Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vitajte v kráľovstve Slanských vrchov, kde na vás čaká 2814 km trás pre peších aj cykloturistov a mnoho, mnoho ďalšieho. Tento región sa rozkladá okolo rovnomenného sopečného pohoria, ktoré sa tiahne severojužným smerom od mesta Prešov až k hraniciam s Maďarskom.

Na území Slovenska sa Slanské vrchy delia na 5 menších podcelkov: Šimonka, Makovica, Mošník, Bogota a Milič. Okrem týchto piatich podcelkov sme do sprievodcu zaradili aj susedné subregióny Hornád a Roňava, Zemplínske vrchy a maďarskú časť Zempléni hegység.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Región Slanské vrchy predstavuje rôznorodú a turisticky jedinečnú krajinu plnú prírodných, kultúrnych, technických a cirkevných pamiatok. Medzi zaujímavosti patrí napríklad:

 1. Opálové bane: Slávne opálové bane, kde sa ťažil vzácny opál.
 2. Herliansky gejzír: Prirodzený geotermálny prameň, ktorý vystreľuje horúcu vodu do výšky.
 3. Archeologické nálezisko v Nižnej Myšli: Miesto s historickými artefaktmi a stopami minulosti.
 4. Románsko-gotický kostolík vo Svinici: Malebný kostolík so zaujímavou architektúrou.
 5. Jazero Izra: Pôvabné jazero obklopené prírodou.
 6. Hanušovské viadukty: Majestátne železničné mosty.
 7. Kaštiele, hradné zrúcaniny a prírodné rezervácie: Tieto miesta tvoria oázu ticha a pokoja v tomto dosiaľ turisticky málo objavenom regióne.

Najvyšší vrch Slanských vrchov je Šimonka, ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti pohoria, juhovýchodne od obce Zlatá Baňa. Šimonka je tiež najvyšším bodom okresu Vranov nad Topľou. Jeho výška je 1 092,0 metra nad moromZ nezalesneného vrcholu Šimonky sa naskytne krásny panoramatický výhľad na okolitú krajinu 2. Ďalšie významné vrcholy v Slanských vrchoch zahŕňajú Čiernu horu (1 072,7 m n. m.) a Tri chotáre (1 025,2 m n. m.). Toto pohorie je geologicky zaujímavé, tvoria ho východoslovenské neovulkanity neogénneho veku, a jeho andezitové masívy sú využívané ako stavebný kameň vysokej kvality. V Slanských vrchoch sa nachádza aj chránený areál Dubnícke bane, kde sa v minulosti ťažil vzácny opál. Tento región ponúka nielen krásnu prírodu, ale aj bohatú históriu a množstvo turistických chodníkov a cyklotrás, ktoré vás pozvú na objavovanie a ochranu tohto jedinečného kúta Slovenska

Pri návšteve Slanských vrchov dbajte na ekoturistické pravidlá:

 • Odnesiete si len fotografie alebo miestne výrobky.
 • Podporujte miestnu ekonomiku.
 • Chráňte prírodné zdroje.
 • Pohybujte sa peši alebo na bicykli.
 • Zoznámte sa s miestnou kultúrou.

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

možno ste nepostrehli

%d