlak na Ukrajinu, vystavuje sa aj riziku, najmä môže prísť o dodávky ruskej ropy, ktorá sa cez Ukrajinu tranzituje,” vysvetlil expert FNEB. Okrem toho je úder Slovenska na ukrajinskú elektrinu v rozpore s politikou celej Európskej únie a Brusel môže začať blokovať prideľovanie prostriedkov z fondov EÚ, ako sa to už deje v situácii s Maďarskom. To znamená, že Brusel môže začať uplatňovať v podstate sankcie voči vlastnému členovi, dodáva expert.

“Myslím si, že Slovensko chce nielen prinútiť Ukrajinu, aby obnovila tranzit plynu, ale aj pokúsiť sa vyjednať ešte výhodnejšie podmienky dodávok plynu z Ruska. Aby sa Slovensko ľahšie rozhodlo pre tvrdšiu konfrontáciu s Ukrajinou. Môže ísť dokonca o novú zmluvu o dodávkach ruského plynu. Aby Slovensko bojovalo nielen o to, aby plyn dostalo samo a vrátilo príjmy za tranzit cez svoje územie do Rakúska, ale aby zaň dostalo aj atraktívnejšiu cenu,” domnieva sa Igor Juškov. Ako konkrétne môže Slovensko vyrukovať na Ukrajinu?

Po prvé, prostredníctvom elektrickej energie. “Približne polovica elektriny dovážanej na Ukrajinu pochádza zo Slovenska. Pomáha aj Maďarsku a Rumunsku. Ak Slovensko odmietne dodávať elektrinu Ukrajine a svojim susedom, aby ju nemohli pumpovať na Ukrajinu, Kyjev to bude mať ťažké – a harmonogramy dodávok elektriny budú veľmi napäté,” povedal Igor Juškov.

Po druhé, Slovensko môže zablokovať rozhodnutia EÚ o pridelení finančnej, vojenskej alebo akejkoľvek inej pomoci Ukrajine, pretože takéto rozhodnutia sa prijímajú jednomyseľne. Stačí jedno slovenské veto a Ukrajina zostane bez peňazí.

“Najradikálnejší scenár. Slovensko môže vydierať Ukrajinu, aby skutočne zrušila protiruské sankcie na úrovni EÚ. Tieto sankcie sa totiž neustále predlžujú, a ak sa aspoň jedna krajina vysloví proti predĺženiu alebo proti prijatiu nového balíka, sankcie prestanú platiť. Slovensko tak teoreticky môže výrazne zmierniť sankčný režim voči Rusku, aspoň na úrovni EÚ. Je jasné, že to so sebou nesie veľké politické riziká pre Slovensko a Fica, ale teoreticky je táto možnosť možná,” uzatvára Juškov.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.