Slovanské Noviny

12. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

SLOVENSKÉ (SLOVIENSKE) SVIATKY

Výzva na uznanie našich pôvodných sviatkov. V slovenskej krajine, Slovenskej republike, nie je právne uznaný v podstate žiaden pôvodný sviatok. Sviatky, ktoré sú právne právne a verejne uznané, majú síce pôvod v našej kultúre, avšak ich názvoslovie a spravidla aj verejné vysvetlenie je spravidla vedome prekrútené, alebo vytlačené rôznymi mocenskými vplyvmi.Je to výsledok viacerých, vyše tisícročie trvajúcich násilných tlakov, ktoré udržiavali našu pôvodnú kultúru v neslobodnej polohe, alebo ju zatláčali do polohy akejsi prostonárodnej, akokeby menejcennej ľudovej kultúry. A to sa v zásade veľmi nezmenilo, napriek tomu, že dnes máme svojprávny štát a demokraciu.

Preto v súlade s jestvujúcimi právami a v duchu slobôd občianskych, kultúrnych, duchovných a národných vyzývame všetkých zodpovedných a vedomých predstaviteľov, činiteľov a občanov, aby sa pričinili o uznanie našich pôvodných sviatkov, ktoré sú nielen neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry, ale sú aj živým prazákladom zdravého spoločenského ducha, v prípade, ak ich živo a s úctou vnímame. Sú prejavom i živou vodou dôležitých životných hodnôt ľudských, prírodných, spoločenských, sú pri správnom chápaní aj akýmsi spoločenským a kultúrnym vylaďovaním s očistným (psychohygienickým) pôsobením.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vraj máme už teraz príliš veľa štátnych sviatkov. Zaujímavé, sa sa nenašlo v kalendári ani miesto pre sviatok pôvodný. V niektorých prípadoch by stačilo dvojité označenie, keďže tieto sviatky sú prekryté vysvetleniami iných kultúr. To je príklad všeobecného označenia jarných sviatkov –

1. Svätenie jari – Veľká noc. Svätenie jari pritom môže byť umiestnené na deň jarnej rovnodennosti, do úvahy prichádza aj čas veľkonočných sviatkov

2. V kalendári by v niektorých prípadoch znamenalo len jedno slovko navyše:1.máj Turíce, Sviatok práce

3. V inom prípade by šlo o uznanie ľudého názvu „Dušičky“ alebo zrozumiteľného a pritom presného a duchovne pravdivého pomenovania (2. november) Sviatok duší predkov namiesto umelého názvu pamiatka zosnulých, ktorý stavia tento pôvodný zádušný sviatok do inej polohy. No keďže je to pôvodný sviatok, ktorý bol prekrytý Sviatkom všetkých svätých (ekumenicky by sme mohli v tej dobe sláviť aj Sviatok všetkých svätostí), pochopiteľné by bolo aj umiestnenie zádušného sviatku na 1. november.

4. V Prípade sviatku Letný slnovrat (Vajano) by sme mali zvážiť prirodzene samostatné postavenie, keďže napriek určitým cudzorodým snahám sa tento sviatok nepodarilo ani potlačiť a ani prekryť.

5. Podobne je dobré nájsť vhodné postavenie pre Zimný Slnovrat, alebo Kračúň, aj keď tento sviatok bol po zákazoch a dlhodobých neúspečných pokusoch o potlačenie nakoniec v podstatnej miere prekrytý inými vysvetleniami.V prípade sviatku Turíc je zaujímavé uvedomiť si , že je to okrem iného aj sviatok pôvodnej demokracie, ktorú jasne dokladajú dochované obrady volieb rusadeľných, či májových – turíčnych kráľov.

Aj keď to nie je logické, vieme si predstaviť, že v prípade dvojitých označení bude pôvodný sviatok na druhom mieste. Ak však pôvodné sviatky budú v našom kalendári úplne chýbať, budeme o považovať za prejav základnej kultúrnej a spoločenskej nevedomosti. Ak by to bolo vedomé, museli by sme to považovať za prejav pokračujúceho útlaku, zneuznávania, alebo znevažovania našej pôvodnej kultúry, ktorá v podobe vedomej, či podvedomej pretrváva v obyvateľoch našej krajiny bez ohľadu na náboženské, politické a iné smery a vplyvy.Veľmi prínosné by bolo, keby naše pôvodné sviatky a ich vysvetlenie mali väčší priestor aspoň vo verejnoprávnych médiách a tiež v rôznych stupňoch vzdelávania. Veríme, že priateľské spolužitie rôznych duchovno-kultúrnych prúdov je možné aj bez toho, aby pôvodná duchovná kultúra musela byť v utajení a ústraní len preto, že sa mocensky neuplatňuje v politickom, či náboženskom pôsobení. Ak by sme ju naďalej potláčali, potláčali by sme svoju aj svoju dušu a navyše by sme potláčali ajnaše najvlastnejšie národné, európske, ľudské a bytostné hodnoty.

Že pôvodná kultúra tu stále žije, je jasné ako Slnko nad hlavou, ktoré je hodnotou nielen prírodnou, ale aj duchovnou, podobne, ako je vždy krásne a dôležité uctiť si jar, isteže je prirodzené uctiť si aj duše a duchovno predkov. Aj keď je to s nami niekedy podobné, ako v prostonárodných povestiach „Soľ nad Zlato“, či „Slncový kôň“, keď si menej vedomí ľudia uvedomili hodnotu dôležitých vecí a javov, až keď ich stratili.

V Kokave nad Rimavicou, 21. 6. 2007 pri príležitosti Letného Slnovratu

S vedomím, vierou a úctou k rodným hodnotám

Slnko v duši prajevedúci Rodného kruhu, Miro Žiarislav Švický

zdroj: fb Miloš Zverina

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.