Slovanské Noviny

30. marca 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Slovenské platy sú v hanbe. Slovensko – predposlední v eurozóne

Európsky štatistický úrad Eurostat zverejnil zaujímavé údaje. Pri monitorovaní priemernej mzdy v rámci 19 krajín eurozóny skončilo Slovensko na nelichotivom predposlednom mieste a celkovo medzi všetkými krajinami Európskej únie majú Slováci šiestu najnižšiu priemernú mzdu. Priemerná ročná mzda v krajinách Európskej únie v roku 2021 dosahovala 33 500 eur. Priemerná mzda na Slovensku je za rovnaký rok o polovicu nižšia, čo predstavuje len 16 160 eur.

Priemerná upravená ročná mzda zamestnancov na plný úväzok v krajinách Európskej únie v roku 2021 predstavovala 33 500 eur.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Najvyšší priemerný ročný plat zamestnancov na plný úväzok je podľa Eurostatu v Luxembursku (72 200 eur), nasledujú Dánsko (63 300 eur) a Írsko (50 300 eur).

Slovensko skončilo šieste od konca (16 160 eur) a predbehlo ho Česko (18 190 eur) i Rakúsko (48 320 eur). Naproti tomu za Slovenskom sa umiestnili Rumunsko (13 000 eur), Maďarsko (12 600 eur) a Bulharsko (10 300 eur) skončilo ako posledné.

Spomedzi bývalých krajín socialistického bloku dostávajú najlepšiu výplatu v Slovinsku a to takmer 29–tisíc eur ročne.

Slovensko na tom nie je zle len z pohľadu priemerných platov, ale čo je ešte tragickejšie Slováci si za svoj priemerný plat môžu dovoliť nakúpiť najmenej tovaru v EÚ.

V ukazovateli parity kúpnej sily je Slovensko na poslednom mieste a tak si Slováci môžu za svoju priemernú mzdu po prepočte cez paritu kúpnej sily (PKS) nakúpiť menej tovarov a služieb, ako napríklad Turci, Bulhari či Rumuni.

Dáta zverejnil Eurostat v roku 2021 a podľa sociálno-ekonomického analytika Jána Košča dáta naznačujú, že vysoký podiel minimálnej mzdy na priemernej mzde možno alternatívne vysvetliť aj tým, že slovenská priemerná mzda je prinízka.

„Naše umiestnenie v rebríčku poukazuje na fakt, že priemerný slovenský zamestnanec nakúpi za svoju mzdu najmenej tovarov a služieb spomedzi porovnávaných krajín. Menej ako tretinu toho, čo si dokáže nakúpiť priemerný Nemec, menej ako polovicu toho, ako dokážu nakúpiť priemerní Íri, Španieli a Taliani. No o viac ako tretinu nakúpia aj priemerní Slovinci, Maďari, Poliaci, Česi, ale aj Rumuni. O niečo málo viac však nakúpia aj priemerní Bulhari a Lotyši,”uzatvoril Košč.

Napriek tomu, že podľa analytikov zo spoločnosti Tipaldi patrí Slovensko medzi desiatku krajín v rámci celého sveta, kde za uplynulé desaťročie (od roku 2011) rástli mzdy najrýchlejšie (rast o 43,62 %) a predbehlo aj USA ( rast o 38,85 %), tu treba dodať, že pri porovnaní priemerných platov oboch krajín za rok 2021: Slovensko (15 784 dolárov) a USA (74 738 dolárov), Slovensku veľmi tento rast nepomohol. A súčasný politický marazmus v podaní „padania vlády” namiesto padajúcej hviezdy a budúce nuansy vládnutia v demisii či úradníckej vlády, bez včasného vypísania termínu predčasných volieb spôsobí synergický efekt ďalšieho vajatania Slovenska na posledných priečkach ekonomických štatistík.

Mário Micenko, hlavnespravy.sk