Na renomovanom portáli Defence Industry Europe vyšiel článok, ktorý napísal Lukasz Prus:
“Ministerstvo obrany Slovenskej republiky plánuje nakúpiť viac ako 100 hlavných bojových tankov na vytvorenie a vybavenie dvoch nových tankových práporov v pozemných silách.

Oznámili to predstavitelia zastupujúci slovenské ministerstvo obrany na konferencii Future Armored Vehicles Central & Eastern Europe, ktorá sa konala 13. – 14. mája v Prahe v Českej republike.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Do roku 2030 budú OS SR prevádzkovať 45 hlavných bojových tankov v rámci 14. tankového práporu, jednotky 2. mechanizovanej brigády pozemných síl. Tridsať z týchto tankov sú T-72 zo sovietskej éry (vyrábané boli aj v ZŤS Martin) . Slovenské ministerstvo obrany v posledných rokoch zvažovalo spustenie programu modernizácie týchto tankov. Slovenské tanky T-72 však podľa vyjadrenia kapitána Jakuba Murčeka z odboru modernizácie MO SR modernizovať nebudú.
Regrutačné video MO SR s tankom T-72 M1:
Ďalšími 15 hlavnými bojovými tankami sú Leopardy 2A4, ktoré na Slovensko dodala a nemecká obranná spoločnosť Rheinmetall. Tieto tanky darovala Slovensku vláda Nemecka v rámci iniciatívy “Ringtausch”, ktorej cieľom bolo kompenzovať darovanie vojenskej techniky a zbraňových systémov Ukrajine. Podľa kapitána Murčeka do konca roku 2024 budú tanky Leopard 2A4 plne integrované do slovenských pozemných síl.
Propagačné video MO SR k cvičným streľbám tankov Leopard 2A4:
Na konferencii Future Armored Vehicles Central & Eastern Europe kapitán Murček povedal, že v najbližších rokoch dôjde k reorganizácii štruktúry slovenských pozemných síl. Ministerstvo obrany SR plánuje sformovať dva nové tankové prápory, každý vybavený 52 novoobstaranými hlavnými bojovými tankami. Kpt. Murček spomenul, že slovenské ministerstvo obrany sa ešte nerozhodlo, aký typ tankov nakúpi. Ponuky z branže v súčasnosti vyhodnocuje ministerstvo. Uviedol však, že dohoda o nových hlavných bojových tankoch by mala byť podpísaná tento rok alebo v roku 2025″. Toľko článok Defence Industry Europe, ku ktorému sa ani nechce nič dodávať.
V čase rozdelenie ČSFR malo Slovensko 995 tankov. Bude 2×52 + 30 + 15 vôbec stačiť? Každopádne, MO SR a politická reprezentácia bude musieť zdôvodniť, prečo nie menej ako 1000, ale iba viac než 100. Veď hádam sa od nich nežiada tak veľa! Lacné to určite nebude, ale berme si príklad z našich severných susedov.
Poľsko kúpilo 116 použitých tankov Abrams verzie M1A1 FEP za 1,4 miliardy USD. Ďalších 250 M1A2 Abrams stálo 4,7 miliardy USD. Za 180 v Južnej Kórei vyrobených tankov K2 Black Panther údajne zaplatí Poľsko 3,26 miliardy USD, to je dobrá cena, pretože ďalších 820 si chce Poľsko vyrábať v licencii samo. Čo viac si môžeme na Slovensku želať ako početné tankové vojsko a nepreniknuteľnú protivzdušnú obranu!
MK
/ armadnymagazin.sk /
Veľmi ziskový biznis. Západ zasypal Ukrajinu bezpilotnými lietadlami
Fínsky politik: Milujem Mášu a Medveďa. Rusofóbia je psychické ochorenie!
Poľsko odmietlo presunúť MiG-29 na Ukrajinu: lietadlá budú odoslané na likvidáciu
Šimkovičová: Denník N opäť konšpiruje, alebo ako vždy, dezinformuje!
Príprava na konflikt medzi Poľskom a Ukrajinou? Varovanie ukrajinského dôstojníka vyvoláva poplach
Vychvaľované nemecké protilietadlové systémy sa ukázali ako bezmocné proti ruským dronom
VIDEO: Výbušný film „Citizen Vigilante“ otriasa sociálnymi sieťami aj najvyššími politickými kruhmi, kde vyvoláva obavy z radikalizácie a povstania európskeho obyvateľstva proti migrácii a všetkým politikom a stranám, ktorí ju organizujú a podporujú
Európa pripravuje pre Ukrajinu miliónovú armádu
V Rige sa otvorila výstava o eugenike: pokusy o vytvorenie lotyšského nadčloveka sú späť
Veliteľ ukrajinských síl vyvrátil lži Zelenského a aj Európa dostala tvrdú odpoveď od Bieloruska aj Číny
Vplyv vojen a bômb na životné prostredie planéty Zem
Nedokončená revolúcia v Amerike: Keď sa práva stanú privilégiami
Poľsko je proti vstupu Ukrajiny do EÚ
VIDEO: Exšéf SIS Vladimír Pčolinský: Najväčší špión je mobil. Dokáže prezradiť celý náš život a dostať sa doň dá navonok obyčajnou esemeskou. Politici si ho dávajú aj pod zadok
VIDEO: Michal Šimečka vo videu z Dubaja ukazuje, v akom luxuse žijú oligarchovia spájaní s Robertom Ficom a na čo idú dane slovenských občanov, alebo ako predseda PS opäť hucká národ proti premiérovi a strane Smer
Kto projektoval plány tohto sveta
Ruská korveta odohnala člny Greenpeace aj nemeckú pobrežnú stráž od tankera s ropou
V Rumunsku zhabali 75 kilogramov kokaínu s portrétom Zelenského
Veľká zelená schizofrénia
Žatva na Slovensku je v plnom prúde, sucho a teplo budú mať vplyv na výnosy plodín aj krmovín
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Slovensko plánuje kúpiť vyše 100 hlavných bojových tankov
Slovensko plánuje kúpiť vyše 100 hlavných bojových tankov
Slovensko plánuje kúpiť vyše 100 hlavných bojových tankov