Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Európska únia a Vyšehradská štvorka (V4) sú v súčasnosti dve zoskupenia, v ktorých sa nachádza aj Slovensko. Zdá sa, že to ale nemusí byť všetko a z jednej, možno, Slovensko vystúpi.

A to najmä po tom, čo sa k nám Česko a Poľsko pomaly obracajú chrbtom. Pýtate sa, čo bude s nami? Nuž zrejme nič, pretože Rakúsko, Maďarsko a Srbsko utvárajú novú stredoeurópsku alianciu, do ktorej volajú aj Slovensko!

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V4 je rozdelená na dva protipóly

Ak by sa náhodou slovenskí politici nerozhodli opustiť Európsku úniu a vstúpiť do spoločenstva BRICS (spoločné hospodárske zoskupenie krajín Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika), do ktorého chcú vstúpiť aj viaceré ďalšie štáty naprieč celým svetom, a ktoré naberá na sile, tak je tu ešte jedna alternatíva. O novom zoskupení štátov v strednej Európe píše portál cz24.news, ktorý sa odvoláva na volanie západných katolíckych autorov po zriadení konzervatívnej únie stredoeurópskych štátov, ktorá by kopírovala zaniknutú habsburskú ríšu.

Autori argumentovali tým, že by sa takéto združenie štátov mohlo stať baštou kresťanstva v Európe a protiváhou progresivistického Bruselu. Dnes sa zdá, akoby niektoré štáty toto volanie chceli vypočuť… Nie je žiadnym tajomstvom, že zoskupenie štyroch stredoeurópskych krajín Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska V4 je dnes v istej kríze. Týka sa to najmä Česka a Poľska, ktoré sa názorovo odkláňajú od Slovenska a Maďarska. Zoskupenie V4 sa totiž v súčasnosti rozdelilo na dva protipóly – pronárodný (Slovensko, Maďarsko) a probruselský (Poľsko, Česko).

Nové zoskupenie by nenahrádzalo V4

Oba bloky, samozrejme, najviac rozdeľuje najmä otázka pomoci Ukrajine a postoja k Rusku. V tejto atmosfére prichádzajú premiéri Maďarska, Rakúska a Srbska s nečakanou iniciatívou – vytvorením paralelného stredoeurópskeho združenia štátov. Viktor Orbán do klubu volá aj Slovensko. Portál The Hungarian Conservative cituje maďarského premiéra: „Okrem Maďarska sú do tohto procesu zapojení aj Slováci a Srbi a v septembri budú voľby v Rakúsku. Takže by v ďalšom kroku veľmi jednoducho mohla vzniknúť Rakúsko-Maďarsko-Slovensko-Srbská spolupráca, ktorá by však nenahrádzala V4, ale fungovala popri nej.“

Zdá sa však, že The Hungarian Conservative tak trochu pochybuje o tom, že nová iniciatíva má fungovať len ako paralelná štruktúra s V4. Portál uvádza, že nová iniciatíva môže za istých okolností „získať väčšiu váhu“. Maďari sa sťažujú na to, že ich nový poľský premiér Donald Tusk neprimerane častoval, keď v súvislosti s pohrebom Alexeja Navaľného a stretnutia maďarského zástupcu s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom hovoril o „neakceptovateľnom prejave“ maďarskej vlády a to z „morálnych aj politických dôvodov“. Podobne sa však zachovali českí vládni predstavitelia aj k Slovensku, ktorého minister zahraničných vecí sa s Lavrovom stretol tiež.

Zapojí sa aj cisársky rod Habsburgovcov?

„Po mnoho rokov stála V4 na dobrých vzťahoch medzi Maďarskom a Poľskom, avšak toto sa radikálne zmenilo po poľských voľbách minulý rok v októbri. Pod vedením Donalda Tuska vznikla v Poľsku vláda, ktorá nemá žiadny záujem reprezentovať skutočné obavy stredoeurópskych štátov voči vôli Bruselu,“ uvádza portál The Hungarian Conservative. Rakúsko, Maďarsko a Srbsko, naopak, veľmi zblížila v posledných rokoch najmä téma spoločného boja voči migračnému tlaku. K triu by sa mohlo pridať aj Slovensko, ktoré podľa portálu prešlo „výrazným politickým posunom po tom, čo Róbert Fico vyhral voľby minulý rok v septembri“.

Fica s Orbánom spája nielen téma migrácie, ako aj viacero ďalších tém. „Novú štvorku“ spája aj svojský pohľad na vojnu na Ukrajine, ktorý je odlišný od ich západných partnerov. Srbsko je tradične proruská krajina, kým Rakúsko ani nie je členom NATO a o „problémy aliancie“ nejaví žiadny záujem. Súčasný kancelár Karl Nehammer dokonca viackrát kritizoval Brusel za jeho prílišnú provojnovú politiku a žiadny záujem o mier. „Nehammer zdôraznil, že je potrebné zabrániť ďalšej eskalácii konfliktu a vyzval na hľadanie nových stratégií na ukončenie vojny,“ upozorňuje The Hungarian Conservative.

Všetky krajiny tiež spája názor, podľa ktorého treba udržiavať nejakú formu spolupráce aj s krajinami zoskupenia BRICS, zvlášť Čínou a Indiou. „Rakúsko má na tento rok naplánované voľby, ktoré by podľa súčasných prieskumov mali vyhrať rakúski Slobodní (FPÖ). Ak sa táto pravicová strana dostane k moci, spolupráci medzi Maďarskom, Slovenskom, Srbskom a Rakúskom by sa malo dostať ďalšieho vývoja.“ Podľa západných konzervatívnych autorov by do procesu zvyšovania spolupráce stredoeurópskych štátov mal byť zapojený aj katolícky cisársky rod Habsburgovcov, keďže oni boli po stáročia najpevnejším tmelom týchto národov.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.