Slovanské Noviny

16. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

18.11.2020

Foto: napalete.sk

Predstavujeme Vám 160-stranovú knižnú novinku z vydavateľstva Žilinská prvá obchodná s názvom Vojenské bratstvo Slovanov, ktorá už leží na pultoch kníhkupectiev a figuruje aj v ponukách internetových predajcov kníh. Titul je spoločným autorským dielom trojice osvedčených publicistov, ktorí naposledy spolupracovali na čitateľsky úspešnom titule Prepisovači dejín: Ľudovít Števko, Maroš Puchovský a Marek Mahút.

Tretí z nich sa, žiaľ, vydania knižky nedožil – uprostred tohtoročného leta náhle odišiel vo veku 53 rokov. Pseudonym Marek Mahút patril novinárovi Martinovi Dugasovi. Preslávil sa už bezprostredne po revolúcii v roku 1989, keď spoluzakladal študentskú Zmenu, ktorá sa zakrátko zaradila medzi vtedajšie najpopulárnejšie periodiká. Neskôr pôsobil na ministerstve obrany a bol stálym spravodajcom TASR vo Washingtone. V posledných rokoch pracoval na ministerstve vnútra, publikoval v časopise Extra plus, na portáli napalete.sk a bol spoluautorom čitateľsky úspešných knižiek Vojna v tieni Majdanu (2016) a už spomenutých Prepisovačov dejín (2019), ktoré vyšli aj v českej verzii.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vojenské bratstvo Slovanov sa venuje fenoménu slovanstva, vinúceho sa európskymi dejinami už viac ako 1500 rokov. Nie je však len opisom jeho etnogenézy a sondou do minulosti, prítomnosti a možnej budúcnosti slovanského spoločenstva, ale mapuje i jeho úlohu vo vojenských konfliktoch. Počas bojov boli príslušníci slovanských národov často prinútení mieriť hlavňami zbraní na seba a namiesto vzájomného vraždenia radšej volili útek k vojsku svojho oficiálneho nepriateľa. Knižka tiež okrem iného vyzdvihuje zásadnú rolu Slovanov v 2. svetovej vojne pri porážke fašizmu. A boli to opäť oni, ktorí priniesli najväčšie obete v oboch svetových vojnách.

Autori si v rámci hlavnej témy všímajú aj povojnový vývoj až do dnešných čias a neunikla im dlhodobá snaha Západu vraziť klin medzi slovanské národy. Presadzovanie zvrchovanosti národných štátov je najdôležitejším posolstvom, ktoré pre slovanské krajiny prináša dnešná idea slovanskej vzájomnosti.

“Európu nám ktosi stále delí na Východ a Západ. Je to smiešne delenie, lebo Zem je guľatá. Za východnú časťou Európy Západ považuje slovanské štáty, predovšetkým Rusko. To je v geopolitickom chápaní západného esablishmentu hlavným nepriateľom Západu a USA,” povedal pre portál napalete.sk spoluautor knižky Ľudovít Števko.

“Pretože viaceré slovanské krajiny sú členmi vojenského paktu NATO, analogicky by sme mali byť nepriateľmi najväčšej slovanskej krajiny – Ruska. Pristúpiť na takto rozohranú hru môže byť pre nás, menšie slovanské krajiny, zničujúce. Nemali by sme si ju dať vnucovať.

Sme Slovania, máme spoločné korene, príbuzenstvo jazyka, spoločné kresťanské, kultúrne, morálne hodnoty, nesmieme dovoliť rozdeľovať naše 350-miliónové spoločenstvo v záujme cudzích imperiálnych ambícií.

Slovanská vzájomnosť sa nesmie stať anachronizmom, musí sa živiť z prirodzených príbuzenských pohnútok. Ako rodina národov musíme držať spolu, len tak si v národne a hodnotovo zdevastovanej Európe zachováme našu slovanskú aj národnú identitu,” vysvetlil Števko hlavný motív, prečo sa zúčastnil na tvorbe tejto knihy.

Historik a politik Anton Hrnko, ktorý do publikácie prispel predslovom, ju považuje za záslužný edičný počin. “Ak chcú Slovania v Európe niečo znamenať, nemôžu ísť proti sebe a musia držať spolu. A knižka hovorí práve o tom, kedy si Slovania našli cestu k sebe,” hovorí.

Ako dobrý príklad uvádza Vyšehradskú štvorku, ktorú napriek tomu, že jej súčasťou je aj Maďarsko, v podstate považuje za slovanský projekt, v rámci ktorého účinne spolupracujú Česi, Poliaci a Slováci. Slovania vždy boli a mali by podľa Hrnka zostať akýmsi stredom medzi Západom a Východom.

Zamýšľanú slávnostnú prezentáciu knižky zmarili vládne protiepidemiologické opatrenia, vydavateľstvo ju však v blízkom čase plánuje nahradiť virtuálnym “krstom”, ktorý bude zachytený na videozáznam a prezentovaný na sociálnej sieti.

Meno “krstného otca”, ktorý bol jedným z prvých čitateľov knižky, a ktorý v spomentutom videu prednesie príhovor a uvedie ju do života, nechcel zástupca žilinského vydavateľstva prezradiť – má to byť prekvapenie. Dodal, že pôjde o veľmi známu osobnosť.

Zdroj: Slovania sú hlavnými nepriateľmi západného etablishmentu, hovoria autori novej knihy, www.napalete.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d